Blog > Komentarze do wpisu

Z życzeniami nieprzespanej nocy

Lubicie książki, od których nie można się oderwać? Które chwytają nic nie spodziewającego się czytelnika w swoje macki i nie puszczają aż do ostatniej strony, a zegarek tyka, pierwsza, druga, czwarta, jak to, słońce wstało? Do pracy? Zadzwonię, że jestem chora, szybka kawa i powrót w krainę rozkoszy. Że tak bywało w czasach licealnych, a teraz to już jesteśmy na takie ekscesy za starzy? Powiedzcie to panu Larssonowi, przez którego już trzeci dzień nie mogę odespać.

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona to kryminał doskonały. Zagadka zamkniętego pokoju, czyli klasyka w stylu Agathy Christie czy Dorothy Sayers, przeniesiona w scenerię szwedzkiej prowincji. Zbrodnia popełniona na niewielkiej wyspie, na której mieszka zaledwie kilkadziesiąt osób, a z której w momencie zdarzenia nikt nie mógł się wydostać, ma zostać ujawniona po latach przez niezwykłą parę detektywów. Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander to pełnokrwiste, fascynujące postaci, z którymi trudno nie poczuć natychmiastowej więzi. Do tego bogate tło obyczajowe, prowincjonalne miasteczko na przemian z koncernami i redakcjami najważniejszych dzienników, dziennikarze, rekini finansjery, hackerzy, staruszki w zakładach zamkniętych, i wiele innych barwnych postaci. Wszystkie splecione po mistrzowsku, wszystkie do siebie pasują.

Stieg Larsson napisał trzy powieści połączone w cykl Millennium, "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to pierwsza część cyklu, a każda książka stanowi jednak zamkniętą, samodzielną całość. Kolejne dwie części ukażą się w Polsce w przyszłym roku. Niestety, więcej nie będzie, jako że autor wkrótce po przekazaniu rękopisu zmarł na zawał...

Jeśli nie macie innych planów na weekend, to już powinniście mieć!:)

czwartek, 27 listopada 2008, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/11/27 23:08:49
Zmówiłyście się z Patekku?:) W ciągu 5 minut przeczytałam 2 nadzwyczaj entuzjastyczne recenzje. Czyż mogę jeszcze przejść obok tej książki obojętnie?!!??
-
2008/11/28 06:44:25
Rzeczywiście:) Ale to naprawdę nie było zamierzone;) A obojętnie to w żadnym razie nie możesz!
-
2008/11/28 09:40:30
W Wydaniu drugim poprawionym rozmawiali o tej książce Szczuka i Kłosiński. Wypowiadali się w samych superlatywach, więc zostałam już wcześniej zainteresowana. Tutaj dostałam potwierdzenie, a najlepsze jest to, że to trylogia, więc czeka nas więcej nieprzespanych nocy:) O ile, oczywiście, pozostałe części okażą się równie zajmujące...pozdrawiam
-
2008/11/28 10:28:22
Ja stanowczo protestuję przeciwko tego typu opiniom :) Czy nie można już czytać złych książek? xD Bo ja już wydałam sobie absolutny zakaz korzystania z księgarń do końca roku, a skończy się na tym, że powędruję zaraz do księgarni i wydam ostatni grosz na literaturę.
Całe szczęście, że nie mam rodziny na utrzymaniu, bo by mnie wyklęli.
-
2008/11/28 14:40:04
Padma, nie czytalam nigdy lepszej recenzji kryminalu!!! Ta mysl mnie przesladuje, czytac tak jak w szkole, do switu i pierwszych spiewow ptasich, a potem po prostu pozostac caly dzien w domu i czytac... W Paryzu juz tak mi sie zdarzylo nie pojsc do szkoly, bo sie zaczytalam do wpol do czwartej rano :) Nie przepadam za kryminalami, ale po ten siegne z pewnoscia!
-
2008/11/28 18:29:10
Co za pytanie Padmo? Pewnie,że lubimy takie książki! Wprost uwielbiamy:):):) A że potem cały dzień chodzimy nieprzytomni to już inna sprawa;)
Uwielbiam kryminały a tutaj jeszcze na dodatek taka recenzja! Mniam :D
-
2008/11/30 13:41:43
Jak to dobrze, że w dobie świątecznego zaciskania pasa (tu muszę nieco skorygować swą wypowiedź: ograniczam wydawanie p[pieniędzy na książki) moja biblioteka zakupiła Larssona. Sprawdzam katalog dwa, trzy razy dziennie i jak tylko będzie powieść opracowana, to zamówię. Obym była pierwsza :)
-
2008/11/30 17:51:33
Na moją bibliotekę nie mam co liczyć, więc nieco zazdroszczę inblanco.Leży sobie ksiażka w księgarni , ale teraz czas - zero kupowania.
-
2008/12/01 12:47:50
przez Ciebie to zamówiłam...opierałam się tym entuzjastycznym opiniom na Forum Kryminały i Sensacje, ale Twoja recenzja stała się przysłowiową kroplą, która przelała czarę (nie, nie goryczy a chęci poznania książki;). Czuj się winna, Padmo!
-
2008/12/01 21:04:34
kultur-alnie - ja nigdy nie mogę na ten program trafić, zawsze zapominam:( Opinie czytelników skandynawskich o kolejnych tomach brzmią zachęcająco, więc liczę, że się nie rozczaruję!

libraia - mam kilka książek w domu, do których nie mogę się przekonać, bo wydają mi się marne, ale nie wiem, czy się poświęcę, żeby je przeczytać i zrecenzować w zniechęcający sposób;)

chihiro2 - myślę, że się nie rozczarujesz:) Zazdroszczę Ci, że możesz nie iść do szkoły czasem, muszę sobie kiedyś wagary od pracy zrobić koniecznie:)
-
2008/12/01 21:08:31
paulina654 - ja jeszcze nie mogę odespać, ale to już chyba nie wina tej książki jednak;) Ale nie żałuję tego braku snu wcale!

inblanco - nowoczesną bibliotekę macie, u nas nie ma takich luksusów jak zamawianie, na szczęście jednak katalog też można online sprawdzać, a do biblioteki mam kilkadziesiąt metrów, więc zwykle jak tylko coś się w katalogu pojawia ciekawego, to zaraz pędzę do wypożyczalni:)

szamanka30 - podziwiam samozaparcie:) Powinnam naśladować, ale jako że targi książki we Wrocławiu już za parę dni, to chyba mi się nie uda... Trzymam kciuki, żeby Twoja biblioteka się wykazała i Larssona kupiła!

chiara76 - może bym się stresowała nawet, że Cię namówiłam;) Ale jestem tak pewna, że Ci się spodoba, że mogę podłożyć głowe pod topór wręcz:)
-
2009/11/16 21:01:50
Trafilam do Ciebie przez moj blog ksiazkowy LostInTheLibrary. Widze, ze tez Cie "sieklo" tak jak mnie przy tej lekturze;) PozdrawiamMiasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...