Blog > Komentarze do wpisu

Powrót do dziewiętnastego wieku

   Aby zacząć się wczuwać w świąteczny klimat sięgnęłam po niewielką książeczkę z serii z kluczykiem. Przyznam jednak szczerze, że głównym magnesem nie było Boże Narodzenie, ale miejsce i czas akcji. "Świąteczna podróż" to osadzona w epoce wiktoriańskiej opowieść o tajemniczym samobójstwie popełnionym podczas świątecznego przyjęcia w ogromnej wiejskiej rezydencji, o podróży przez zasypane śniegiem pustkowia Szkocji i o dwóch przyjaciółkach, które muszą odrzucić wygody i konwenanse po to, aby wyjaśnić zagadkową śmierć i odkupić swój udział w niej. Właściwie udział miała jedna z nich - Isobel, zaś przyjaciółka decyduje się towarzyszyć jej w odbyciu pokutnej podróży częściowo z lojalności, a częściowo dlatego, że też skrywa w sobie poczucie winy. Obie udają się na daleką północ Szkocji aby odnaleźć matkę nieżyjącej dziewczyny i przekazać jej tajemniczy list. Nie spodziewają się, że uda im przy tym się poznać prawdę o przyczynach jej śmierci, a także odkryć w sobie cechy, których istnienia nie podejrzewały.

Anne Perry to w Anglii popularna autorka kryminałów, w Polsce jeszcze kompletnie nieznana. "Świąteczna podróż" to błahostka, ale pełna uroku i zgrabnie napisana. Postaci są interesujące, z przyjemnością więc przeczytałam, że pojawiają się też w innych powieściach tej autorki. Trochę za dużo może jest moralizowania, momentami trąci przez to myszką, ale z drugiej strony niejedna wiktoriańska powieść nią trąci. Akcja za to toczy się wartko i chociaż nie jest to właściwie kryminał, jako że od początku znamy przyczyny tragedii, to trudno nie dać się uwieść zagadce. Urocza książka na jedno zimowe popołudnie - mam nadzieję, że wydawnictwo sięgnie po kolejne powieści Anne Perry, zwłaszcza że podobno są już słuszniejszych rozmiarów!

Moja ocena: 4/6

środa, 16 grudnia 2009, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/17 12:14:04
Oooo, to coś dla mnie, wpisuję do kajetu i pozdrawiam
-
2009/12/17 18:58:09
ojjj podobało by mi się.. pozdrawiam
-
2009/12/18 10:44:01
Ja też muszę poszukać tej autorki w księgarniach - tym bardziej, że ostatnio, po latach nieczytania kryminałów, ostatnio mam na nie wyraźną ochotę:-). Dzięki za recenzję.
Pozdrawiam.
-
2009/12/20 19:04:47
Padmo,
miło mi jest napisać, że jedna z "Opowieści wigilijnych" powędruje do Ciebie:) Jeśli prześlesz mi adres do jutra do 8 rano, to pewnie dostaniesz ją jeszcze przed Wigilią:)Miasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...