Blog > Komentarze do wpisu

Uciekłam na wyspę

   O Anne Rivers Siddons przypomniałam sobie przy okazji wyzwania południowego. Kiedyś czytałam jedną czy dwie książki tej autorki i zapamiętałam je jako całkiem przyjemne, odprężające lektury. "Uciekłam na wyspę" skusiło mnie więc w bibliotece, zwłaszcza, że mam słabość do wysp i chętnie sięgam po "wyspiarskie" książki. W wyspach jest jakaś magia - izolacja od świata zewnętrznego, bliskość morza, zmienność przyrody wokół - to wszystko działa jakoś kojąco. Nic dziwnego, że bohaterka książki Siddons, załamana po zdradzie męża i utracie matki, ucieka właśnie na wyspę.

Fabuła jest banalna do bólu. Kobieta w średnim wieku, czująca się staro i grubo, zdradzona przez męża nie może sobie poradzić z bólem i wstydem. Za namową przyjaciółki wyjeżdża na wyspę, na której powoli odnajduje spokój ducha. Gdy zdecyduje się spędzić tam całą zimę, w chatce nad jeziorem, zostaje wciągnięta w życie i problemy starych mieszkańców wyspy, aby w końcu stworzyć nową siebie i spotkać nowego mężczyznę. Czytaliśmy to już wiele razy, w wielu wydaniach. Jednakże sięgając po taką książkę, nie oczekujemy raczej oryginalności. Przewidywalność fabuły nie przeszkadza, zwłaszcza, że jest czasem lekko przełamana, ponieważ najważniejszy jest w tej książce klimat. Mała, zasypana śniegiem chata, na wpół oswojone łabędzie, tajemniczy, chory mężczyzna, rodzinne sekrety i kłamstwa wychodzące na jaw po latach - ten świat oczarowuje i przyjemnie jest spędzić w nim kilkanaście godzin.

Nie ma w tej książce dużo Południa, chociaż cała pierwsza część dzieje się w Atlancie. Wydawała mi się ona jednak nieco przegadana i nużąca. Dopiero gdy wraz z bohaterką przenosimy się na wyspę położoną na Północy, opowieść zaczyna rzeczywiście wciągać. Niby nic wielkiego, a jednak przyjemna, pełna wdzięku lektura.

Moja ocena: 4.5/6

piątek, 05 marca 2010, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/03/06 21:32:35
Mnie się ta książka bardzo podobała, w kategorii czytadła na pewno wysoko. W ogóle lubię styl Anne Rivers Siddons, jeżeli przyjdzie ochota na coś babskiego, zawsze można na niej polegać
-
2010/03/08 15:28:20
Zapraszam Cię do udziału w konkursie serwisu Pasja Książek. Konkurs jest bezpłatny, wystarczy napisać recenzję lub artykuł o wybranej książce. Więcej informacji na:
www.pasjaksiazek.pl/konkurs/
-
2010/03/10 14:00:10
Czytałam jej "Zdarzyło się pewnego lata" ale to dawno było.
-
Gość: , *.aster.pl
2012/02/20 11:46:46
..znakomicie napisana książka, uświadamia na, że nic nie jest pewne w naszym życiu - jak i to, że możemy znaleźć zupełnie nowy świat ! Że możemy zacząć wszystko od nowa - to jak zasadzona mała aplegierka z więdnącego kwiatu w doniczce na oknie ! -
-
Gość: kasjopeja21, *.aster.pl
2012/02/20 11:50:16
zapomniałam się podpisać / gość - to kasjopeja 21Miasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...