Blog > Komentarze do wpisu

Wampiry

   Chciałam książkę krótką, lekką i współczesną, i oto jest. Zdecydowanie krótka, prawdę mówiąc - za krótka, zdecydowanie lekka, a akcja toczy się współcześnie wśród nowojorskiej elity i blichtru. A, i zapomniałam dodać, że jest o wampirach. Taki drobiazg.

Tak, Padma czyta książkę o wampirach! Powiedzmy sobie szczerze, nie sięgnęłabym po nią, gdyby sama nie zapukała do moich drzwi w paczuszce z wydawnictwa (dziękuję bardzo). Trochę się zdziwiłam, przejrzałam, pomyślałam, że nie jestem pewna, czy ją przeczytam, a potem znalazłam ze trzy pozytywne recenzje na innych blogach i stwierdziłam, że dam jej szansę. I chociaż nie powtórzę niektórych zachwytów, to muszę przyznać, że czytało się ją przyjemnie i bezboleśnie, a nawet w pewnym momencie zostałam bezlitośnie wciągnięta.

"Błękitnokrwiści" Melissy de la Cruz to powieść ewidentnie napisana na fali wampirzej mody i być może nie spodobałaby mi się, gdybym czytała jakiegokolwiek innego "zmierzchowego" klona. Nie czytałam jednak ("Zmierzch" mnie znudził, a nic innego nie wpadło w ręce), więc spotkanie z wampirami było dla mnie ciekawą nowością. Są to zresztą wampiry dość odmienne od popularnych wyobrażeń - stanowią nowojorską elitę, noszą najmodniejsze ciuchy, bawią się w ekskluzywnych klubach i zajmują wysokie stanowiska. Bohaterami "Błękitnokrwistych" jest młodzież z elitarnej szkoły Duchesne. Część z nich wie o swojej błękitnej krwi, część się dopiero ma dowiedzieć, a jeszcze inni należą do zwykłych, czerwonokrwistych ludzi, którzy o istnieniu wampirów pojęcia nie mają. Życie błękitnokrwistej młodzieży płynie przyjemnie, dopóki jedna z ich koleżanek nie zostaje zamordowana - a podobno wampira zabić się nie da. Coś zaczyna na nich polować, i tylko niektórzy zdają sobie sprawę z zagrożenia.

Mamy tu cały zestaw typowych tropów - szkolną królową otoczoną świtą oddanych przyjaciółek, odmieńców, którzy są poza nawiasem życia towarzyskiego, a którzy okazują się bardziej atrakcyjni od królowej, mamy pierwsze zauroczenia, bohaterkę - kopciuszka, pół-sierotę o tajemniczej przeszłości. Mamy też zdecydowanie za dużo opisów pięknych domów i ekskluzywnych strojów. Autorka epatuje nas markami, momentami przynudzając. Właściwie pierwsze 60 stron to ciągły wstęp, przedstawianie osób, opisy ich wyglądu. Na szczęście dalej akcja się rozkręca i niestety, gdy zostajemy już całkiem wciągnięci, książka się kończy. Całe szczęście, że wydawnictwo zapowiada kolejne tomy już niedługo, najbliższy na początku maja.

Jeśli ktoś szuka wciągającego, lekkiego czytadła, polecam!

Moja ocena: 4/6

 

czwartek, 25 marca 2010, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/03/25 17:44:25
Bardzo fajny blog. Pozdrawiam i zapraszam na tematyczne forum dyskusyjne www.czytam.yoyo.pl]
-
2010/03/27 18:59:41
mnie jakoś kompletnie te książki o wampirach nie ruszają.
-
2010/03/27 20:27:58
A mi się książki o wampirach podobają.;)
Mają swój styl i klimat dla mnie są ok.;)
A teraz jest moda na wampiry wszędzie są i nawet dobrze trochę rozruszają ludzi;)
-
Gość: , 92.28.34.*
2010/06/25 20:46:51
sledze twoj blog od kilku ladnych miesiecy.:)
ksiazki tej jeszcze nie czytalam ale mam w zamiarze.
zgadzam sie z wypowiedzia,ze ten gatunek ma swoj klimat:)
-
2010/07/12 11:23:13
Nowoczesne wampiry? Nie dla mnie. Ze współczesnych, najnowszych wampirzych książek najbardziej przypadła mi do gustu seria Richelle Mead: "akademia wampirów" i "w szponach mrozu". Dlaczego? Bo najbardziej wnika w wampirzą naturę tych stworzeń.
-
Gość: rongo, *.sileman.net.pl
2010/11/16 03:31:21
Ja wpadłam niedawno na zapowiedź książki Wirus. Podobno to w końcu książka o tzw prawdziwych wampirach. Mrocznych i niebezpiecznych...
-
2012/09/06 23:30:05
Serdecznie zapraszam - potomekprzeznaczenie.blox.pl/html
-
2012/10/19 12:11:44
dobry wpis, podoba mi się, pozdrawiam
-
Gość: Emma, 148.81.116.*
2018/04/23 12:13:36
Książki o wampirach mają w sobie to coś. Przenoszą nas w inny świat, który mimo wielu różnic jest bardzo podobny do naszego. Każdy utwór ma swój klimat, jest niepowtarzalny.
Jeśli ktoś jest zainteresowany opowiadaniami o wampirach to zapraszam na mojego bloga, na którym regularnie publikuję nowe rozdziały mojej książki w takiej tematyce. Adres: mynewbook25.blogspot.comMiasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...