Blog > Komentarze do wpisu

"Wstydliwa" przyjemność

 

To nie jest książka typowa dla mojego blogu, a co za tym idzie, typowa dla moich zwyczajów czytelniczych. Ale co tam - jest lato, po blogach krążą listy wakacyjnych czytadeł, a ja po całym dniu ślęczenia nad osiemnastowiecznymi tekstami i ich interpretacją czułam potrzebę jakiejś odskoczni. Aczkolwiek odskocznia od osiemnastego wieku, która dokładnie w ten sam wiek osiemnasty prowadzi? To chyba źle świadczy o moim zdrowiu psychicznym.

Szczerze mówiąc jednak, cykl "Obca", pomimo iż toczy się w wieku osiemnastym, bardzo daleko leży od tekstów, którymi zajmuję się na co dzień. Owszem, powieści przygodowe i romanse są jak najbardziej typowe, ale taka dawka erotyki przyprawiłaby Fanny Burney i jej koleżanki po fachu o palpitacje serca.

O cyklu Diany Gabaldon słyszałam wiele razy i od zawsze był gdzieś na liście "do przeczytania". Wiedziałam, że to romans i że dotyczy podróży w czasie, więc nie paliłam się do lektury, ale czytałam na tyle dużo dobrych opinii, że byłam ciekawa. I całe szczęście, że nie sięgnęłam po niego w trakcie roku akademickiego, bo gorzko bym tego żałowała, ziewając w trakcie wykładów. "Obca" jest bowiem tak bezlitośnie wciągająca, że nie wierzę, iż można ją spokojnie odłożyć i pójść spać o przyzwoitej porze.

Tytułową obcą jest Claire Randall, pielęgniarka, która w 1945 roku wyjeżdża z mężem, którego nie widziała przez całą wojnę, na swego rodzaju miesiąc miodowy do Szkocji. Frank jest historykiem i przy okazji szuka informacji o swoich przodkach, zaś Claire trochę się nudzi, a trochę wędruje po okolicy. Podczas jednej z wędrówek trafia na tajemniczy kamienny krąg - wraz z zafascynowanym podaniami ludowymi mężem podglądają tajemnicze obrządki prowadzone przez grupkę miejscowych podczas nocy przesilenia letniego. następnego dnia Claire ponownie wyrusza w okolice kręgu, aby znaleźć jakieś ciekawe zioła, a gdy przypadkiem przejdzie między dwoma tajemniczo rozłupanymi głazami, zostaje nagle przeniesiona do roku 1743. Tak zaczyna się cała przygoda.

Osiemnastowieczna Szkocja nie jest miejscem przyjaznym dla samotnej kobiety, w dodatku ubranej w absolutnie nieodpowiednią sukienkę. Claire natychmiast pakuje się w kłopoty, zostaje wzięta do niewoli przez grupę niepokornych górali. A że dzieje się to w przededniu jakobickiego powstania, Claire zaś jest Angielką, co jej akcent natychmiast zdradza, jej sytuacja nie jest zbyt ciekawa.

"Obca" wymyka się łatwym klasyfikacjom. Oczywiście, jest to romans - Claire pozna Jamiego Frasera, rudowłosego górala, który sprawi, że przemożna chęć powrotu w bezpieczny wiek XX i objęcia męża przestanie być oczywista. Jednak sam wątek romansowy nie przesądziłby o sukcesie tej powieści - zaważyły znakomicie zarysowane tło historyczne, mnóstwo fascynujących szczegółów dotyczących życia codziennego, oraz wartka akcja. "Obca" jest w takim samym stopniu powieścią przygodową i historyczną, co romansem, aczkolwiek nie da się ukryć, iż Claire i Jamie tworzą bardzo pociągającą parę, która może uplasować się bardzo wysoko w rankingu par literackich. Myślę, że pod wieloma względami można ich porównać do Tatiany i Aleksandra z "Jeźdźca miedzianego", mimo iż tło historyczne jest zdecydowanie inne.

Sięgając po pierwszy tom, sądziłam, że na tym poprzestanę - wydawało mi się, że kolejne części są powiązane tylko osobą głównej bohaterki, która odbywa kolejne podróże w czasie. Nic bardziej mylnego! Wszystkie tomy są ze sobą ściśle związane, każdy następny zaczyna się dokładnie w momencie zakończenia poprzedniego, i trudno oprzeć się pokusie sięgnięcia po kolejny. W kilka wieczorów przeczytałam więc "Obcą", następnie "Uwięzioną w bursztynie", której akcja toczy się częściowo w Szkocji, a częściowo we Francji. Potem sięgnęłam po "Podróżniczkę", w której bohaterowie zostają niejako zmuszeni do wyruszenia w podróż do Nowego Świata, oraz "Jesienne werble", w którym to tomie Claire i Jamie osiedlają się w Północnej Karolinie. Trzy pierwsze części trzymają równy poziom, a nawet wydają się lepsze z tomu na tom (w pierwszej części sporo jest brutalności i seksu, kolejne są pod tym względem nieco bardziej stonowane), "Jesienne werble" podobały mi się bardzo ze względu na opis życia osadników w kolonii. Zostały mi jeszcze trzy kolejne tomy zdecydowanie grubsze od poprzednich, ale muszę chyba trochę od tego cyklu odpocząć, bo zarwane noce zaczynają dawać mi się we znaki;)

Popularność tego cyklu jest naprawdę duża, tym bardziej zastanawia, dlaczego wciąż są problemy z jego dostępnością. Przez lata można było go dostać tylko na allegro, gdzie poszczególne tomy osiągały zawrotne ceny. Wreszcie ukazało się wznowienie, ale teraz znowu tom II jest kompletnie niedostępny - nie ma go nawet na allegro. Szkoda, bo wydaje mi się, że nie ja jedna nie zdecyduję się na kupno tomów III - VII, nie mając części drugiej - wybiorę bibliotekę, a chętnie skompletowałabym całość, bo mam wrażenie, że z przyjemnością kiedyś do tego cyklu wrócę.

A teraz dam Wam kilka dni oddechu, ponieważ wyjeżdżam do końca tygodnia. Przyjemnego weekendu:)

Moja ocena: 4.5/6

środa, 15 sierpnia 2012, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/08/15 09:20:13
To raczej odtrutka niż wstydliwa przyjemność. Czasem chwytam za coś łatwego, by nie zwariowac od literatury stawiającej oopór. Pozdrawiam
-
Gość: Dabarai, *.zone15.bethere.co.uk
2012/08/15 09:26:52
Ciekawe, czy moja mama ma Gabaldon w domu... Ona ją czytała i bardzo chwaliła...
-
2012/08/15 09:49:07
Czytałam tylko pierwszy tom, sama nie wiem czemu nie kontynuowałam bo "Obca" mi się podobała. Może treba będzie wrócić? Tylko objętość tych książek mnie przeraża i chyba przerasta.
-
2012/08/15 10:04:43
monotema - wstydliwa przyjemność to dosłowne tłumaczenie angielskiego guilty pleasure, ale fakt, odtrutka to nawet lepsze słowo:)

Dabarai - jak nie, to ja Ci zorganizuję;)

Agata - fakt, są zdecydowanie pokaźne, ale szybko się czytają;)
-
2012/08/15 10:08:54
Padmo to taki rozkoszny wstyd:) czasem trzeba wręcz się zatracić... Ja kilka lat temu przeczytałam jedynie I tom i utknęłam, "Uwięziona w bursztynie" jest nie do zdobycia, nawet w bibliotece nie mają, ostatnio nawet się orientowałam, dziwne to zjawisko, przecież książka tak porządana?!
-
2012/08/15 10:22:35
W mojej bibliotece na szczęście jest, ale to faktycznie dziwne zjawisko - czyżby nakład jednego tomu był zauważalnie niższy niż pozostałych?
-
2012/08/15 10:27:36
Nie wiem, czy mam się cieszyć, czy nie. U mnie w bibliotece jest tylko tom pierwszy. Ale i tak go przeczytam:))
-
2012/08/15 10:34:48
Czyżby wydawnictwa, które mają prawa do wydawania, nie czuły zapotrzebowania, a tym samym zysków dla siebie? Przy okazji jest zysk czytelniczy - i to jaki:) Czasami warto pobuszować w innych rejonach czytelniczych. Ja też zaczęłam czytać cykl, ale utknęłam przed "Jesiennymi werblami".
Miłego wypoczynku:)
-
2012/08/15 11:00:45
Ja mam cały cykl, i czytałam go już chyba ze trzy razy, świetnie odpręża! A na jesieni 2013 ma wyjść kolejna część, "Written In My Heart's Own Blood", akcja będzie rozgrywała się na kilku płaszczyznach (także czasowych), a skupiona będzie wokół ośmiu głównych postaci.
Dla osób lubiących styl Gabaldon, są też książki z serii "Lord John", można je dostać w niektórych bibliotekach.
Padmo, miłego wypoczynku!
-
2012/08/15 11:57:39
avo_lusion - czytaj, czytaj, potem będziesz szukać następnych;)

nutta - zawsze mnie to dziwi, ale może ten drugi zostanie dodrukowany niebawem... "Jesienne werble" bardzo mi się podobały, więc polecam!

gania76 - O, to dobra wiadomość:) A najlepsza to że dopiero na jesieni 2012, akurat zdążę zatęsknić:) Serię o "Lordzie Johnie" widziałam i mam zamiar spróbować, zwłaszcza że to bardzo fajna postać jest:)
-
Gość: monika, *.dynamic.chello.pl
2012/08/15 13:16:14
Ja do tej książki nie wracam, bo podczas jej czytania zjadłam bezwiednie wielką pakę ciasteczek ;))
-
2012/08/15 13:54:06
Czasem człowiek potrzebuje odpoczynku, a ciężkie, trudne powieści nie pomagają się zrelaksować :) Właśnie wtedy sięgamy po lekką i przyjemną literaturę :)
Na Dianę Gabaldon mam chrapkę od -niewiadomokiedy- ;) Odkąd sięgam pamięcią, polowałam na jej książki, ale niestety - ani w bibliotece, ani w żadnych sklepach nie mogłam jej zdobyć. No cóż, muszę się zadowalać czytaniem recenzji, ehh... ;))
-
2012/08/15 14:53:35
Ech, ale cóż było robić, kliknęłam i mam.... ;-)
-
2012/08/15 16:11:09
eh, po internecie krążą wszystkie części...
-
2012/08/15 19:14:06
Świat Książki swego czasu wydał wszystkie tomy ... - i nie omieszkałam zanabyć wszystkie:-) Czytam w ramach relaksu od czasu do czasu .... i pożyczam innym....
-
2012/08/15 21:56:06
Kupiłam do biblioteki i mam zamiar oczywiście też przeczytać. Tom drugi musieliśmy kupić na Allegro za jakieś straszne pieniądze, wydany jeszcze przez Amber, ale cóż było robić, skoro czytelniczki domagały się ciągu dalszego. Wiem, jakie to tomiszcza, toteż skłaniam głęboko głowę przed Tobą, ze to wszystko w tak krótkim czasie zaliczyłaś. Idę się rzucić z klifu
-
2012/08/16 13:07:01
Bardzo dziękuję za recenzję. Kiedyś, kiedyś zastanawiałam się nad przeczytaniem, ale jakoś opis na okładce nie zachęcił mnie na tyle by książkę wypożyczyć. Zawsze było tyle ciekawszych pozycji. Ale po dzisiejszym opisie poszukam koniecznie. Pozdrawiam
-
Gość: doska9, *.dsl.bell.ca
2012/08/18 03:13:19
Dostalam Obca na Gwiazdke i opis jakos mnie nie zachecil, epoka i miejsce calkiem mi nieznana.
Ale kiedys z braku czegos do czytania , siegnelam po te ksiazke- i koniec, wpadlam po uszy.
Pomimo objetosci przeczytalam niewiadomokiedy i oczywiscie pognalam do ksiegarni po ciag dalszy,
Fantastycznie sie czyta, polecam goraco
-
Gość: monika, *.dynamic.chello.pl
2012/08/19 12:00:55
Taka mała dygresja. Nie bardzo wiedziałam gdzie wrzucić komentarz ale, pojawiło się kilkakrotnie na blogu nazwisko Pani Waters - "Ktoś we mnie etc". Jeśli ktoś jest zainteresowany książkami tej autorki to wydawnictwo Pruszyński sprzedaje w swoim sklepie internetowym za 5 - 6 zł ;))
-
Gość: malgro, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/08/20 08:30:26
przyznam sie że nie moglam czytać, choć moja kolezanka z zachwytu zarywała noce i dnie i czekała na kolejne tomy i rzucałasie i znikala;)... ale ja nie pzrepadam za przenosinamy w czasie...oczywiscie jak Padmo napisałaś to zamaralam JAK TO TOBIE SIE PODOBA A JA NIE MOGŁAM TEGO CZYTAĆ???? :))) cenię cie nadzwyczaj wiec kto wie, moze kiedyś:)) moze bedzie jak w scenie "Masz wiadomość" gdy bohater próbuje pzreczytać "Dumę i uprzedzenie". O! ale Gaskell:dałam rade, wolę Zony i corki:)) bo lubie klimaty wsi i dworu niz początki walki klas choć polnoc i południe pzrejrzalam:) i to wszytsko dzieki Tobie:)))
-
2012/08/20 10:43:02
Ostatnie 50 stron tej książki wyrzuciłabym do kosza.
Główna bohaterka trochę mnie irytowała. Wciąż pakowała się w kłopoty, właściwie na własne życzenie, ale na szczęście zawsze w ostatniej chwili pojawiał się ukochany by uratować ją z opresji. Nagroda za tę jego waleczność, którą zafundowała mu autorka na sam koniec książki, mocno mnie zniesmaczyła. Dużo przemocy, trochę za dużo seksu, czegoś innego spodziewałam się po tej książce. Zdecydowanie nie >lekka lektura<.
-
2012/08/20 17:16:32
monika - ale na pewno byłaś w takim stresie, co też będzie dalej, że spaliłaś wszystkie nadwyżkowe kalorie;) No i mięśnie pracowały od trzymania takich opasłych tomów w ręku;)

hiliko - już Dabarai i joly_fh napisały, skąd je można wziąć... I tak to u nas jest z piractwem, że czasem się jest na nie skazanym, bo książka czy film są kompletnie niedostępne. U mnie na szczęście biblioteki mają wszystkie tomy, ale chętnie bym sobie kupiła. Poczekam, aż drugi tom wznowią...

larysan - zgadza się, ale niestety nakład drugiego się wyczerpał. Pozostałe można kupić. No nic, może wznowią:)

kasia.eire - jakbym miała klif w pobliżu, to bym mniej czytała;) A tak, co robić - wakacje są, a ja przed komputerem, trzeba się było jakoś pocieszyć wieczorami chociaż;) A ja szybko czytam...

maq_molka - mnie opis nie zachęcił za bardzo, ale skoro ze wszystkich stron słyszałam, że się podoba, to zdecydowałam się spróbować. Ale żadne wielkie dzieło to bynajmniej nie jest:)
-
2012/08/20 17:21:37
doska9 - cieszę się, że nie jestem odosobniona:) Chociaż mnie akurat czas i miejsce zachęciło:)

monika - dobrze wiedzieć, dzięki!:)

malgro - weź pod uwagę, że ja nie jestem obiektywna, bo te przenosiny były w osiemnasty wiek, który akurat uwielbiam. Jakby tak ze sto lat wcześniej ją przeniosło, to może mniej by mi się podobało;) A że wyrocznią się nie czuję, to namawiać nie będę, zwłaszcza że to czysto rozrywkowa literatura, i jak pisze malisa, można się nią nieźle zirytować. Natomiast następne tomy bardziej mi się podobają, sam wątek przenosin w czasie uważam za marginalny, podoba mi się tło historyczne raczej:)

malisa - dlatego też pisałam, że kolejne tomy nieco lepsze - mniej brutalne w każdym razie. Ja to traktuję jako lekko lekturę, ale faktem jest, że końcówka pierwszego tomu miała sceny mało przyjemne. Ale przecież chodzi o grę na emocjach czytelnika, a trudno było biednemu Jamiemu nie kibicować chyba... No i powiedzmy szczerze, on ratował ją z opałów, ale ona jego czasem też, więc rachunki im się wyrównują;)
-
2012/08/20 20:49:06
Widzę po recenzji, że i historyk może śmiało sięgnąć po tę lekturę :)
-
2012/08/21 19:39:03
prosperiusz - to zależy, jaką ma tolerancję na nieścisłości;) Bo tych niestety jest sporo, pomimo iż widać, że autorka sporo się naczytała. Ja historykiem nie jestem, więc jakoś to przełykam, mimo iż sporo potknięć zauważam, ale znam historyków, którzy by nie zdzierżyli nawet kilku;) Ale i tak by pewnie przeczytali:)
-
2012/08/23 01:47:01
Może macie ochotę zabawić się w poszukiwanie skarbów i wyruszyć w rejs z piratem Rabarbarem? Jeśli tak to na naszym blogu w łatwy sposób można zdobyć "Dzieje Pirata Rabarbara" :)
Zapraszamy do zabawy:

ksiazeczki-synka-i-coreczki.blogspot.com/2012/08/wakacyjne-poszukiwanie-skarbow.html

Jeśli nie macie ochoty brać udziału bardzo przepraszam za spam...
-
Gość: Adhortatus, *.compower.pl
2012/08/23 13:30:06
Dzięki z polecenie serii, moja mama już czyta pierwszą część. Pozdrawiam.
-
Gość: czytająca, *.dynamic.chello.pl
2012/10/01 22:29:11
Myślę więc, że przyda się informacja, że Świat Książki za pośrednictwem Weltbildu, wznawia cały cykl w formie subskrypcji kolejnych tomów (jak dowiedziałam się, można je odbierać we wskazanej w zamówieniu stacjonarnej księgarni Weltbilda):

www.weltbild.pl/diana-gabaldon-kolekcja_p11937893.html

Miłego zamawiania zainteresowanym życzę :)
-
2012/10/05 20:02:52
Książka, czytaj cały cykl dobry jedynie dla kobiet. Oczywiście sięgnąłem po tę pozycję. Nie pamiętam na którym tomie utknąłem. Jest nie do strawienia dla kogoś kto dużo czyta. Dla mnie niskich lotów literatura. Nic nie wnosi. Niemniej polecam ją wszystkim czytelniczkom bowiem może je odprężyć i mogą zapomnieć o całym otaczającym świecie. Czytajcie Panie....
-
2012/11/14 22:38:06
Nie wiem, czy to jeszcze aktualne, ale wszystkie tomy cyklu Diany Gabaldon dostępne są w Weltbildzie. Jedyny warunek to subskrypcja całej serii. Dwa pierwsze tomy są w cenie 29,90 (już za obydwa), a kolejne części wysyłane sa do nas co miesiąc bez konieczności zamawiania w cenie 39zł (czyli około 19,50 za jeden tom, bo każda część składa się z dwóch tomów). Niestety nie można kupic poszczególnych tomów, tylko całą serię ale i tak wychodzi taniej niż w innej księgarni.Miasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...