Blog > Komentarze do wpisu

What if - naukowe odpowiedzi na zaskakujące pytania

W zamierzchłych czasach, kiedy w każdym domu była książka telefoniczna, w ramach nieco głupiej rozrywki dzieciaki dzwoniły do ludzi mających nietypowe nazwiska i mówiły coś głupiego, co do tego nazwiska pasowało. Mnie to nigdy nie bawiło, ale moje koleżanki dzwoniły do kogoś o nazwisku Marchewka, przestawiały się jako pani Pietruszka i pytały, czy mogą zaproponować rosół. Pomysłów miały wiele, a najbardziej bawiło je wykręcanie czysto przypadkowych numerów i wygłaszanie absurdalnych kwestii.

Gdybyśmy istniała wtedy książka Randalla Munroe "What if? A co, gdyby?", być może dzwoniłyby i mówiły „na zdrowie". Dlaczego? Bo w swojej książce Munroe odpowiada na pytanie, jakie są szanse na to, że jeśli zadzwonimy pod przypadkowy numer telefonu i powiemy „na zdrowie", trafimy na osobę, która przed chwilą kichnęła.

"What if" to zbiór odpowiedzi na takie właśnie - czasami absurdalne, czasami naprawdę zabawne i zastanawiające pytania. Munroe to twórca jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych, a także bloger, który z zaangażowaniem poszukuje odpowiedzi na najdziwniejsze pytania. Na pewno przydaje mu się wiedza wyniesiona ze studiów i z pracy - Munroe ma dyplom z fizyki, a pracował przez lata w NASA. Rzucił tę pracę, żeby pisać i rysować, i wydaje mi się, że powinniśmy być mu za to wdzięczni. Jego książka jest bowiem cudownym przykładem na to, że na każde pytanie da się znaleźć odpowiedź, a jej poszukiwanie może być fantastyczną przygodą.

"What if" to doskonała książka do wspólnego, rodzinnego czytania na głos. Po pierwsze - pytania, na które Munroe na jej łamach odpowiada, są naprawdę interesujące i mogą sprowokować ciekawe dyskusje w gronie rodzinnym. Kto bowiem nie chciałby wiedzieć, co by się stało, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi zgromadzili się w jednym miejscu i jednocześnie podskoczyli? Co ciekawe, autor nie poprzestaje na opisaniu tego, co stałoby się z planetą, ale rozważa los ludzkości po tym, jak wszyscy jej przedstawiciele zgromadziliby się w jednym miejscu.

Po drugie - książka ta cudownie pokazuje, jaką przygodą może być nauka. Dzieci potrafią zadawać intrygujące pytania, które dorośli czasem ignorują, często dlatego, że nie chcą się przyznać, że nie znają odpowiedzi. Potem ta ciekawość zanika, a nasze spojrzenie na świat staje się dużo bardziej schematyczne. A przecież warto pytać i warto na te pytania szukać odpowiedzi. A te powinny nas doprowadzić do kolejnych pytań, i tak dalej, bez końca.

Zresztą lektura "What if" jest przede wszystkim świetną zabawą. Pytania intrygują, odpowiedzi często zaskakują, zaś całość przerywana jest kompletnie absurdalnymi pytaniami, na które Randall Munroe nie chciał odpowiadać, ale które okrasił dowcipnymi komentarzami. Czytam ją po kawałku i nie mam ochoty kończyć, zamęczam też przy tym rodzinę, czytając im co chwilę kolejny fragment. Ale kto nie chciałby się podzielić wiedzą na temat tego, jak wysoko można czymś rzucić, albo czy gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi przestali się ze sobą kontaktować na kilka tygodni, to czy przestalibyśmy się przeziębiać?

Uwielbiam sposób, w jaki Munroe prowadzi swoje rozważania. Nie szuka po prostu odpowiedzi - zastanawia się nad tym, do czego jeszcze taki eksperyment mógłby doprowadzić i jakie mogłyby być jego skutki. Ma niesamowite poczucie humoru, nie sposób więc nie śmiać się co chwilę podczas lektury.

Jeśli więc zabraknie wam pomysłów na prezent gwiazdkowy, mikołajkowy, czy jakikolwiek inny - dla dowolnej osoby! - książka Randalla Munroe na pewno się sprawdzi. W końcu kto nie chciałby wiedzieć, jak długo paliłoby się ostatnie sztuczne światło, gdyby cała ludzkość po prostu zniknęła z powierzchni Ziemi?


sobota, 24 października 2015, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/10/25 18:22:45
Proszę pani,wpisy dotyczące historii literatury angielskiej,czy można liczyć na więcej?Wszak to była prawdziwie fascynująca lektura
-
Gość: Glonek, *.prz.edu.pl
2015/10/26 10:03:53
Polecam gorąco xD Mam ta książkę i jest zabójcza :D
-
2015/10/28 12:51:26
To już wiem co chcę na Gwiazdkę.
Tę książkę. I jeszcze dziecko zadające przedziwne pytania.

Przyznam się, że żarty telefoniczne też uwielbiałam, ale chyba za dziecięcia byłam jakimś innym człowiekiem, bo teraz jak słyszę coś takiego w radiu to natychmiast przełączam.
-
2015/10/29 15:35:50
Pogłębianie wiedzy to dar wszech czasów. Dobrze, że jesteś i pokazujesz czym można się zaciekawić. My na pewno zajrzymy do tej pozycji. Wyrobimy sobie własne zdanie. Gratulujemy bystrego oka i świadomego spojrzenia. Na pewno będziemy polecać stronę. Serdecznie pozdrawiamy. Psychology of Life
-
2015/11/03 08:34:51
Zaciekawiłaś mnie tą książką, jest w niej coś... innego, niespotykanego, tak czuję. Jako miłośniczka książek zapisuję ją już sobie w notesie "do przeczytania" i czekam aż wpadnie w moje rączki :)
-
Gość: , *.221-246-81.adsl-dyn.isp.belgacom.be
2015/11/08 15:29:16
-
Gość: kg, *.iwacom.net.pl
2015/11/19 09:56:39
próbka treści: what-if.xkcd.com/
-
2015/11/19 13:06:26
Czy ta książka nadaje się dla 13-latka? Dodam, że jest bardzo zdolny.
-
2015/11/19 19:02:28
mywebsite - Mojej dwunastolatce się podoba, choć niektóre rozdziały są zdecydowanie za trudne. Ale sama idea poszukiwania naukowych odpowiedzi na dziwne pytania do niej trafia, i z tego względu moim zdaniem warto ją starszym dzieciom kupić!Miasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...