Blog > Komentarze do wpisu

8 książkowych rzeczy, które warto zrobić w 2017 roku

1. Przeczytaj książkę z kraju, o którym nic nie wiesz

Ta rada pojawia się w wielu moich tekstach nie bez powodu. Uważam, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie może nam dać czytanie, jest poznawanie świata, który nie leży w zasięgu naszej codzienności. Czytanie pokazuje, jak żyją ludzie gdzieś indziej, jak wygląda świat oczami kogoś innego. Dlatego warto sięgać po książki pokazujące nam to, co obce. W tym roku szczególnie, ponieważ coraz więcej na naszym rynku różnorodności.

2. Przeczytaj książkę wydaną przez wydawnictwo, którego nie znasz

Różnorodność na rynku wydawniczym jest także efektem pojawiania się coraz to nowych wydawnictw, często z bardzo ciekawą, nieszablonową ofertą wydawniczą. Nie każdy zwraca uwagę na to, kto wydał daną książkę, moim zdaniem jednak warto to robić. Wychowałam się na seriach, które moi rodzice kupowali w ciemno, wierząc, że jeśli coś ukazało się na przykład w czarnej serii PIWu, albo w serii Nike Czytelnika, warto po to sięgnąć. Dzisiaj wielu czytelników podobnym zaufaniem obdarza chociażby wydawnictwo Czarne i jego serię reportażową. Jest też wiele mniejszych wydawnictw, które wybierają naprawdę ciekawe tytuły. Jeśli nie wiecie, od kogo zacząć, polecam zestawienie przygotowane przez Parapet Literacki.

3. Przeczytaj książkę, którą od dawna masz na półce

Niekoniecznie jedną! Jeśli zalega Ci naprawdę dużo książek, może przyłącz się do facebookowego wydarzenia o nazwie Przeczytam 24 książki, które mam dłużej niż rok. Jeśli zaś masz książki, które czekają na przeczytanie latami, a ty nadal nie masz czasu albo ochoty, żeby po nie sięgnąć, może warto w tym roku puścić je w świat? Wyznacz sobie cel – możesz na przykład określić, ile książek z własnej półki zamierzasz przeczytać w tym roku. Możesz też wybrać konkretne tytuły i umieścić je w widocznym miejscu. W ten sposób nie zapomnisz o tym, że wciąż czekają na lekturę!

4. Załóż sobie konto na Instagramie i przyłącz się do rosnącej, bookstagramowej społeczności

Nie każdy lubi pisać, ale zrobienie zdjęcia wymaga dużo mniej wysiłku. Jeśli nie korzystacie jeszcze z Instagrama, może przetestujecie go w tym roku? Instagram pełen jest profili poświęconych książkom, pięknych, dopracowanych i inspirujących. Łatwo się przyłączyć i pokazywać, co akurat czytacie. Ja założyłam sobie konto w zeszłym roku i wsiąkłam! Znalazłam tam sporo inspiracji czytelniczych z całego świata, a dodatkowo wypisuję co chwilę kolejne miejsca do odwiedzenia. Możecie zacząć od przeglądania popularnych hasztagów, takich jak #bookstagram #terazczytam #igreads #molksiazkowy . I oczywiście zapraszam do obserwowania profilu Miasta Książek. Jako że lubię robić zdjęcia i, nie ukrywajmy, jest to prostsze niż pisanie, pokazuję tam dużo więcej książek niż na blogu.

5. Przeczytaj książkę, która wykracza poza ramy twoich typowych lektur

Bardzo często ktoś w komentarzach u mnie lub na innym blogu pisze: „Ciekawa książka, ale nie dla mnie”. A właściwie dlaczego nie dla ciebie? Zastanów się, dlaczego nie sięgasz po te lub inne książki? Nie interesuje cię tematyka? W porządku, ale może akurat ten konkretny tytuł pokazuje ją w odmienny sposób? Może jakaś wcześniejsza lektura cię rozczarowała i teraz nie chcesz czytać biografii / powieści historycznych / wywiadów / książek o Dzikim Zachodzie itp. Warto przynajmniej raz na jakiś czas przełamać się, poszerzając sobie tym samym czytelnicze horyzonty. Nie wiesz, od czego zacząć? Dokończ zdanie: „Nigdy nie czytałam nic o… / nic z gatunku…”.

6. Wybierz się na randkę w ciemno z książką

Przeczytaj coś, o czym nie wiesz kompletnie nic. Nie wybieraj jednak całkiem przypadkowo. Poproś kogoś o rekomendację – zaufaj blogerowi, koledze z facebookowej grupy czytelniczej albo księgarzowi z małej księgarni. Nie proś o wybranie czegoś specjalnie dla ciebie. Spytaj ich o ich ulubioną książką, jeden tytuł, który w pierwszym odruchu polecą i sięgnij po niego. Jeśli chcesz skorzystać z moich podpowiedzi, wybierz jedną z książek, które wybierałam jako „Książki roku” w ciągu 10 lat istnienia tego bloga. Listę znajdziesz w tym tekście.

7. Czytaj poezję

Rzadko pamiętamy o tym, że literatura to nie tylko teksty prozą. Dramaty i poezje kojarzą nam się ze szkołą i tylko niektórzy z nas sięgają po wiersze, nie mówiąc już o kupowaniu nowych tomików. Rok 2017 miał być rokiem Leśmiana, może warto nie zwracać uwagi na decyzje oficjeli i czytać Leśmiana tak po prostu, dlatego, że to zaskakujący poeta, który potrafił bawić się językiem jak mało kto. A jeśli nie Leśmian, to może ktoś ze współczesnych twórców poezji? Michał Książek, Eugeniusz Tkaczyszyn–Dycki, Jakub Kornhauser – te nazwiska będą się pojawiały na moim stoliku w tym roku. Jeśli nie wiecie, gdzie zacząć, może na początek zapoznać się z laureatami nagrody poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, nagrody Silesius lub Nagrody Literackiej Gdynia?

8. Przeczytaj jedną lub wszystkie książki Jane Austen

Nie byłabym sobą, gdybym w tym roku nie zaproponowała wam lektury jednej lub wszystkich powieści Jane Austen. W 2017 roku przypada dwusetna rocznica śmierci tej pisarki, w Wielkiej Brytanii rok ten ogłoszono rokiem Jane Austen. Jeśli znacie jej książki, przypuszczam, że nie muszę was namawiać do przypomnienia ich sobie, jeśli ich nie znacie, może właśnie w najbliższych miesiącach sprawdźcie, o co ten cały szum?

Żadna z tych propozycji nie jest specjalnie odkrywcza, wydaje mi się jednak, że warto sobie przypominać o tym, że czytanie może być nie tylko rozrywką i przyjemnością, ale też przygodą, wiodącą nas w nowe, zaskakujące strony. Jeśli chodzi o moje plany czytelnicze na ten rok, są zaskakująco sprecyzowane. Co więcej, jest duża szansa, że przeczytam dokładnie te książki, które mam w planach. 2017 będzie dla mnie bowiem rokiem nowej przygody, zarówno czytelniczej, jak i pisarskiej oraz poznawczej. Od lutego będę uczęszczać do Polskiej Szkoły Reportażu i mam nadzieję, że dalekosiężnym efektem będzie zarówno większa wiedza o literaturze faktu, jak i próba ubrania w słowa tego, co widziałam i słyszałam podczas swoich bliższych i dalszych wyjazdów. Lista lektur, które należy czytać przed kolejnymi zjazdami, jest naprawdę długa! Dobrze, że część z nich już czytałam, niemniej jednak mam zamiar je sobie systematycznie odświeżać w najbliższych miesiącach. Trzymajcie kciuki i nastawcie się na to, że Miasto Książek w tym roku będzie bardzo często Miastem Reportażu! Poza tym mam zamiar też wprowadzać w życie wszystkie z powyższych punktów, zapowiada się więc ciekawy rok.


 A wy macie jakieś czytelnicze plany i projekty na ten rok?niedziela, 08 stycznia 2017, padma

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/01/08 15:27:01
Rok 2016 zakończyłam wstrząsającym zbiorem reportaży Justyny Kopińskiej, "Polska odwraca oczy". Poza tym bardzo często sięgałam po reportaże wspomnianego przez ciebie wydawnictwa. W tym roku nie planuję jakiejś czytelniczej rewolucji, na pewno znajdzie się miejsce dla klasyki i nowości, ale też dla książek, które już od dłuższego czasu zalegają moje półki. Jeśli chodzi o Leśmiana, to bardzo mi przykro, że stało się tak, jak się stało. To świetny poeta, mam nadzieję, że niektórzy pójdą po rozum do głowy... Uwielbiam Tetmajera, kocham góry, więc jakoś nam po drodze - dla poezji zawsze znajdę trochę czasu. Ale jedno zrobię na pewno, przeczytam wreszcie "Braci Karamazow" - to mój czytelniczy wyrzut sumienia. Pozdrawiam serdecznie!
-
Gość: Kura Mania, *.adsl.inetia.pl
2017/01/08 15:27:15
Moje książkowe cele są bardzo podobne do Twoich. Staram się rozszerzać swoje czytelnicze horyzonty przez sięganie po książki z poza mojej comfort zone i, co zaskakujące, rzadko kiedy mnie one rozczarowują!

A jeśli chodzi o Jane Austen to oprócz powtórnego przeczytania wszystkich jej dzieł to postanowiłam sobie przeczytać kilka książek o życiu autorki, analizy jej dzieł, itp., które zalegają na moich półkach już ładnych kilka lat.
-
2017/01/08 17:24:13
Ten stosik na końcu wpisu wygląda tak cudownie, że aż mam ochotę dokupić tytuły, których nie mam, a tu się pojawiły.
W tym roku na pewno poznam Wydawnictwo Afera i przeczytam książkę o Jemenie :)
-
2017/01/08 17:34:11
Ja moim planem od razu wypełnię kilka punktów z Twojej listy ;) Zaczęłam trochę w zeszłym roku, a teraz będę kontynuować (mam nadzieję, że bardziej intensywnie niż do tej pory) czytanie książek ze wszystkich krajów świata. Nie zamierzam szaleć i robić tego w rok, ale chciałabym w ten sposób regularnie poszerzać swoje czytelnicze horyzonty. Na razie, po książkach które sobie uzbierałam jako kilka następnych lektur, widzę że bardzo ciągnie mnie do Afryki. :)
-
2017/01/08 18:55:21
Zakończyłam rok książką o Korei - "Piekło- Niebo. Zrozumieć Koreę". I chociaż sądziłam, że coś tam liznęłam już oglądając dramy i czytując blogi to okazało się, że czytam o rzeczach absolutnie mi nieznanych. W tym roku zamierzam temat zgłębić solidniej. Muszę też wreszcie przeczytać większość tego co zgromadziłam przez ostatnie lata. Ale twój wpis jest dla mnie inspiracją po co jeszcze mogłabym sięgnąć. Warto. Kiedyś wydawało mi się, że nie toleruję fantastyki, tymczasem czytuję teraz każdego wieczoru synowi fantastykę i...nie mogę doczekać się tych wspólnych wypraw w krainę dotąd mi zupełnie nieznaną. A jeśli chodzi o poezję to obecnie zupełnie mnie pochłania ks. Lucjan Szczepaniak. Uwielbiam jego wiersze. Chociaż często ryczę jak bóbr czytając.
-
2017/01/08 20:06:13
Wiele z Twoich postanowień znalazło się także u mnie, choć nie chcę myśleć o tym, jak o postanowieniu - raczej jak o chęci poszerzania horyzontów :) Mam zatem zamiar czytać więcej książek z nieznanych mi literacko krajów czy gatunków, w których nie czuję się specjalnie dobrze. Chciałabym też zacząć czytać po angielsku, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.
Życzę powodzenia w trzymaniu się postanowień ;)
-
2017/01/09 00:44:29
A ja mam nadzieję, że nadal będę się Tobą inspirować. Jeśli mam być szczera, wiele z tych 24, już 23 książek z wyzwania, kupiłam przez Ciebie :D
-
2017/01/09 14:37:28
Jakoś dałbym radę z punktami 1-7, chociaż wolę nieprzypadkowo wybierać lektury do czytania. Ale punktu 8. nie przejdę :)
-
2017/01/09 14:52:49
Mam już mniej-więcej ustaloną listę książek na ten rok, ale chyba pójdę za Twoją radą i jeszcze wcisnę coś z innej beczki. Dzięki za rady ;)
-
2017/01/10 06:59:18
Przy szóstym punkcie zaczęłam się niepokoić, że nie ma nic o Jane Austen :)
-
2017/01/10 11:30:12
Dzięki, wybieram dzisiaj sobie kilka punktów z biblioteki...
-
Gość: ilsa, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/01/10 17:52:55
Mam serdeczną prośbę do autorki bloga o kontakt w wolnej chwili. Książki roku super pomysł schowek mi spuchł.

Podaję kontakt maxisingiel68@onet.pl


-
2017/01/11 15:28:39
Punkt 4 i 8 odpadają, ale reszta jak najbardziej odpowiada moim zamiarom na ten rok. Powodzenia życzę więc Tobie i sobie na równi.
-
Gość: czytam i piszę, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2017/01/12 00:25:02
Witam.Czy mogłabym o Twoich "8 rzeczach..."opowiedzieć na moim kanale "Czytam i piszę"?Oraz o dopasowanych wyborach.Twój pomysł bardzo mnie zainspirował.Dziękuję.Pozdrawiam.
-
2017/01/12 09:18:02
Na pewno w tym roku odświeżę sobie Jane Austen, chciałabym wszystko, ale zobaczymy, jak wyjdzie. I może coś jeszcze o samej Jane. Książki, które zalegają mi na półkach, i to zdecydowanie dłużej niż rok, też będą czytanie. Za to zabrałam się już pod koniec zeszłego roku i zaczęłam czytać trylogię "korniszową" Robertsona Davisa. Bardzo chętnie wprowadzę punkt 1 i 7, 4 wprowadziłam też w zeszłym roku i wsiąkłam :) Mam też w planach czytanie większej liczby reportaży. Gratuluję Ci zajęć w PSR i czekam na reportażowe wpisy :)
-
2017/01/12 21:05:11
Świetne pomysły! Sięgnąć po książkę o kraju, o którym nic się nie wie, przeczytać tę kupioną kilka lat temu i odłożoną na półkę niby nic takiego, a często nie przychodzi nam to do głowy. A jakie się z tego mogą zrodzić przygody! :-) Chętnie poślemy post dalej.
-
2017/01/13 14:55:16
Dorzuciłabym jeszcze to: przeczytaj książkę nagrodzoną dowolną nagrodą literacką. Czasem ich wybory są wg mnie bardzo zaskakujące, jak myślisz? Lubię zajrzeć do takiej książki i ją ocenić. Ciekawy wpis. Pozdrawiam! :)
-
2017/01/13 17:11:08
Moim planem na ten rok jest przeczytanie jak najwięcej książek ;) tematyka różna i ciekawa, dzięki której zdobędę jakieś doświadczenie ;)
-
2017/01/14 18:29:08
Na pewno będę chciała przeczytać minimum 52 książki i zainspiruję się kilkoma punktami w Twoim poście (np. tym o czytaniu poezji) :-)
-
Gość: Gustavo Woltmann, 155.158.141.*
2017/01/14 21:32:16
Proponuję dla ambitnych - przeczytać po raz pierwszy całą książkę w nowym (dla nas) języku obcym. Jak dotąd miałem taką przyjemność tylko dwa razy, ale jeśli dobrze pójdzie, to w 2016 zaliczę rosyjski i Czechowa (mój ulubiony pisarz ze Wschodu).
-
Gość: Viv, *.dynamic.chello.pl
2017/01/15 22:12:23
Świetny post - od kilku lat po sieci krążą wyzwania literackie, ale mam wrażenie, że powoli ta zabawa zaczyna zjadać własny ogon. Konkurencje są coraz bardziej udziwnione, a ilość książek jakich wymaga sprawia, że cały rok musiałabym czytać tylko te "wyzwaniowe".

A tu proszę, taki piękny, inspirujący tekst. Żaden wyścig, raczej dobre rady dla kogoś, kto chce czytać bardziej różnorodnie. Dziękuję Ci za to.

Czytam właśnie o dwóch krajach, o których nic nie wiem: Białorusi i Nigerii, a na tym nie poprzestanę. Co do nowych wydawnictw - za Twoją radą rozglądnę się po bibliotece, bo kupowanie ograniczyłam do 1 książki na 5 miesięcy. W związku z tym punkt 3 intensywnie wcielam w życie. Instagram - z tym na razie poczekam, bo już nie ogarniam FB i bloga. Punkt 5 biorę na punkt honoru! Randka w ciemno z książką - to brzmi ciekawie... Poezja i książka Jane Austen to będą prawdziwe wyzwania, bo poezji ogólnie jakoś nie bardzo (ale się postaram!) a Jane już wszystko znam i nie lubię powtórnego czytania, tak że zobaczymy.
Pozdrawiam serdecznie!
-
Gość: Bezik, *.dynamic.chello.pl
2017/01/19 16:27:38
-
2017/01/23 21:20:03
Czytelnicze "rzeczy do zrobienia", które tutaj wypisałaś byłyby wspaniałym wyzwaniem książkowym, w którym chętnie wzięłabym udział. :) Niektóre z punktów na pewno zaliczę w tym roku. Bolesław Leśmian to mój ukochany poeta. :)) Świetne to wyzwanie o czytaniu książek z półki. Takiego właśnie szukałam, więc cieszę się, że podałaś tu link do strony na facebooku. :)) Przy okazji życzę Ci realizacji planów kursowych, dalszego wspaniałego rozwoju i cudownie zaczytanego 2017 roku. :))Miasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...