czwartek, 12 listopada 2015


Tegoroczna jesień obfituje w zachwycające przygody literackie. Wybór najlepszej książki roku będzie tym razem prawdziwym wyzwaniem, oto bowiem kolejny pisarz wraca po latach milczenia z rzadkim prezentem – książką inną, zaskakującą i świeżą.

Michela Fabera pokochałam, wraz z milionami innych czytelników, kiedy trzynaście lat temu przeczytałam „Szkarłatny płatek i biały” – olśniewającą wycieczkę do wiktoriańskiej Anglii, będącą zarazem przenikliwym obrazem losu kobiet w tej trudnej, choć uwielbianej przez czytelników epoce. Mieszkający w Szkocji, wychowany w Australii, a urodzony w Holandii pisarz nie tylko odcina się od przynależności do jakiegokolwiek narodu, ale także nie ulega presji wydawców i pisze w swoim tempie, powoli, często przez wiele lat. Od czasów „Szkarłatnego płatka i białego” wydał tylko dwa zbiory opowiadań i niewielką powieść, będącą częścią ogólnoświatowego projektu Mity. „Księgę dziwnych nowych rzeczy” pisał przez wiele lat, w tym trudniejszych warunkach, że w międzyczasie na raka zachorowała jego ukochana żona. To ona motywowała go do pisania, kiedy trudno było mu znaleźć czas i energię. Udało się – zdążyła przeczytać i skomentować rękopis. Faber twierdzi, że to jego ostatnia powieść. Jeśli faktycznie tak będzie, choć mam wielką nadzieję, że jednak za jakiś czas zmieni zdanie, bądźmy wdzięczni za książkę, którą podarował nam jako ostatnią.

Powinnam was ostrzec – sam autor stwierdził w wywiadzie dla magazynu Książki, że „idealnie byłoby, gdyby czytelnik, przystępując do lektury, nic o mojej powieści nie wiedział”. Przeczytałam gdzieś podobne stwierdzenie, zanim jeszcze książka się na polskim rynku ukazała i postanowiłam, że tak właśnie zrobię. Wiedziałam, że i tak przeczytam tę książkę, niezależnie od wszystkich recenzji, dlatego nie czytałam nic na jej temat, choć i tak mimochodem zapoznałam się gdzieś z zarysem fabuły. Po lekturze nie jestem jednak przekonana, że taka ostrożność była konieczna. To nie jest książka, której siła leży w niespodziewanych zwrotach akcji czy zaskoczeniach. Moim zdaniem możecie spokojnie czytać dalej, jeśli jednak chcecie posłuchać autora, a jesteście już przekonani, że po „Księgę dziwnych nowych rzeczy” sięgniecie, może powinniście w tym miejscu przerwać lekturę i wrócić tu po przeczytaniu książki.

Przeczytać ją bowiem trzeba, „Księga dziwnych nowych rzeczy” jest bowiem piękną i mądrą opowieścią, prostą, a zarazem niezwykle bogatą w znaczenia.

Podobnie jak w swojej pierwszej powieści „Pod skórą” Faber sięga po elementy literatury science fiction. Głównym bohaterem jest Peter, chrześcijański pastor, który staje przed wyjątkową szansą i wyzwaniem. Udaje mu się przejść przez rekrutacyjne sito tajemniczej korporacji i zostaje zatrudniony na stanowisku „Pastor (religia chrześcijańska) rdzennej ludności”. Nie będzie jednak nawracał amazońskich Indian czy innych ziemskich plemion. Peter jedzie na misję na obcą planetę.

Na Ziemi musi zostać ukochana żona Petera, Bea. To ona kiedyś pomogła mu pokonać uzależnienie od alkoholu i narkotyków i sprowadziła go na drogę wiary, i to ona będzie musiała zająć się ich domem i kotem Joshuą, kiedy on będzie przeżywał najbardziej niesamowitą przygodę swojego życia. Książkę otwiera przejmująca scena ich pożegnania, kiedy to Bea desperacko pragnie jeszcze raz, może po raz ostatni, kochać się ze swoim mężem. Od tego momentu będziemy, czyli niemalże od pierwszej strony, będziemy szczerze przejęci losem Petera, nie tylko ze względu na niego samego, ale ze względu na jego żonę.

Słowa jako źródło nieporozumień

Szybko okaże się, że misja Petera jest nieco inna niż się spodziewał. Nastawił się na trudny pierwszy kontakt, mozolne nawiązywanie relacji i stopniowe zapoznawanie krajowców z wiarą. Okazało się jednak, że nic takiego nie będzie konieczne. Oazjanie są już nawróceni, a Peter nie jest ich pierwszym pastorem. Jednak ta niespodzianka nie znaczy, że praca Petera będzie prosta i przewidywalna. Oazjanie są przecież innym gatunkiem, ich odrębność jest w książce zaznaczona przez ich język, zapisany wymyślonym przez Fabera i niezrozumiałym dla czytelnika alfabetem. Przypominają ludzi, ale ich twarze są jak surowe mięso lub wnętrzności. Nie okazują emocji, a ich kultura jest bardzo rozbudowana i bardzo trudna do zrozumienia.

Peter z zachwytem rzuci się w wir pracy misjonarskiej, jako że obcowanie z tak prostą, silnie wierzącą społecznością jest czymś zupełnie innym, niż jego praca w Anglii. Oazjanie wierzą w słowa Biblii, którą nazywają Księgą dziwnych nowych rzeczy. Jednak czy naprawdę je rozumieją? Na ich planecie nie ma pastwisk i owieczek. Nie mają oczu, nie potrafią więc płakać, jak więc mają zrozumieć Jezusa roniącego łzy? W dodatku nie potrafią wymówić części spółgłosek, Peter przygotowuje więc dla nich parafrazę Biblii, a także własne wersje psalmów, które będą nie tylko bardziej zrozumiałe, ale także łatwiejsze dla nich do wymówienia.

Jak daleko jednak można się posunąć, aby nie zagubić sensu? Czy w ogóle da się porozumieć z kimś, kto nie operuje tymi samymi pojęciami? Nie zna tych samych rzeczy, nie widział ich, nie dzieli naszych doświadczeń?

Te same problemy dotyczą komunikacji Petera z Beą. USIC umożliwia im wymianę listów, których wysyłanie i odbieranie naprawdę dużo kosztuje, choć Peter nie jest tego świadomy. Szybko okazuje się, że same słowa nie wystarczą, by podtrzymać niegdyś naturalną intymność. Oboje doświadczają czegoś tak różnego, że nie są w stanie się zrozumieć. Bea jest przerażonym świadkiem coraz szybciej postępującej zagłady naszej planety. Jej wiara zostaje wystawiona na próbę, kiedy kolejne kataklizmy zmiatają z powierzchni Ziemi całe państwa, zaś Europę zaczyna ogarniać chaos. Zachwycony swoją misją Peter nie potrafi zrozumieć, co się tam dzieje. Jest tak bardzo oddzielony od swojego dawnego świata, że jego zagłada zdaje się go nie dotykać. Jednocześnie nie potrafi dzielić się z Beą radością swojego obcowania z Oazjanami. Brakuje mu słów, które bez trudu odnajduje, gdy głosi kazania. Mąż i żona stają się sobie bardziej obcy niż ziemski pastor i jego kosmiczna trzódka.

Wyjątkowa planeta

Oaza nie jest taka, jak byśmy się spodziewali. Dlaczego mielibyśmy się zresztą czegokolwiek spodziewać? Nie mamy pojęcia, jak mogą wyglądać odległe planety zamieszkane przez obcych. Peter jednak z pewnością nie wyobrażał sobie takiej pustki. Oaza jest praktycznie pustynią, monotonną i w porównaniu z Ziemią zwyczajnie rozczarowującą. Pada tu wprawdzie piękny, złoty deszcz, zresztą motyw ten ozdabia naprawdę ładną okładkę polskiego wydania, jednak trudno znaleźć tu jakieś piękno. Ziemskie rośliny nie chcą ty rosnąć, a całe jedzenie dla ziemskiej bazy produkowane jest przez Oazjan z jednego gatunku kwiatów. Peter jest tak entuzjastycznie nastawiony, że zachwyca go melonowy smak miejscowej wody, nikt jednak nie podziela jego zachwytu.


Tymczasem nasza planeta zaczyna dogorywać. Niszczą ją powodzie i trzęsienia ziemi, będące skutkiem naszej rabunkowej eksploatacji ziemskich zasobów. Żyjemy w miejscu wyjątkowym na skalę kosmiczną, ale nie potrafimy tego docenić i uszanować. USIC stara się nie popełnić błędów na nowej planecie, jednak Oaza nigdy nie stanie się nową ziemią.

Wyznanie wiary czy miłości

Przede wszystkim jednak jest „Księga dziwnych nowych rzeczy” opowieścią o miłości. Nawet wiara nie jest od niej silniejsza, i nie są w stanie jej pokonać trudności w komunikacji czy nawet takie oddalenie, jakiego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Ostatecznie okazuje się, że to, co braliśmy za międzyplanetarną opowieść o religii i wierze, jest tak naprawdę międzyplanetarną historią miłosną. Mądrą i zastanawiającą.

Tak wiele już napisano, że czasem wydaje się, że wszystko już powiedziano. Fabuły toczą się wokół podobnych schematów, choć oczywiście wszystko można opowiedzieć po swojemu, w wyjątkowy sposób. Dawno nie czytałam jednak opowieści takiej jak ta, którą snuje Faber. Kiedy Peter spotyka się po raz pierwszy z mieszkańcami obcej planety, jeden z nich wita go słowami: „Ty i ja, nigdy do teraz”, oznaczającymi, że nigdy wcześniej się nie spotkali. Jeśli chciałabym porównać „Księgę dziwnych nowych rzeczy” do czegoś, co już czytałam, musiałabym się poddać i użyć tych samych słów. Ty i ja, nigdy do teraz.

Moja ocena: 6/6


Michel Faber "Księga dziwnych nowych rzeczy"

Tłum. Tomasz Kłoszewski (znakomite!)

Wyd. W. A. B. 2015

 

wtorek, 10 listopada 2015

Są tacy pisarze, których książek zawsze niecierpliwie wyglądam. Sięgam po każdą nową powieść Sary Waters, Iana McEwana, niewydanej jeszcze po polsku Sary Moss i niewydawanej już (niestety) Susan Fletcher. Kupię wszystko, co napisze Paul Theroux. Czasem wystarczy jedna książka, aby jej autor trafił na prywatną listę twórców, na których nowe utwory czekam – tak było z Michelem Faberem i Alexim Zentnerem.

Na tej liście widnieje też nazwisko Kazuo Ishiguro – pisarza brytyjskiego, który zaskakuje każdym swoim kolejny tytułem. Ten wyciszony stylista flirtował już z kryminałem i literaturą science fiction, choć może określenie to nie najlepiej pasuje do spokojnego i mocno wyważone stylu Ishiguro. W najnowszej, siódmej już powieści, na którą zresztą przyszło mi i innym czytelnikom czekać aż dziesięć lat, Ishiguro sięga po konwencję fantasy, umieszczając akcję w Wielkiej Brytanii w czasach króla Artura.

Jednak choć nie mieliśmy jeszcze w twórczości tego pisarza do czynienia z ogrami i smokami, Ishiguro porusza się wciąż w kręgu tych samych tematów, które zdają się go najbardziej interesować. W „Pejzażu w kolorze sepii” i w „Okruchach dnia” tematem przewodnym jest naprawa błędów z przeszłości, podświadoma potrzeba zostawienia za sobą czegoś, co było. Temat głęboko skrywanych tajemnic i trudnych decyzji przewija się zresztą także w „Malarzu świata ułudy”, zaś w napisanej przed dziesięcioma laty powieści „Nie opuszczaj mnie” Ishiguro z kolei ostrzega przed tym, co może skrywać nasza przyszłość. Interesuje go życie w nieświadomości, zapomnienie lub bierne pogodzenie się z losem, i w „Pogrzebanym olbrzymie” podejmuje te tematy po raz kolejny.

Rzecz dzieje się na Wyspach Brytyjskich gdzieś w siódmym, może ósmym wieku. Rzymianie opuścili już Wyspę, a plemiona anglosaskie jeszcze jej nie podbiły. Brytanię zamieszkują Celtowie, w powieści Ishiguro zwani Brytami. Ich wioski sąsiadują z osadami Saksonów – pokojowe współistnienie jest możliwe, ponieważ kraj spowija mgła, która sprawia, że jego mieszkańcy nie pamiętają swojej przeszłości.

Wyprawa

Główni bohaterowie to starsze małżeństwo, Axl i Beatrice. Kochają się, ale tak samo jak ich sąsiedzi nie pamiętają, kiedy się poznali i jak wyglądało ich życie. Wiedzą, że mieli syna, nie pamiętają jednak, dlaczego ich opuścił. Pewnego dnia zdecydują się na coś szaleńczo odważnego – postanowią wyruszyć w podróż do jego wioski. Nie pamiętają wprawdzie, gdzie ona leży, jednak głęboko wierzą, że po prostu uda im się znaleźć drogę.

Oboje zdają sobie sprawę z istnienia mgły i wiele daliby, by się rozproszyła. Kiedy więc okaże się, że mgła jest sprawką smoczycy, Axl i Beatrice zdecydują się zboczyć z drogi, by pomóc w pokonaniu złowrogiej kreatury. Po drodze napotykać będą przedziwnych ludzi, takich jak ugryziony przez smoka mały chłopiec, wojownik skrywający jakieś tajemnice i sędziwy rycerz króla Artura, dobrze skądinąd znany w literaturze angielskiej Sir Gawain.

Wędrówka Axla i Beatrice przez tę wpół baśniową krainę przypomina sen. Ishiguro umieszcza swoich bohaterów w jałowym, Beckettowskim krajobrazie. Wędrują przez lasy i góry, ale równie dobrze mogliby być zawieszeni w pustce. Bóg ich opuścił, być może też zapomniał o nich pod wpływem mgły.

Rycerze i smoki

Całość jest jednocześnie utrzymana w stylistyce romansu rycerskiego. Niczym jego bohaterowie, Axl i Beatrice będą musieli wypełnić zadanie i sprawdzić się. Testowi nie zostanie jednak poddane ich męstwo. Będą musieli udowodnić, że naprawdę się kochają, a jak mogą być tego pewni, skoro nie pamiętają własnej przeszłości? Czy rozproszenie mgły niepamięci będzie na pewno błogosławieństwem? A co, jeśli przypomną sobie rany, które sobie kiedyś nawzajem zadali?

Ludzie nie pamiętający o tym, co było, żyją w dziwnej próżni. Rodzice zapominają o tym, że mieli dzieci, społeczność zapomina o swoich członkach. Jeśli jednak przeszłość skrywa w sobie bolesne tajemnice, być może niepamięć jest jedyną metodą na utrzymanie pokoju? Co się stanie, jeśli żyjący obok siebie Saksoni i Brytowie nagle przypomną sobie o dawnych waśniach i krzywdach? Wystarczy choćby pobieżna wiedza na temat historii Wysp Brytyjskich, by odpowiedzieć na to pytanie.

Rozmowy lub przemowy

Ishiguro napisał powieść będącą jednocześnie alegorią i swego rodzaju przypowiednią. To baśń, która nie udaje czegoś, czym nie jest, i jest to jednocześnie jej słabością i siłą. Broni się jako opowieść o pamięci i poczuciu winy, o tym, jak trauma może zmienić całe społeczeństwo i jak łatwo pod jej wpływem przyjąć obronną strategię i wypchnąć trudne chwile z pamięci. Jednak stylistyka, w jakiej Ishiguro zdecydował utrzymać swoją opowieść, jest też jej słabym punktem. Bohaterowie wyrażają się zbyt teatralnie, co być może miało upodabniać książkę do średniowiecznego romansu. W efekcie jednak całość wydaje się dość sztuczna, zaś przemowy bohaterów, którzy zamiast rozmawiać wygłaszają do siebie oracje, mogą irytować. Podobno Ishiguro przerobił wszystkie dialogi, ponieważ jego żona, a zarazem pierwsza czytelniczka i recenzentka powiedziała, że nie mogą zostać w swojej pierwotnej postaci. Chciałabym wiedzieć, jak wtedy wyglądały, w wersji ostatecznej nadal bowiem nie zachwycają.

Cena pamięci

Może jednak ta sztuczność dodaje tylko baśniowości całej historii? Czyta się ją bowiem znakomicie, dość szybko godząc się ze specyficznym stylem. Ishiguro snuje opowieść po swojemu – niespiesznie, pogrążając zarówno bohaterów, jak i czytelników w melancholii. Każde słowo jest tu zaplanowane i precyzyjnie użyte, by czasem sprowadzić czytelnika na manowce. Axl i Beatrice błądzą we mgle, a my wiemy równie mało i z niepokojem patrzymy w przyszłość. Czy zabicie smoka nie sprawi, że nasi bohaterowie staną się sobie obcy? Co stało się z ich synem i jaka przyszłość ich czeka? Czy warto dowiadywać się za wszelką cenę, co się stało, nawet jeśli wiedza ta może wyrządzić ogromne szkody, zarówno im samym, na bardzo osobistym poziomie, jak i całemu krajowi, który zamieszkują?

Mądra to książka, która paradoksalnie na długo zapadnie w pamięć.


Moja ocena: 5/6

Kazuo Ishiguro "Pogrzebany olbrzym"

Tłum. Andrzej Szulc

Wydawnictwo Albatros

 poniedziałek, 02 listopada 2015

Nie przyznałam się wam chyba, że na samym początku tegorocznych wakacji spędziłam urocze trzy wieczory nad książkami, które kupiłam córce. Często podczytuję lektury Młodej, aczkolwiek równie często sięgam po nie tylko po to, by je po kilku stronach odłożyć. Tym razie jednak zajrzałam na pierwszą stronę i przepadłam, siłą woli powstrzymując się, by (chwilowo!) poprzestać na trzech tomach. Chcecie wiedzieć, o jakiej serii mówię? Tylko nie miejcie potem do mnie pretensji - mam na mysli cykl Kiery Cass "Selekcja", którego pierwszą częścią są "Rywalki".

Przyznaję - to zdecydowanie seria dla nastolatek. Jest w niej książę z bajki, jest i Kopciuszek, bardzo fajny, nieco buntowniczy. Są ładne sukienki (nie tylko na okładce) i jest dwóch kawalerów. Prosty przepis, który w tym wypadku się sprawdza - namówiłam na tę lekturę kilka koleżanek i wszystkie przeczytały błyskawicznie, choć przyznają, że mają lekkie poczucie winy.

Ja się czuć winna nie zamierzam, bo lektura tej książki była doskonałą rozrywką, a dokładnie tego było mi wtedy trzeba. Dzisiaj jednak to nie o "Rywalkach" chciałam wam opowiedzieć, a o książce, która nawiązuje do serii Kiery Cass nie tylko okładką. Co więcej, jest to książka, którą zdecydowanie można swojej nastoletniej córce podebrać i przeczytać z przyjemnością i bez wyrzutów. "Klejnot" Amy Ewing to bowiem doskonała pod względem warsztatowym dystopia, nad którą warto spędzić kilka godzin.

Zacznę od ciekawostki - książka ta powstała jako praca magisterska na studiach dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Wyobrażacie sobie, że w ramach magisterki piszecie powieść, która jest potem tłumaczona na wiele języków i trafia na listę bestsellerów New York Timesa? Amy Ewing przytrafiło się właśnie coś takiego, ale po lekturze "Klejnotu" nie dziwi mnie to. Widać, że autorka uważała na zajęciach z kreatywnego pisania. Doskonale buduje napięcie, co jakiś czas kumulując je i rozładowując. Jej bohaterka jest wyrazista i trudno jej nie lubić, zaś to, co ją spotyka, jest na przemian straszne i piękne. Zaś zakończenie... Ale o tym później!

Klejnot to wewnętrzna część miasta, w którym mieszka Violet. Miasto podzielone jest na pięć kręgów, a Violet pochodzi z położonego najbardziej na zewnątrz Bagna. Im bliżej środka, tym bardziej zamożni są mieszkańcy i tym lepiej im się żyje. W Klejnocie mieszka arystokracja, którym nie brakuje niczego. A może prawie niczego, kobiety z Klejnotu nie mogą bowiem rodzić dzieci.

Nie oznacza to jednak, że arystokracja wkrótce wyginie. Odkryto, że niektóre dziewczęta z Bagna są w stanie urodzić dzieci innych kobiet, a w dodatku potrafią w pewien sposób posługiwać się magią. Wszystkie nastolatki z Bagna muszą więc poddawać się obowiązkowym badaniom, a jeśli okaże się, że wykazują te niezwykłe zdolności, są szkolone na Surogatki. Nie wiedzą, co je czeka, kiedy zostaną kupione na Aukcji przez bogate mieszkanki wewętrznych kręgów. Nie wszystkie nawet rozumieją, że Aukcja oznacza, iż staną się niewolnicami.

Jak na rasową bohaterkę dystopii przystało, Violet rozumie sytuację. Nie chce być Surogatką, nie ma jednak wyboru. A kiedy trafi do jednego z najważniejszych domów w Klejnocie, będzie musiała nauczyć się lawirować podobnie jak spędzające życie na plotkach i intrygach arystokratki. Nie po to, by zdobyć sobie pozycję, ale po to, by po prostu przeżyć.

Ewing świetnie buduje swój świat. Klejnot przypomina dwór królewski z epoki regencji - wszyscy knują i spiskują, łatwo nawet stracić życie. Mieszkańcy Klejnotu bywają okrutni, ale potrafią też naprawdę zaskoczyć. Autorka wie zresztą, jak sprawić czytelnikom niespodziankę, i chętnie z tej wiedzy korzysta, dzięki czemu od lektury naprawdę trudno się oderwać. Zaś po przewróceniu ostatniej strony natychmiast zajrzałam na Amazona, by sprawdzić, czy kolejny tom się już ukazał!

Czy "Klejnot" jest kopią "Rywalek"? Zdecydowanie nie! Wprawdzie widać pewne inspiracje serią Kiery Cass, których nie ukrywa ani autorka, ani wydawnictwo decydujące się na okładkę utrzymaną w stylistyce tamtego cyklu, jednak książka Amy Ewing jest zdecydowanie inna i chyba dojrzalsza. Mniej tutaj strojów i flirtu, więcej budzących dreszcze podejrzeń i niebezpieczeństw.

Doskonała lektura po męczącym dniu, którą z przyjemnością przeczyta zarówno nastoletnia czytelniczka, jak i jej mama. Istnieje ryzyko, że będziecie potem chciały częściej podbierać książki córkom, ale właściwie czemu nie? A jeśli nie macie nastoletniej córki, to nie szkodzi - w końcu kto nam broni poczuć się od czasu do czasu jak nastolatka, niezależnie od wieku? Ja, jak dobrze wiecie, bardzo to lubię. Jeśli zaś macie jeszcze lat naście, to zapewne nie potrzebujecie nawet mojej zachęty!


Moja ocena: 4.5/6

sobota, 24 października 2015

W zamierzchłych czasach, kiedy w każdym domu była książka telefoniczna, w ramach nieco głupiej rozrywki dzieciaki dzwoniły do ludzi mających nietypowe nazwiska i mówiły coś głupiego, co do tego nazwiska pasowało. Mnie to nigdy nie bawiło, ale moje koleżanki dzwoniły do kogoś o nazwisku Marchewka, przestawiały się jako pani Pietruszka i pytały, czy mogą zaproponować rosół. Pomysłów miały wiele, a najbardziej bawiło je wykręcanie czysto przypadkowych numerów i wygłaszanie absurdalnych kwestii.

Gdybyśmy istniała wtedy książka Randalla Munroe "What if? A co, gdyby?", być może dzwoniłyby i mówiły „na zdrowie". Dlaczego? Bo w swojej książce Munroe odpowiada na pytanie, jakie są szanse na to, że jeśli zadzwonimy pod przypadkowy numer telefonu i powiemy „na zdrowie", trafimy na osobę, która przed chwilą kichnęła.

"What if" to zbiór odpowiedzi na takie właśnie - czasami absurdalne, czasami naprawdę zabawne i zastanawiające pytania. Munroe to twórca jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych, a także bloger, który z zaangażowaniem poszukuje odpowiedzi na najdziwniejsze pytania. Na pewno przydaje mu się wiedza wyniesiona ze studiów i z pracy - Munroe ma dyplom z fizyki, a pracował przez lata w NASA. Rzucił tę pracę, żeby pisać i rysować, i wydaje mi się, że powinniśmy być mu za to wdzięczni. Jego książka jest bowiem cudownym przykładem na to, że na każde pytanie da się znaleźć odpowiedź, a jej poszukiwanie może być fantastyczną przygodą.

"What if" to doskonała książka do wspólnego, rodzinnego czytania na głos. Po pierwsze - pytania, na które Munroe na jej łamach odpowiada, są naprawdę interesujące i mogą sprowokować ciekawe dyskusje w gronie rodzinnym. Kto bowiem nie chciałby wiedzieć, co by się stało, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi zgromadzili się w jednym miejscu i jednocześnie podskoczyli? Co ciekawe, autor nie poprzestaje na opisaniu tego, co stałoby się z planetą, ale rozważa los ludzkości po tym, jak wszyscy jej przedstawiciele zgromadziliby się w jednym miejscu.

Po drugie - książka ta cudownie pokazuje, jaką przygodą może być nauka. Dzieci potrafią zadawać intrygujące pytania, które dorośli czasem ignorują, często dlatego, że nie chcą się przyznać, że nie znają odpowiedzi. Potem ta ciekawość zanika, a nasze spojrzenie na świat staje się dużo bardziej schematyczne. A przecież warto pytać i warto na te pytania szukać odpowiedzi. A te powinny nas doprowadzić do kolejnych pytań, i tak dalej, bez końca.

Zresztą lektura "What if" jest przede wszystkim świetną zabawą. Pytania intrygują, odpowiedzi często zaskakują, zaś całość przerywana jest kompletnie absurdalnymi pytaniami, na które Randall Munroe nie chciał odpowiadać, ale które okrasił dowcipnymi komentarzami. Czytam ją po kawałku i nie mam ochoty kończyć, zamęczam też przy tym rodzinę, czytając im co chwilę kolejny fragment. Ale kto nie chciałby się podzielić wiedzą na temat tego, jak wysoko można czymś rzucić, albo czy gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi przestali się ze sobą kontaktować na kilka tygodni, to czy przestalibyśmy się przeziębiać?

Uwielbiam sposób, w jaki Munroe prowadzi swoje rozważania. Nie szuka po prostu odpowiedzi - zastanawia się nad tym, do czego jeszcze taki eksperyment mógłby doprowadzić i jakie mogłyby być jego skutki. Ma niesamowite poczucie humoru, nie sposób więc nie śmiać się co chwilę podczas lektury.

Jeśli więc zabraknie wam pomysłów na prezent gwiazdkowy, mikołajkowy, czy jakikolwiek inny - dla dowolnej osoby! - książka Randalla Munroe na pewno się sprawdzi. W końcu kto nie chciałby wiedzieć, jak długo paliłoby się ostatnie sztuczne światło, gdyby cała ludzkość po prostu zniknęła z powierzchni Ziemi?


niedziela, 18 października 2015

Tak naprawdę zestawienie w jednym tekście książki Jona Krakauera "Wszystko za Everest" i autobiografii Becka Weathersa "Everest. Na pewną śmierć" jest zabiegiem dość okrutnym. Nie da się porównać reportażu, który należy już do klasyki literatury górskiej i dostał nominację do nagrody Pulitzera ze średnio napisaną opowieścią o życiu jednego z uczestników tragicznej wyprawy na Górę Gór. Jednak skoro obie książki ukazały się w Polsce mniej więcej w tym samym czasie, prawie jednocześnie z premierą filmu "Everest", a ich autorzy wspinali się na Everest tego feralnego dnia w tej samej ekipie, stwierdziłam, że napiszę o nich obu.Od razu jednak zaznaczę - tak naprawdę tylko książka Krakauera jest książką o górach. Beck Weathers wprawdzie opowiada o tym, co stało się na Mount Evereście, ale poświęca temu mniej więcej jedną trzecią książki, podczas gdy reszta tekstu to historia jego życia przed i po tragedii. Warto o tym wiedzieć, sięgając po jego książkę.

Czy w ogóle warto czytać o kolejnej górskiej tragedii? Nie tak dawno pisałam o tym, jak wielkie wrażenie wywarła na mnie "Mordercza góra", opowiadająca o tym, dlaczego na stokach K2 w krótkim czasie zginęło jedenaście osób. Po co sięgać po kolejną historię nieudanej wspinaczki? Czy rzucą więcej światła na to, dlaczego ludzie chodzą w wysokie góry i tam giną? Czy powiedzą nam coś nowego o ludziach?

10 maja 1996 roku na Everest wchodziło trzydziestu czterech wspinaczy. Dwunastu z nich zginęło, z czego ośmiu brało udział w dwóch komercyjnych wyprawach. Innymi słowy - zapłacili ogromne kwoty za to, że ktoś pomoże im bezpiecznie wejść na najwyższy szczyt Ziemi.

Stawia to całe wydarzenie w nieco innym świetle. Inaczej osądzamy zawodowych wspinaczy, którzy stale ryzykują życiem i mają ogromne doświadczenie, a inaczej tych, którzy wchodzą na górę, choć być może nie powinni. Wiele osób ich potępia, uważając za bogaczy, którym się wydaje, że wszystko można kupić. Czytając książki Krakauera i Weathersa przekonamy się, że tak naprawdę większość z nich to zwykli ludzie, którzy dali się ponieść niezwykłemu marzeniu. Wyprawa na Everest często pochłania oszczędności ich życia.

Jon Krakauer brał udział w wyprawie prowadzonej przez Roba Halla, uważanego za gwiazdę wypraw komercyjnych. Rob był rozważny i dobrze zorganizowany, jego ekspedycje uważano za niezwykle bezpieczne. Krakauer, który wspinał się od lat, marzył o wejściu na Everest, ale nie mógł sobie na nie pozwolić. Jednak wzrost popularności wejść za pieniądze zainteresował naczelnego magazynu "Outside", dla którego Krakauer pracował. Zaproponowano Krakuerowi, żeby pojechał na komercyjną wyprawę jako uczestnik i napisał potem artykuł o plusach i minusach takich wyjazdów. Pisarz nie zastanawiał się długo, co więcej, postanowił, że spróbuje wejść na sam szczyt.

Co to oznacza dla czytelnika? Rzadko zdarza się, aby relację z wysokogórskiej wyprawy pisał zawodowy reporter, doskonale władający piórem, który jest jednocześnie pełnoprawnym uczestnikiem wyjazdu i wspinaczem. Jacek Hugo-Bader pojechał pod Broad Peak i napisał bardzo dobrą, choć kontrowersyjną, książkę, jednak zawsze był tylko kimś z zewnątrz, kto nie do końca rozumie świat wspinaczy. Krakauerowi w dodatku nie tylko wziął udział w wyprawie na Mount Everest, ale także stał się mimowolnym uczestnikiem i świadkiem jednej z największych tragedii, jakie rozegrały się na zboczach tej góry.

Jego książka powstała pół roku po powrocie z Nepalu, kiedy emocje jeszcze nie ostygły. Krakauer próbuje w niej dojść do prawdy o tym, co się stało, wyjaśniając nieścisłości i prostując nawet własne, wcześniejsze relacje. Zmaga się też z poczuciem winy - przeżył, podczas gdy jego towarzysze zginęli, a on nie jest pewien, czy na pewno zrobił wszystko, co mógł.

Historia Becka Weathers to jedna z najbardziej niesamowitych opowieści o tym, co może przetrwać człowiek. Weathers bowiem oślepł podczas wspinaczki, następnie zgubił się w śnieżycy i niemalże zamarzł, a szukający zaginionych wspinaczy koledzy znaleźli go następnego dnia i zostawili na pewną śmierć z absolutną pewnością, że nie da się go uratować. On jednak przeżył kolejną noc na mrozie i następnego ranka obudził się i zebrał siły na tyle, że udało mu się dojść o własnych siłach do obozu. Tam ponownie padł w namiocie, a koledzy byli pewni, że nie żyje, a on ponownie sprawił im następnego ranka niespodziankę. Jego los także prześladuje Krakauera, który poczuwa się do winy za to, że nie zajął się nim bardziej troskliwie.

Czy jednak można zająć się kimś troskliwie, jeśli samemu właśnie zeszło się w straszliwej burzy śnieżnej z najwyższego szczytu świata? Lektura kolejnych książek o górach utwierdza mnie w przekonaniu, że nie zawsze jest to możliwe, i że nie można obwiniać człowieka, który nie podołał, nawet jeśli są inni, którzy dali radę. Tego feralnego dnia na zboczach Everestu zginęli ci, którzy mieli najwięcej doświadczenia i którzy powinni byli ratować innych. Być może dlatego ich klienci nie zauważyli w porę, że z ratowanych powinni stać się ratującymi - w rozrzedzonym powietrzu mózg nie działa tak sprawnie i trudno zauważyć, że człowiek, który był naszym wspinaczkowym guru, stoi na granicy życia i śmierci.

Co ciekawe, nawet ci, którzy ratowali życie innym, narażeni zostali na ostrą krytykę. Krakauer nie pochwalił kilku rzeczy, które zrobił przewodnik konkurencyjnej ekipy, Anatolij Bukriejew. Ten jednak uratował przynajmniej dwie osoby i bardzo źle zniósł delikatne przecież słowa krytyki. Napisał własną książkę, która jednak nie przedstawia wydarzeń w wiarygodny sposób. Relacja Krakauera też bywa podważana, a on sam przyznaje, że pamięć bywa zawodna i że niektórzy uczestnicy wydarzeń zmieniają swoje opowieści.

"Wszystko za Everest" staje się tym samym nie tylko książką o górskiej tragedii, ale także ciekawym przyczynkiem do rozważań na temat tego, jak nasz mózg przetwarza wydarzenia, w których braliśmy udział. Czy możemy ufać własnej pamięci? I jak właściwie rozeznać się w tym, co wydarzyło się na Evereście, jeśli sami uczestnicy nie są pewni, co widzieli?

Dla mnie jest to też książka o marzeniach. Na Everest nie wchodzi się dlatego, że ma się kilkadziesiąt tysięcy dolarów na zbyciu. Nawet podczas najbezpieczniejszej wyprawy można zginąć, a jednak wciąż tysiące ludzi podejmują to wyzwanie. I choć lektura takich książek jak "Mordercza góra" czy "Wszystko za Everest" dość mocno studzi zapał, trochę zazdroszczę tym, którzy próbują realizować swoje marzenia i nie zważając na ryzyko, po prostu tam idą.

Co jednak dzieje się z człowiekiem, który poszedł i cudem przeżył? Jak można się pozbierać i ułożyć sobie życie po takiej tragedii? Jeśli ten aspekt was interesuje, sięgnijcie po książkę Weathersa. Podzielona na trzy części, opowiada o samym wejściu, następnie o życiu Becka i jego żony przed Everestem i wreszcie o tym, jak uratowali swoje małżeństwo i pozbierali się po jego powrocie. Nie jest to pasjonująca relacja i miejscami bywa wręcz nużąca, ale uzupełnia to, czego w wielu górskich książkach brakuje. Warto się z nią zapoznać choćby po to, żeby mieć świadomość, jak długi cień potrafi rzucać ośmiotysięcznik - wspinaczka zmienia człowieka na całe życie, nawet jeśli po cudownym ocaleniu rzuca on to zajęcie.

Trochę żałuję, że polski tytuł jest mocno mylący. Sugeruje, że książka opowiadać będzie o tym, co działo się na Evereście, tytuł angielski, "Left for dead: My journey home from Everest" jest jednak bliższy temu, co tak naprawdę stanowi treść książki. Zadziwił mnie też brak nazwiska tłumacza na stronie tytułowej, uważam że to dość poważne niedopatrzenie.

O tym, co wydarzyło się 10 maja 1996 roku na Evereście napisano więcej książek, i przyznam, że chętnie sięgnęłabym po kolejne relacje, porównanie różnych punktów widzenia może być bowiem bardzo interesujące. Z tego też powodu, choć książka Weathersa nie może się w najmniejszym stopniu równać z reportażem Krakauera, ale warto ją przeczytać, by zyskać pełniejszy obraz całej tej historii. A potem koniecznie należy zobaczyć film, ale o tym nie będę już tutaj opowiadać.

Beck Weathers, Stephen G. Michaud "Everest. Na pewną śmierć"

tłum. Janusz Ochab

Wydawnictwo Agora

Ocena: 3.5/6

Jon Krakauer "Wszystko za Everest"

tłum. Krystyna Palmowska

Wydawnictwo Czarne

Ocena: 6/6


czwartek, 08 października 2015

Jeśli przez ponad tydzień noszę w torebce książkę w twardej okładce, liczącą sobie ponad 800 stron, to chyba coś znaczy.

Zwłaszcza, że staram się dbać o swój kręgosłup.

Nie chciałam jednak rozstawać się z bohaterami najnowszej książki Elżbiety Cherezińskiej na cały dzień. Zabierałam ich ze sobą, nawet kiedy wiedziałam, że nie będę miała jak przeczytać choćby kilku stron, bo jechałam do pracy w godzinach szczytu, a o ile jestem w stanie trzymać w jednej ręce Kindla, o tyle czytanie na stojąco w tramwaju "Turnieju cieni" podpadałoby już pod sport ekstremalny. Jestem zakochana w cyklu o Piastach, ale uczestnicy Wielkiej Gry, zarówno ci, którzy odgrywali w niej pierwsze skrzypce, jak i mimowolnie w nią zaplątani zwykli ludzie, skradli moje serce.

Wycieczka po Europie i Azji

Elżbieta Cherezińska zabiera nas bowiem tym razem na wycieczkę po Europie i Azji, i to w czasach, które podczas lekcji historii jawiły się jako dość smętne i posępne. Zaczynamy naszą podróż od powstania listopadowego, a nie oszukujmy się - kto naprawdę lubił się uczyć o dziewiętnastowiecznych powstańcach? Kocham poezję romantyczną, ale opowieści o wielkich poetach płaczących za krajem na emigracji są raczej ponure. 

Jednak w tej samej epoce, w której polskich patriotów zsyłano na Syberię i skazywano na katorgę, kawałek dalej na południe, na środkowoazjatyckich stepach, toczyła się emocjonująca rozgrywka. Strach przed carską Rosją sprawiał, że dobrze już zadomowieni w Indiach Brytyjczycy woleli jakoś zabezpieczyć się przed ewentualną rosyjską inwazją. Choć bowiem Imperium Brytyjskie rozkwitało, wiedza o geografii Azji była znikoma. Nikt z Europejczyków nie wiedział, jak dokładnie wygląda świat między Indiami a Rosją, a co za tym idzie, czy realne jest przebycie Azji Środkowej przez rosyjską armię.

Kluczowymi terenami były tajemnicze emiraty i chanaty Azji Środkowej, do których z Rosji było blisko, a także (a właściwie przede wszystkim) Afganistan i dzisiejszy Iran. Jak jednak zapewnić sobie przychylność często kapryśnych, a przede wszystkim zagadkowych władców tych regionów? Próby ich podporządkowania sobie określa się właśnie jako Wielką Grę.

Historie ludzi uwikłanych w tę rozgrywkę między mocarstwami mogłyby zapewnić materiał dziesiątkom powieściopisarzy i scenarzystów. Wydana u nas "Wielka gra" Petera Hopkirka to zbiór takich właśnie potencjalnych scenariuszy, nieprawdopodobnych i dramatycznych. Z tego właśnie materiału Elżbieta Cherezińska stworzyła monumentalną powieść, w losy wielkich polityków wplatając także historie Polaków, którzy odegrali swoje role w Wielkiej Grze.

Opowieści o ich losach są niesamowicie ciekawe i tak fantastyczne, że trudno uwierzyć, iż oparte są na prawdziwych wydarzeniach. A jednak tak było. Autorce znowu udało się wyłuskać z archiwów i książek historycznych bohaterów, o których nie wiedzieliśmy prawie nic, i uwieść nas ich historiami. Oczywiście, w "Turnieju cieni" rzeczywistość przeplata się z fikcją - w końcu mamy do czynienia z powieścią, a nie z książką historyczną. Zresztą, kto może wiedzieć, jak naprawdę było, skoro całej prawdy nie znali nawet najlepsi szpiedzy i dyplomaci?

Jan, Rufin i Adam

W "Turnieju cieni" nie ma prawie postaci kobiecych. To opowieść o świecie mężczyzn, których skazywano na zesłania, manipulowano nimi, i którzy próbowali odegrać jakąś rolę. Wśród wielu postaci, które przewijają się przez "Turniej cieni", na pierwszy plan wysuwa się trzech Polaków. Jan Witkiewicz - młodzieniec zesłany dożywotnio na Syberię za udział szkolnym spisku. Gdy okazało się, że potrafi z łatwością nauczyć się języków środkowej Azji, rosyjscy wojskowi i politycy zaczęli korzystać z jego talentów. Tym samym ten mało znany Polak odegrał olbrzymią rolę w rosyjsko-brytyjskiej rozgrywce, a jego ujmujący sposób bycia, otwartość i błyskotliwość zjednały mu przychylność nie tylko azjatyckich władców, ale także czytelników śledzących jego losy.

Pozornie zupełnie kim innym jest Rufin Piotrowski, nieco naiwny i irytujący patriota, który nie może sobie znaleźć w Paryżu miejsca, idealizuje Polaków i gotów jest na wszystko, byle tylko wrócić do kraju. Rufin wydaje się bardzo prostodusznym i niezbyt rozgarniętym chłopcem, a jednak, gdy los wystawi go na próbę, sprosta jej tak, że zadziwi wielce swoich rosyjskich prześladowców. Jego spektakularne losy stanowią najlepiej chyba napisaną część książki.

Tym młodym idealistom przydaje się antybohater. Adam Gurowski, przedstawiony przez autorkę jako postać mocno tragiczna, to zdrajca, który zdaniem rodaków sprzedał się carowi. Siłą rzeczy ta postać budzi najmniej sympatii lub choćby współczucia, a jednak stanowi doskonałą przeciwwagę dla pozostałych.

Anglicy, Afgańczycy, Hindusi, Rosjanie...

Lawiruję, jak mogę, żeby tylko nie zdradzić niczego z treści książki, choć wierzcie mi - znajomość losów bohaterów w niczym nie psuje przyjemności z lektury! Mówię to z pełnym przekonaniem, ponieważ jestem świeżo po lekturze "Wielkiej gry" Hopkirka, wiedziałam więc, jaki koniec czeka niektóre postaci. To, jak sprawnie porusza się wśród nich autorka, jak świetnie wydaje się ich znać, budzi podziw. Anglicy, Afgańczycy, szpiedzy, służący, wielcy politycy i ambitni dziennikarze - powoli zaczynamy rozumieć ich wszystkich. Poznajemy ich marzenia, pobudki, które nimi kierują, widzimy ich jako ludzi z krwi i kości. Są wśród nich zimni dranie, są wytrawni szpiedzy, którzy potrafią zwieść nawet własnych współpracowników, są też niepoprawni kobieciarze (Alexander Burnes może i był bufonem, ale nie sposób go nie lubić). Ich losy toczą się w bajecznej scenerii afgańskich pałaców, ale także w londyńskich salonach i rosyjskich więzieniach.

Nie da się oczywiście ukryć, że taka liczba bohaterów stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla pisarza, ale także dla czytelnika. Cherezińska nie do końca nam lekturę ułatwia. Owszem, powtarza dość często, kto jest kim, przypominając, kim jest Leoncjusz Dubelt, a kim Harry McGonagall. Jednak początki są trudne, tym bardziej, że autorka niby zaczyna akcję od dość dramatycznej sceny, jednak ponieważ jest to scena bitwy, nie jest wcale łatwo się w niej połapać. Czytelnicy poprzednich książek Cherezińskiej z pewnością są jednak do tego przyzwyczajeni i wiedzą, że trzeba dać sobie i autorce czas, i że po kilkudziesięciu stronach będziemy doskonale wiedzieli, kto jest kim.

Brak postaci kobiecych oznacza, że cieszyć się mogą ci czytelnicy, którym nie podobały się sceny erotyczne we wcześniejszych książkach. Mnie one nie przeszkadzały, jednak, o dziwo, nie przeszkadza mi brak kobiet w "Turnieju cieni". Ale może to dlatego, że z Rufina na początku taka trochę baba jest ;) Oczywiście przysłowiowa ;)

Czytać czy nie czytać?

Skoro już podzieliłam ten tekst na mniejsze fragmenty, warto pokusić się o jakieś podsumowanie. Powiem więc krótko coś, czym prawdopodobnie wielu z was zadziwię. Kocham Piastowskie książki Cherezińskiej, ale od teraz moją ulubioną książką tej autorki jest "Turniej cieni". To powieść dojrzała, mądra i dobrze napisana. Nie jest tylko pełną niezwykłych przygód opowieścią o polskich dziejach. Dziwne i straszne losy naszych przodków rzucają sporo światła na nas samych. Spory emigrantów, brak umiejętności porozumienia się, niezwykła łatwość, z jaką się unosili, obrażali, ale także zapalali do nowych pomysłów, w dziwny sposób pasuje do tego, jacy jesteśmy i dzisiaj. A jednocześnie pokazuje, że przy całej tej kłótliwości i zapalczywości nie mamy się czego wstydzić, i choć Polski na mapach świata przez tak wiele lat nie było, to jej wpływ na losy całego kontynentu, a nawet dwóch, był znaczący.

Autorka sprawiła mi cudowny prezent, wydając taką książkę krótko po tym, jak wróciłam ze środkowej Azji i wciąż jeszcze tęsknię za gorącym powietrzem tamtych gór. Też dajcie się zachwycić!

Moja ocena: 6/6


niedziela, 04 października 2015

Coraz dłuższe, jesienne wieczory sprzyjają lekturze nieco dłuższych (mówiąc oględnie) książek. Można zresztą mieć wrażenie że dla opasłych lektur nastały dobre czasy - ponad 900-stronicowe "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk właśnie dostały nagrodę Nike, i to zarówno tę przyznawaną przez jury, jak i nagrodę czytelników. Z tej okazji wybrałam dla was dziesięć pokaźnych objętościowo książek, które zapewnią przyjemną rozrywkę na wiele długich wieczorów.

Sama zresztą często sięgam ostatnio po naprawdę grube książki. Od tygodnia pochłania mnie świat XIX-wiecznych emigrantów, szpiegów i polityków, opisany przez Elżbietę Cherezińską w jej najnowszej książce. Czytam powoli, bo czasu jak zawsze brakuje, ale wcale nie mam ochoty tej lektury przyspieszać!

Zresztą zdjęcie zamieszczone na początku tego tekstu potwierdza, że w moim domu lubimy rozrywki, które zajmują dużo czasu! Nie powinnam się przyznawać, jak długo już układamy te puzzle, ale cóż - akurat dzisiaj mija okrągła rocznica od momentu, kiedy pierwsze kilka kawałków wylądowało na środku stołu...

Jeśli czujecie, że za często się spieszycie, że pora zwolnić i dać się pochłonąć jakiejś lekturze na dłużej, sięgnijcie po którąś z dziesięciu książek. Albo po wszystkie!

1. "Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk - 912 stron

Podobno wiele osób tę książkę zaczyna, a niewiele kończy. Nie wiem, czy to prawda, ale przyznam szczerze - jeszcze nie zaczęłam. Jest to zresztą jedyna książka na dzisiejszej liście, którą mam tylko w wersji elektronicznej, czego nawet trochę żałuję. Papierowe wydanie jest piękne i mam zamiar je sobie kiedyś sprawić! Dzisiejsza nagroda to tylko potwierdzenie tego, że tą książką warto się zainteresować - mnie za rekomendację wystarcza czas akcji. Kocham XVIII wiek i mam zamiar przekonać się kiedyś, jak przedstawia go Olga Tokarczuk.

2. Charles Palliser "Kwinkunks" - 1175 stron

Jedna z najgrubszych książek na moich półkach, niestety wciąż nieprzeczytana. Kiedy ją kupowałam, postanowiłam, że sięgnę po nią zimą, okutana w szal podczas ferii zimowych. Tak się jednak składa, że ferie zimowe spędzam zapadając się w śnieg gdzieś w Beskidach albo jeżdżąc na nartach, a lektura tej opasłej powieści odsuwa się w czasie. Może więc trzeba przełożyć ją właśnie na jesień?

"Kwinkunks" to misterna rekonstrukcja powieści wiktoriańskiej, nie jedyna zresztą na dzisiejszej liście. Zagadkowa i podobno nieco męcząca, podobno wciąga i znam osoby, które przeczytały ją dwukrotnie!

3. Ian Frazier "Podróże po Syberii" - 712 stron

To z kolei książka, którą czytam już od ponad roku. Nie jest bynajmniej nudna lub męcząca, jest jednak pełna informacji i doskonale nadaje się do czytania po kawałku. To nie tylko książka podróżnicza, choć jej autor pięć razy podróżował po Syberii - to także opowieść o historii Związku Radzieckiego, o zesłańcach i o Rosji jako swoistym fenomenie. Książka Fraziera nie porywa pod względem literackim, ale zawiera naprawdę solidną dawkę wiedzy o tym fascynującym regionie.

4. Donna Tartt "Szczygieł" - 844 strony

Nagrodzona Pulitzerem powieść wzbudza wiele emocji - czyta się ją fantastycznie i mało komu się nie podoba, jednak zachwyty amerykańskich krytyków mogą wydawać się przesadzone. Nie spodziewajcie się wyrafinowanej książki, która was olśni, ale sięgnijcie po nią koniecznie. To naprawdę świetnie napisana i mądra powieść o dojrzewaniu, a także o tym, jak sztuka może wpłynąć na życie zwykłego człowieka. Mam z tą książką szczególny związek, czytałam ją bowiem przez wiele miesięcy, za każdym razem wracając do lektury ze szczerą radością. Dlaczego więc tak długo to trwało? O tym jeszcze napiszę!

5. Elżbieta Cherezińska "Turniej cieni" - 816 stron

Wielbiciele tej autorki nie będą potrzebowali zachęty, by sięgnąć po jej najnowszą powieść, choć tym razem nie przeniesie nas ona do Polski Piastów. Czytam ją od tygodnia i jestem mniej więcej w połowie, mogę jednak już stwierdzić, że to doskonała pozycja na początek przygody książkami Cherezińskiej. To cudowna opowieść, której bohaterowie pochodzą z kilku krajów, z wielu grup społecznych, a los i historia rzucają ich w niegościnne i intrygujące tereny - do Azji Środkowej, gdzie w XIX wieku toczyła się wielka rozgrywka polityczna między Rosją i Wielką Brytanią. Przeciągam lekturę, bo szkoda będzie mi ją skończyć!

6. Fiodor Dostojewski "Bracia Karamazow" - 962 strony

Macie ochotę nadrobić zaległości w klasyce literatury? Jeśli tak, to polecam "Braci Karamazow" - najdłuższą i moim zdaniem najlepszą powieść Dostojewskiego. Trzej bracia, tragedia i wina - a w tle polityka, kondycja człowieka i miłość. Porażająca, wielka książka, koniecznie w wydaniu Znaku, w kongenialnym przekładzie Adama Pomorskiego.

7. Dan Simmons "Drood" - 832 strony

Zastanawiałam się, czy nie wpisać na dzisiejszą listę "Terroru" tego samego autora, który jest również całkiem pokaźny objętościowo i zapewnia porcję inteligentnej rozrywki. Jednak "Drood", powieść opowiadająca o tajemniczej książce Dickensa, której narratorem jest inny wielki pisarz wiktoriański, doskonale pasuje jako lektura na ciemne wieczory. Simmons potrafi odtworzyć ducha epoki, a "Drood" to prawdziwa uczta dla czytelnika!

8. Guy Gavriel Kay "Fionavarski gobelin" - 1308 stron

Tak naprawdę to opasłe tomiszcze mieści w sobie trzy części trylogii, jednak ja poznałam ją w takiej właśnie formie i zawsze traktowałam jako jedną książkę. Coś dla fanów fantasy, którzy zresztą są chyba zaprawieni w bojach jeśli chodzi o długie lektury. Kupiłam ją w ramach postanowienia o nadrabianiu zaległości w klasyce fantasy i od razu polubiłam autora. Kay stworzył świat kompletny, zaludniony przez cudowne postaci, zaś swoją opowieść snuje niespiesznie, jakby chciał przypomnieć czytelnikowi, że nie tylko o przygody w książkach tego gatunku chodzi.

9. Sarah Waters "Złodziejka" - 727 stron

Wiernym czytelnikom nie muszę chyba o tej książce przypominać - zachwycałam się nią całkiem niedawno. To jednak z tych powieści, które, mimo dość znacznej objętości, czyta się błyskawicznie, by potem żałować, że nie delektowaliśmy się nimi. W pakiecie przynajmniej dwa naprawdę wbijające w fotel zwroty akcji!

10. Lars Saabye Christensen "Półbrat" - 745 stron

"Półbrat" to mój wielki wyrzut sumienia. Zdarza wam się polować na jakąś książkę wytrwale, przeczesując miesiącami allegro? Ja tak właśnie szukałam kiedyś "Półbrata". A gdy wreszcie udało mi się go kupić, za wcale nie tak małe pieniądze, postawiłam go na półce. Przeczytała go moja mama, przeczytało kilkoro znajomych, a wszyscy rozpływali się w zachwytach. W międzyczasie ukazało się wznowienie, a ja wciąż obiecywałam sobie, że wreszcie przeczytam i sprawdzę, czy ta wielowątkowa opowieść o czterech pokoleniach pewnej norweskiej rodziny jest naprawdę tak dobra. Może tej jesieni? 

 

 

Nie przerażają was tak opasłe tomy? Ja je bardzo lubię - wprawdzie po takiej lekturze cierpię na syndrom odstawienia, potocznie zwany książkowym kacem, ale taka kilkutygodniowa lektura pozwala na naprawdę bliską znajomość z bohaterami. Czuję się częścią świata, o którym czytam, odwiedzam go co wieczór, jakbym odwiedzała znajomych. Podobnie zresztą ma się sprawa z cyklami. Oczywiście jeśli ktoś chce przeczytać jak najwięcej książek w ciągu roku, lektura "Braci Karamazow" czy ""Półbrata" może negatywnie wpłynąć na jego końcoworoczne podsumowania, ale cóż z tego? Nie wierzę, że po takiej lekturze można żałować poświęconego na nią czasu.

Czytanie takich grubych książek ma też oczywiście minusy, z których najpoważniejszym jest nadwerężony nadgarstek i naderwany pasek torebki. Wiele osób woli więc czytać takie książki w formie elektronicznej, co niewątpliwie ułatwia sprawę, przynajmniej jeśli chodzi o fizyczne aspekty. Czytając ebooki lepiej jednak nie robić zbyt długich przerw, ponieważ trudno je przekartkować, by przypomnieć sobie, kim właściwie jest jakiś bohater.

Polecicie jeszcze jakieś naprawdę grube lektury na jesień? Ja mam ich zdecydowanie więcej, ale że musiałam zamknąć się w dziesiątce, liczę na wasze komentarze!

piątek, 02 października 2015

Tajemniczy archipelag, którego wyspy trudno policzyć, klimatyczna restauracja serwująca doskonałe owoce morza i niewielka, doskonale się znająca społeczność. I trup. Właściwie nawet trzy trupy.

Na Glenanach to nic nowego. Morze jest tutaj tak kapryśne, że utonięcia należą do wyspiarskiej codzienności. Ten przypadek jest jednak inny. Trzech mężczyzn, których ciała zostały wyrzucone na brzeg jednej z niezamieszkanych wysp, zostało zamordowanych, a takie rzeczy na Glenanach się nie dzieją. A gdy ciała zostaną już zidentyfikowane, okaże się, że za tą zbrodnią kryją się glenańskie sekrety i spory, i właściwie nikt z mieszkańców nie jest wolny od podejrzeć.

Śledztwo prowadzi inspektor Dupin, który kilka lat temu przeprowadził się do Bretanii z Paryża. Wydaje mu się, że stał się już członkiem miejscowej społeczności, choć wymowa bretańskich nazwisk wciąż sprawia mu trudność. Większość lokalnych mieszkańców traktuje go jednak wciąż jak kogoś z Paryża. Zresztą jego lęk przed wodą nie pomaga mu w przekonaniu ich, że jest już jednym z nich.

W miarę jak Dupin będzie oswajał się z morzem, my będziemy coraz lepiej czuli się na Glenanach. Jean-Luc Bannalec tworzy niezwykle sugestywnie opisy krajobrazu, tak że wysepki stawiające odważnie czoła morskiemu żywiołowi stają się nagle bliskie i realne. Sama zagadka kryminalna poprowadzona jest zresztą równie sprawnie, choć mocno tradycyjnie. Dupin jest zresztą mało nowoczesnym człowiekiem - sporządza notatki na papierze, a telefonu używa tylko do rozmawiania. Jako bohater zdecydowanie daje się lubić. Bywa drażliwy, zwłaszcza kiedy zbyt długo musi obywać się bez dobrej kawy, dobrze się więc z nim rozumiem! Uwielbia owoce morza, a myśl o doskonałym homarze, którego zje wieczorem, potrafi dodać mu energii w najgorszych chwilach.

Świetna lektura, która powinna zadowolić większość wielbicieli kryminałów, a także miłośników francuskiej kuchni i wyspiarskich krajobrazów. Co ciekawe, jej autor jest Niemcem, a nazwisko Bannalec jest jego pseudonimem. Być może w tym zresztą leży sekret tej książki - przebijająca z każdej strony miłość do francuskiego wybrzeża wydaje się bardzo charakterystyczna dla zafascynowanego tym miejscem cudzoziemca. Warto wiedzieć, że "Sztorm na Glenanach" to druga część cyklu, którego bohaterem jest Dupin. Ja sięgnęłam po nią, nie znając pierwszego tomu, ponieważ kocham książki, których akcja toczy się na wyspach, i nie przeszkadzała mi w lekturze nieznajomość wcześniejszych perypetii Dupina, ponieważ jednak książka bardzo mi się podobała, mam zamiar sięgnąć także po w pierwszą część serii. Doskonała lektura na słoneczne, jesienne popołudnie!

Moja ocena: 5/6

środa, 30 września 2015

By Alborzagros (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 via Wikimedia Commons

Nie pamiętam, kiedy się zorientowałam, że książki miewają więcej niż jednego autora. Być może dopiero wtedy, kiedy jako osiemnastolatka
sięgnęłam po „Władcę Pierścieni” w tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego i wstrząsnęły mną opisy Sępnej Puszczy i zamiana Shire na jakieś nieznane mi miejsce. Prawdopodobnie stało się to jednak wcześniej, kiedy ze zdziwieniem odkrywałam, że Kubuś Puchatek może być Fredzią, albo kiedy ktoś powiedział mi, jak naprawdę miała na imię pani Małgorzata Linde. Wiem tyle, że zaczynając studia na filologii angielskiej byłam zafascynowana dziwnym i tajemniczym światem przekładu literackiego.

O tym, że tłumacz jest drugim autorem tekstu, mówił wybitny tłumacz Jerzy Jarniewicz. Nie da się jednak ukryć, że zdarza nam się zapominać o tym, jak wielką rolę odgrywają tłumacze. Być może na tym zresztą polega dobre tłumaczenie – jest na tyle przezroczyste, że nie zwracamy uwagi na to, że
czytamy tekst przełożony z innego języka. Dopiero kiedy natkniemy się na jakąś chropowatość języka, przypominamy sobie, że między nami, a autorem tekstu stoi jeszcze jedna osoba.

Przyznajcie szczerze, jak wielu tłumaczy potrafilibyście wymienić w tej chwili z imienia i nazwiska? Zakładam, że w najlepszym razie kilkunastu. W naszej czytelniczej świadomości utrwalają się nazwiska osób wybitnych lub kontrowersyjnych – kojarzymy Stanisława Barańczaka, Macieja Słomczyńskiego, Andrzeja Polkowskiego, który dzięki słowniczkowi zamieszczonemu na końcu swoich tłumaczeń książek z cyklu o Harrym Potterze uświadomił wielu młodym czytelnikom, przed jak trudnym zadaniem staje tłumacz. Znamy Zofię Chądzyńską, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, może kilku innych. A przecież, przynajmniej według danych sprzed czterech lat, prawie 50% tytułów na naszym rynku to tłumaczenia (Raport o sytuacji tłumaczy literackich, Instytut Książki, 2011). Jest więc na naszym rynku naprawdę dużo przekładów – w USA mniej więcej w tym samym czasie tłumaczenia stanowiły jedynie 3% wszystkich książek.

Rola tłumacza bywa trudna i niewdzięczna. Zazwyczaj pracuje pod presją czasu, nie zarabia wiele, w dodatku musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza proste kompetencje językowe. Powinien orientować się w kulturze i historii, mieć zdolności aktorskie, być w stanie naśladować cudze głosy, oczywiście na piśmie. Znajomość języka oryginału to dopiero połowa sukcesu. Tłumacz jest zresztą też najlepszym, najbardziej wnikliwym czytelnikiem, który czasem zna tekst lepiej niż sam autor.

Warto więc tę ciężką pracę doceniać – sprawdzać nazwiska tłumaczy i zapamiętywać, szukać książek przetłumaczonych przez ludzi, których tłumaczenia przypadły nam już wcześniej do gustu. Macie ulubionych autorów? Czemu nie mielibyście mieć ulubionych tłumaczy i kupować książki tylko dlatego, że oni je przetłumaczyli? Ja jestem bliska takiego bałwochwalczego uwielbienia dla Jędrzeja Polaka, którego tłumaczenia wyjątkowo przypadają mi do gustu.

Co ciekawe, nie zawsze da się jednoznacznie ocenić jakość tłumaczenia. To przecież kwestia równie subiektywna, jak ocena samej książki. Wracając choćby do wspomnianej na początku tego tekstu trylogii Tolkiena, czuję się przywiązana do tłumaczenia Skibniewskiej. Jednak nie da się ukryć, że jest ono dość sztywne i miejscami brakuje mu czegoś, co z kolei można znaleźć w kontrowersyjnym przekładzie Łozińskiego. „Władca Pierścieni” w wersji Skibniewskiej zmęczył moją córkę, która zniechęciła się do lektury. Być może powinnam jednak kupić jej nowszy przekład?

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza, co jest dobrą okazją do tego, by przyjrzeć się książkom na swoich półkach i sprawdzić, czy na pewno pamiętamy, kto je przetłumaczył. Macie swoich ulubionych tłumaczy? Opowiedzcie o nich w komentarzach! A ja wszystkim tłumaczom życzę pięknych książek do tłumaczenia, wiernych czytelników i dobrych wydawców!

środa, 16 września 2015

Zdarza się, że zaraz po lekturze wiem, co napiszę o książce. Siadam i początek mam w głowie, a słowa same płyną. Nie tym razem. Tyle jest rzeczy, które chciałabym powiedzieć o książce Kate Atkinson, że nie umiem ich sobie uporządkować.

Sięgnęłam przecież po książkę wydaną w Czarnej Serii, miałam więc pełne prawo spodziewać się, że przeczytam po prostu kryminał - z zagadką do rozwiązania, detektywem, kilkoma dramatycznymi scenami. Niby znam już trochę autorkę, wiem, jak wielki ma talent i jak zaskakujące opowieści potrafi snuć, a jednak dałam się zwieść kryminalną łatką. Co więcej, dostałam wszystko to, czego oczekiwałam - detektywa, zagadkę, dramaty. Nie wiedziałam jednak, że dostanę o wiele, wiele więcej.

Pod przykrywką powieści kryminalnej Kate Atkinson snuje bowiem opowieść o przeznaczeniu, o zbiegach okoliczności, które zmieniają wszystko, i o tym, jak nasze życia są w dziwny sposób splecione.

Początek wbija w ziemię, a raczej w fotel, łóżko, czy też inny mebel, który akurat wybraliście jako miejsce do czytania. Jest upalne lato, matka z trójką dzieci wraca do domu z zakupów. Ponieważ wskutek kaprysu męża, który ją zresztą niedawno zostawił, przeprowadzili się na wieś, z pełnymi siatkami wędruje powoli przez pole pszenicy. Atkinson używa pióra niczym pędzla - widzimy spoconego chłopczyka w wózku, kichającą kilkulatkę z alergią, matkę, która potrafi każdego rozweselić. I wtedy dzieje się coś strasznego. Przez pole idzie mężczyzna, kobieta patrzy na niego i od razu wie. Każe dziewczynkom uciekać, ale jest już za późno. Joanna jest jedyną, której się udaje - jej matka, siostra, mały braciszek i pies giną.

Kilkanaście stron i już po nas. Prolog jest tak sugestywny, tak wstrząsający, że po jego lekturze już wiedziałam - nie odłożę tej książki przez następne kilka godzin. Tak też się stało. Kiedy odłożyłam książkę, robiło się już jasno. Przede mną był długi dzień, ale nie żałowałam nocy spędzonej nad tą misternie utkaną opowieścią.

Przenosimy się trzydzieści lat później. Joanna przetrwała, ułożyła sobie życie, ale wtedy dowiaduje się, że morderca wychodzi na wolność. Kiedy pewnego dnia znika, jej mąż zachowuje się dziwnie, ale nikt niczego nie podejrzewa. Jedyną zaniepokojoną osobą jest szesnastoletnia Reggie, opiekunka do dziecka, która traktuje Joannę jak swoją rodzinę.

Akcja przyspiesza, pojawiają się kolejne postaci, w tym bohater wcześniejszych powieści kryminalnych tej autorki, były policjant Jackson Brodie. Wszystko zaczyna się splatać, a oni, niczym bohaterowie tragedii greckiej, bezradnie wpadają w wir wydarzeń, ścigani przez jakieś fatum. Jedyną osobą, która ma moc sprawczą jest Reggie - niedoświadczona, skryta, ale przekonana o swojej racji i dążąca wytrwale do celu, jakim jest odnalezienie Joanny i jej dziecka.

Fani powieści kryminalnej mogą się nieco krzywić, jako że zbiegi okoliczności dziwnie się mnożą. Atkinson jednak nie pisze powieści detektywistycznej. Woli opowiedzieć o tym, jak mało brakuje, by nasz los się odmienił i jak połączeni jesteśmy wszyscy. Brodie mawia, że "zbieg okoliczności to nic innego jak logiczne wyjaśnienie, na które nikt nie wpadł", i takiego właśnie wyjaśnienia szuka Atkinson, próbując nas skłonić do rozważań na temat przypadku i przeznaczenia. Każdy, kto czytał "Jej wszystkie życia", książkę, która u nas ukazała się wcześniej, ale powstała kilka lat po "Kiedy nadejdą dobre wieści?" dostrzeże, że autorka nie przestała się zastanawiać nad przypadkowością i celowością naszych losów.

Atkinson umie też bawić się tekstem. Jej opowieść, choć dramatyczna, pełna jest humoru i trafnych, uroczych literackich odniesień. Jeden z rozdziałów zaczyna się od decyzji bohaterki, że sama kupi kwiaty. Jackson niczym doktor Faustus konstatuje w pewnym momencie, że jest w piekle, z którego nigdy nie wyszedł. Mnożą się cytaty z Biblii, z poezji angielskiej, a nawet z klasycznych westernów. Autorka często puszcza oczko do czytelnika, uświadamiając mu, że doskonale wie, iż tworzy fikcję, a prawdopodobieństwo zdarzeń nie jest najważniejsze. To tylko opowieść - przypomina czytelnikowi - daj się uwieść.

Ja się dałam. To dopiero druga książka Atkinson, którą czytałam, i obie mnie zaskoczyły. Są całkowicie różne, ale obie nie tylko mnie zachwyciły misterną fabułą, ale także zostawiły po sobie sporo tematów do przemyśleń. Nie jestem w stanie przewidzieć, co jeszcze zaserwuje nam ta autorka, której w tej chwili deklaruję dozgonną miłość, biorąc was na świadków.

Moja ocena: 6/6

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 89
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zakładki:
Wyróżnienia
Teraz czytam
Top 5 najnowszych lektur
Bliskie mi adresy
Najpopularniejsze notki
O mnie
Przeczytane w 2015
Przeczytane w 2014
Przeczytane w 2013
Przeczytane w 2012
Przeczytane w 2011
Przeczytane w 2010
Przeczytane w 2009
Przeczytane w 2008
Przeczytane w 2007
Akcje czytelnicze Miasta Książek
Blogi o książkach i nie tylko - polskie
Blogi o książkach i nie tylko - angielskie
Blogi różne (polecam!)
Polskie strony o książkach
Angielskie strony o książkach
Wydawnictwa
Dla studentów
Napisz do mnie
Podziel się czytaniem
Szablon pochodzi stąd
Zdarzyło się dziś
TagiMiasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...