piątek, 02 października 2015

Tajemniczy archipelag, którego wyspy trudno policzyć, klimatyczna restauracja serwująca doskonałe owoce morza i niewielka, doskonale się znająca społeczność. I trup. Właściwie nawet trzy trupy.

Na Glenanach to nic nowego. Morze jest tutaj tak kapryśne, że utonięcia należą do wyspiarskiej codzienności. Ten przypadek jest jednak inny. Trzech mężczyzn, których ciała zostały wyrzucone na brzeg jednej z niezamieszkanych wysp, zostało zamordowanych, a takie rzeczy na Glenanach się nie dzieją. A gdy ciała zostaną już zidentyfikowane, okaże się, że za tą zbrodnią kryją się glenańskie sekrety i spory, i właściwie nikt z mieszkańców nie jest wolny od podejrzeć.

Śledztwo prowadzi inspektor Dupin, który kilka lat temu przeprowadził się do Bretanii z Paryża. Wydaje mu się, że stał się już członkiem miejscowej społeczności, choć wymowa bretańskich nazwisk wciąż sprawia mu trudność. Większość lokalnych mieszkańców traktuje go jednak wciąż jak kogoś z Paryża. Zresztą jego lęk przed wodą nie pomaga mu w przekonaniu ich, że jest już jednym z nich.

W miarę jak Dupin będzie oswajał się z morzem, my będziemy coraz lepiej czuli się na Glenanach. Jean-Luc Bannalec tworzy niezwykle sugestywnie opisy krajobrazu, tak że wysepki stawiające odważnie czoła morskiemu żywiołowi stają się nagle bliskie i realne. Sama zagadka kryminalna poprowadzona jest zresztą równie sprawnie, choć mocno tradycyjnie. Dupin jest zresztą mało nowoczesnym człowiekiem - sporządza notatki na papierze, a telefonu używa tylko do rozmawiania. Jako bohater zdecydowanie daje się lubić. Bywa drażliwy, zwłaszcza kiedy zbyt długo musi obywać się bez dobrej kawy, dobrze się więc z nim rozumiem! Uwielbia owoce morza, a myśl o doskonałym homarze, którego zje wieczorem, potrafi dodać mu energii w najgorszych chwilach.

Świetna lektura, która powinna zadowolić większość wielbicieli kryminałów, a także miłośników francuskiej kuchni i wyspiarskich krajobrazów. Co ciekawe, jej autor jest Niemcem, a nazwisko Bannalec jest jego pseudonimem. Być może w tym zresztą leży sekret tej książki - przebijająca z każdej strony miłość do francuskiego wybrzeża wydaje się bardzo charakterystyczna dla zafascynowanego tym miejscem cudzoziemca. Warto wiedzieć, że "Sztorm na Glenanach" to druga część cyklu, którego bohaterem jest Dupin. Ja sięgnęłam po nią, nie znając pierwszego tomu, ponieważ kocham książki, których akcja toczy się na wyspach, i nie przeszkadzała mi w lekturze nieznajomość wcześniejszych perypetii Dupina, ponieważ jednak książka bardzo mi się podobała, mam zamiar sięgnąć także po w pierwszą część serii. Doskonała lektura na słoneczne, jesienne popołudnie!

Moja ocena: 5/6

środa, 30 września 2015

By Alborzagros (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 via Wikimedia Commons

Nie pamiętam, kiedy się zorientowałam, że książki miewają więcej niż jednego autora. Być może dopiero wtedy, kiedy jako osiemnastolatka
sięgnęłam po „Władcę Pierścieni” w tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego i wstrząsnęły mną opisy Sępnej Puszczy i zamiana Shire na jakieś nieznane mi miejsce. Prawdopodobnie stało się to jednak wcześniej, kiedy ze zdziwieniem odkrywałam, że Kubuś Puchatek może być Fredzią, albo kiedy ktoś powiedział mi, jak naprawdę miała na imię pani Małgorzata Linde. Wiem tyle, że zaczynając studia na filologii angielskiej byłam zafascynowana dziwnym i tajemniczym światem przekładu literackiego.

O tym, że tłumacz jest drugim autorem tekstu, mówił wybitny tłumacz Jerzy Jarniewicz. Nie da się jednak ukryć, że zdarza nam się zapominać o tym, jak wielką rolę odgrywają tłumacze. Być może na tym zresztą polega dobre tłumaczenie – jest na tyle przezroczyste, że nie zwracamy uwagi na to, że
czytamy tekst przełożony z innego języka. Dopiero kiedy natkniemy się na jakąś chropowatość języka, przypominamy sobie, że między nami, a autorem tekstu stoi jeszcze jedna osoba.

Przyznajcie szczerze, jak wielu tłumaczy potrafilibyście wymienić w tej chwili z imienia i nazwiska? Zakładam, że w najlepszym razie kilkunastu. W naszej czytelniczej świadomości utrwalają się nazwiska osób wybitnych lub kontrowersyjnych – kojarzymy Stanisława Barańczaka, Macieja Słomczyńskiego, Andrzeja Polkowskiego, który dzięki słowniczkowi zamieszczonemu na końcu swoich tłumaczeń książek z cyklu o Harrym Potterze uświadomił wielu młodym czytelnikom, przed jak trudnym zadaniem staje tłumacz. Znamy Zofię Chądzyńską, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, może kilku innych. A przecież, przynajmniej według danych sprzed czterech lat, prawie 50% tytułów na naszym rynku to tłumaczenia (Raport o sytuacji tłumaczy literackich, Instytut Książki, 2011). Jest więc na naszym rynku naprawdę dużo przekładów – w USA mniej więcej w tym samym czasie tłumaczenia stanowiły jedynie 3% wszystkich książek.

Rola tłumacza bywa trudna i niewdzięczna. Zazwyczaj pracuje pod presją czasu, nie zarabia wiele, w dodatku musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza proste kompetencje językowe. Powinien orientować się w kulturze i historii, mieć zdolności aktorskie, być w stanie naśladować cudze głosy, oczywiście na piśmie. Znajomość języka oryginału to dopiero połowa sukcesu. Tłumacz jest zresztą też najlepszym, najbardziej wnikliwym czytelnikiem, który czasem zna tekst lepiej niż sam autor.

Warto więc tę ciężką pracę doceniać – sprawdzać nazwiska tłumaczy i zapamiętywać, szukać książek przetłumaczonych przez ludzi, których tłumaczenia przypadły nam już wcześniej do gustu. Macie ulubionych autorów? Czemu nie mielibyście mieć ulubionych tłumaczy i kupować książki tylko dlatego, że oni je przetłumaczyli? Ja jestem bliska takiego bałwochwalczego uwielbienia dla Jędrzeja Polaka, którego tłumaczenia wyjątkowo przypadają mi do gustu.

Co ciekawe, nie zawsze da się jednoznacznie ocenić jakość tłumaczenia. To przecież kwestia równie subiektywna, jak ocena samej książki. Wracając choćby do wspomnianej na początku tego tekstu trylogii Tolkiena, czuję się przywiązana do tłumaczenia Skibniewskiej. Jednak nie da się ukryć, że jest ono dość sztywne i miejscami brakuje mu czegoś, co z kolei można znaleźć w kontrowersyjnym przekładzie Łozińskiego. „Władca Pierścieni” w wersji Skibniewskiej zmęczył moją córkę, która zniechęciła się do lektury. Być może powinnam jednak kupić jej nowszy przekład?

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza, co jest dobrą okazją do tego, by przyjrzeć się książkom na swoich półkach i sprawdzić, czy na pewno pamiętamy, kto je przetłumaczył. Macie swoich ulubionych tłumaczy? Opowiedzcie o nich w komentarzach! A ja wszystkim tłumaczom życzę pięknych książek do tłumaczenia, wiernych czytelników i dobrych wydawców!

środa, 16 września 2015

Zdarza się, że zaraz po lekturze wiem, co napiszę o książce. Siadam i początek mam w głowie, a słowa same płyną. Nie tym razem. Tyle jest rzeczy, które chciałabym powiedzieć o książce Kate Atkinson, że nie umiem ich sobie uporządkować.

Sięgnęłam przecież po książkę wydaną w Czarnej Serii, miałam więc pełne prawo spodziewać się, że przeczytam po prostu kryminał - z zagadką do rozwiązania, detektywem, kilkoma dramatycznymi scenami. Niby znam już trochę autorkę, wiem, jak wielki ma talent i jak zaskakujące opowieści potrafi snuć, a jednak dałam się zwieść kryminalną łatką. Co więcej, dostałam wszystko to, czego oczekiwałam - detektywa, zagadkę, dramaty. Nie wiedziałam jednak, że dostanę o wiele, wiele więcej.

Pod przykrywką powieści kryminalnej Kate Atkinson snuje bowiem opowieść o przeznaczeniu, o zbiegach okoliczności, które zmieniają wszystko, i o tym, jak nasze życia są w dziwny sposób splecione.

Początek wbija w ziemię, a raczej w fotel, łóżko, czy też inny mebel, który akurat wybraliście jako miejsce do czytania. Jest upalne lato, matka z trójką dzieci wraca do domu z zakupów. Ponieważ wskutek kaprysu męża, który ją zresztą niedawno zostawił, przeprowadzili się na wieś, z pełnymi siatkami wędruje powoli przez pole pszenicy. Atkinson używa pióra niczym pędzla - widzimy spoconego chłopczyka w wózku, kichającą kilkulatkę z alergią, matkę, która potrafi każdego rozweselić. I wtedy dzieje się coś strasznego. Przez pole idzie mężczyzna, kobieta patrzy na niego i od razu wie. Każe dziewczynkom uciekać, ale jest już za późno. Joanna jest jedyną, której się udaje - jej matka, siostra, mały braciszek i pies giną.

Kilkanaście stron i już po nas. Prolog jest tak sugestywny, tak wstrząsający, że po jego lekturze już wiedziałam - nie odłożę tej książki przez następne kilka godzin. Tak też się stało. Kiedy odłożyłam książkę, robiło się już jasno. Przede mną był długi dzień, ale nie żałowałam nocy spędzonej nad tą misternie utkaną opowieścią.

Przenosimy się trzydzieści lat później. Joanna przetrwała, ułożyła sobie życie, ale wtedy dowiaduje się, że morderca wychodzi na wolność. Kiedy pewnego dnia znika, jej mąż zachowuje się dziwnie, ale nikt niczego nie podejrzewa. Jedyną zaniepokojoną osobą jest szesnastoletnia Reggie, opiekunka do dziecka, która traktuje Joannę jak swoją rodzinę.

Akcja przyspiesza, pojawiają się kolejne postaci, w tym bohater wcześniejszych powieści kryminalnych tej autorki, były policjant Jackson Brodie. Wszystko zaczyna się splatać, a oni, niczym bohaterowie tragedii greckiej, bezradnie wpadają w wir wydarzeń, ścigani przez jakieś fatum. Jedyną osobą, która ma moc sprawczą jest Reggie - niedoświadczona, skryta, ale przekonana o swojej racji i dążąca wytrwale do celu, jakim jest odnalezienie Joanny i jej dziecka.

Fani powieści kryminalnej mogą się nieco krzywić, jako że zbiegi okoliczności dziwnie się mnożą. Atkinson jednak nie pisze powieści detektywistycznej. Woli opowiedzieć o tym, jak mało brakuje, by nasz los się odmienił i jak połączeni jesteśmy wszyscy. Brodie mawia, że "zbieg okoliczności to nic innego jak logiczne wyjaśnienie, na które nikt nie wpadł", i takiego właśnie wyjaśnienia szuka Atkinson, próbując nas skłonić do rozważań na temat przypadku i przeznaczenia. Każdy, kto czytał "Jej wszystkie życia", książkę, która u nas ukazała się wcześniej, ale powstała kilka lat po "Kiedy nadejdą dobre wieści?" dostrzeże, że autorka nie przestała się zastanawiać nad przypadkowością i celowością naszych losów.

Atkinson umie też bawić się tekstem. Jej opowieść, choć dramatyczna, pełna jest humoru i trafnych, uroczych literackich odniesień. Jeden z rozdziałów zaczyna się od decyzji bohaterki, że sama kupi kwiaty. Jackson niczym doktor Faustus konstatuje w pewnym momencie, że jest w piekle, z którego nigdy nie wyszedł. Mnożą się cytaty z Biblii, z poezji angielskiej, a nawet z klasycznych westernów. Autorka często puszcza oczko do czytelnika, uświadamiając mu, że doskonale wie, iż tworzy fikcję, a prawdopodobieństwo zdarzeń nie jest najważniejsze. To tylko opowieść - przypomina czytelnikowi - daj się uwieść.

Ja się dałam. To dopiero druga książka Atkinson, którą czytałam, i obie mnie zaskoczyły. Są całkowicie różne, ale obie nie tylko mnie zachwyciły misterną fabułą, ale także zostawiły po sobie sporo tematów do przemyśleń. Nie jestem w stanie przewidzieć, co jeszcze zaserwuje nam ta autorka, której w tej chwili deklaruję dozgonną miłość, biorąc was na świadków.

Moja ocena: 6/6

poniedziałek, 14 września 2015

Domki letniskowe opuszczone po sezonie, puste plaże i spadające masowo na ziemię martwe ptaki - w takiej scenerii umiejscowił swoją opowieść Jørn Lier Horst, którego książki polubiłam już i chętnie sięgam po kolejne ukazujące się u nas części. Właściwie słowo kolejne jest nie całkiem na miejscu, jako że wydawnictwo zdecydowało się wydać najpierw tom dziewiąty, następnie ósmy, teraz zaś dostajemy siódmy. Taka decyzja jest zawsze kontrowersyjna, zwłaszcza że akurat w tej serii życie prywatne dwójki bohaterów przewija się w tle i jest elementem całości. Mnie nie przeszkadza czytanie nie po kolei - zresztą jeszcze w tym tygodniu opowiem o innym kryminale, który z pełną premedytacją przeczytałam, nie sięgając po wcześniejsze części cyklu - jeśli jednak wolicie zachowa chronologiczny porządek, sięgnijcie najpierw po wydane właśnie "Poza sezonem".

A sięgnąć po książki Horsta warto, pisze on bowiem takie bardzo klasyczne, solidne i zapewniające dużą dozę rozrywki kryminały, w których intryga jest na pierwszym planie, a cała reszta to tylko dodatek. W "Poza sezonem" wszystko zaczyna się od włamań do kilku domków letniskowych. Nic w nich dziwnego by nie było, gdyby nie to, że w jednym z domków leżą zwłoki. Sprawę rozwiązuje William Wisting - metodyczny, poukładany i tak naprawdę nieco nudny bohater. Dusi w sobie różne wątpliwości, zwłaszcza te, które dotyczą chłopaka jego córki, Line. Line, dziennikarka śledcza, tym razem nie angażuje się zbytnio w dochodzenie, a mimo to od czasu do czasu trafia w samo centrum wydarzeń, choćby dlatego, że chcąc zakończyć swój związek, przenosi się tymczasowo do domku letniskowego właśnie.

Zagadki (i zwłoki) się mnożą, a Wisting powoli i mozolnie bada różne ślady, próbując powiązać pozornie nie mające wspólnego mianownika wydarzenia. Czytelnik idzie krok w krok za nim, główkując na własną rękę, i trzeba przyznać Horstowi, że niczego nam nie ułatwia. Sam zresztą pracował przez lata w wydziale śledczym policji, doskonale zna więc procedury i potrafi zrobić z tej wiedzy użytek.

Jedynym słabym punktem tej części cyklu jest wycieczka Wistinga do Wilna. W temacie Europy  Środkowej Horst nie wykazał się wiedzą i zrozumieniem. W jego oczach Litwa jest krajem pełnym żebrzących ludzi bez perspektyw, zaś cały nasz region to wylęgarnia przestępców, w dodatku całkiem szlachetnych, którzy obierają Norwegię za cel swoich złodziejskich wypraw, bo bogatemu społeczeństwu mniej zaszkodzą. Strasznie naiwnie i moralizatorsko to brzmi.

Niemniej, "Poza sezonem" to bardzo przyjemna lektura, zapewniająca kilka godzin solidnej rozrywki. Nie bez powodu seria ta sprzedaje się znakomicie w Norwegii - to książka dla osób, które mają ochotę na porządny kryminał, z wprowadzającymi w błąd tropami, żmudną policyjną robotą i błyskotliwym dedukowaniem.

Moja ocena: 4/6

środa, 09 września 2015

Za oknem widzę szare bloki, ale sercem wciąż jeszcze jestem w górach. Kilka tygodni temu siedziałam przed namiotem, z zapartym tchem czekając, aż chmury przesuną się, a ostatnie promienie słońca padną na szczyt Piku Lenina. Patrzyłam i zazdrościłam tym, którzy niewątpliwie w ten wyjątkowy pogodny dzień zdobywali szczyt. Słuchałam chaotycznych relacji grupki Polaków, którym się udało i którzy właśnie wrócili do bazy, i myślałam sobie, że może kiedyś...?

Pemba Gyalje, jeden z autorów dramatycznej opowieści o K2 mówi o gorączce szczytowej.

...Ger mówił, że jeśli zobaczymy szczyt, dopadnie nas gorączka szczytowa. Ostrzegał, żebyśmy nie zmierzali do punktu, z którego widać wierzchołek, jeśli bierzemy pod uwagę odwrót.

Przypomniałam sobie, jak silne pragnienie opanowało mnie pod Pikiem Lenina - nierealne, a jednak trudne do strząśnięcia. Może w innym życiu się wspinałam, nie wiem. Wydaje mi się, że rozumiem ludzi, którzy ryzykują wszystkim, żeby na chwilę stanąć na górze.

Wiem też, co będę czytała w charakterze odtrutki, jeśli zaczną mnie ogarniać te nierealne mrzonki. "Mordercza góra" sprawdzi się doskonale. Dawno nie czytałam tak przerażającej relacji z wysokich gór, a przecież w ostatnich miesiącach powtórzyłam sobie obie książki o Broad Peaku.

Irlandczyk Pat Falvey i Szerpa Pemba Gyalje napisali o tym, jak w pewien piękny, pogodny dzień ponad dwadzieścia osób wyruszyło na szczyt K2. Osiemnaście weszło na szczyt K2, a jedenastu zginęło w ciągu 48 godzin. Opowieść irlandzkiego wspinacza i doświadczonego Szerpy najpierw czyta się z pewną dozą sceptycyzmu, zwłaszcza że relacja wydaje się początkowo dość sucha, ale nie wiadomo kiedy historia nas pochłania całkowicie i nie sposób się od niej oderwać.

Jak to w ogóle możliwe, że w tak krótkim czasie może zginąć tyle osób? Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie gorzką diagnozą środowiska wspinaczy, a że udziela jej doświadczony Szerpa, który jako jeden z nielicznych nie tylko dał radę zejść w tym felernym dniu ze szczytu, ale potrafił też pomóc kilku osobom, jest to diagnoza, z którą warto się zapoznać. Zresztą, wspinacze to przecież tylko ludzie, i opowieść o tym, dlaczego w tym dniu niektórzy nie dali sobie rady, jest w istocie opowieścią o naszych słabościach.

Wszystko bowiem poszło nie tak, a mimo to prawie nikt tego nie zauważył. Łańcuch błędów, popełnianych przez kolejne, doświadczone przecież osoby, z perspektywy czytelnika wydaje się wręcz niewiarygodny. A jednak! Mimo że wiedzieli o tej górze wiele, i znali jej reputację jako jednej z najbardziej niebezpiecznych, zaryzykowali. Może nie do końca świadomie, bo po wielogodzinnym przebywaniu w tzw. strefie śmierci, czyli obszarze położonym powyżej 8000 m n.p.m. nie myśli się jasno i nie podejmuje racjonalnych decyzji, ale jednak tak podstawowa sprawa, jak wejście o zbyt późnej godzinie umknęła większości wspinaczy. I nawet ich rozumiem - siedzieli w obozie bazowym od tygodni, tak znudzeni i zniechęceni, że gdy wreszcie przyszła wymarzona pogoda, naprawdę chcieli wejść.

Zaczynamy lekturę ze świadomością, że jedenastu jej bohaterów nie wróci do domów. Tylko jeden z nich jest wymieniony na samym początku. Ger McDonnell był przyjacielem obu autorów i między innymi dla niego powstała ta książka. Jego śmierć pozostaje owiana tajemnicą, ale Falvey i Gyalje próbują rozproszyć choć część wątpliwości. Tożsamość pozostałych ofiar poznajemy dopiero wtedy, gdy z zaciśniętym gardłem czytamy najbardziej dramatyczną część książki.

Nie wiem, czy na każdym ta lektura zrobi tak wielkie wrażenie, ale ja nie mogłam się po niej otrząsnąć. To wszystko zdawało się tak głupie, przypadkowe, niepotrzebne! A przecież ci, którzy przeżyli, choć część z nich odniosła naprawdę poważne obrażenia, wspinają się nadal. Pemba Gyalje powiedział po tym wszystkim:

K2 to piękna góra. Przez tych, któzy nazywają ją górą mordercą, przemawia brak przygotowania, doświaczenia i zaplecza. Kiedy coś idzie nie tak, mówią, że to góra zabija, że jest dzika itp. Wcale tak nie jest. To wspaniała góra.

Rola Szerpów podczas całej akcji była nie do przecenienia. To oni wykazali się największą odpornością na niszczący wpływ wysokości, co więcej, potrafili nie tylko zachować rozsądek, ale umieli z wielkim poświęceniem ratować innych. Historia dwóch z nich i ich zupełnie nieprawdopodobnego zejścia stanowi zresztą temat innej książki, która natychmiast wskoczyła na moją listę lektur.

Nie jest to więc tylko opowieść o największej tragedii na zboczach K2. To także historia tego, do czego ludzie są zdolni w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, a także refleksja na temat naszej słabości. Wygląda na to, że łatwo było ulec pokusie i iść naprzód, w kierunku lśniącego w słońcu szczytu.

Piękna to i porywająca lektura - warto po nią sięgnąć, nawet jeśli nie jesteście miłośnikami literatury górskiej. Więcej w "Morderczej górze" namiętności, napięcia i dramatyzmu, niż w niejednym thrillerze.

Moja ocena: 6/6

Oprócz książki powstał także film - obejrzyjcie jego trailer!
niedziela, 06 września 2015

Dlaczego jesienią zawsze mam ochotę na kryminały? Jak tylko ciepłe, letnie wieczory ustąpią chłodnym porankom i deszczowym popołudniom, we mnie rodzi się potrzeba, żeby sięgać po książki o detektywach i żmudnym rozwikływaniu zagadek. W tym roku wzięło mnie wcześniej niż zwykle, w związku z czym postanowiłam się nie bronić. Razem z zaprzyjaźnionymi blogerami ogłosiliśmy Wrzesień miesiącem kryminałów i mamy zamiar bez wyrzutów oddawać się kryminalnej rozrywce. Zachęcam was do przyłączenia się do wydarzenia i przeczytania jakiegoś kryminału w najbliższym czasie. A co z osobami, które za kryminałem nie przepadają? Jestem przekonana, że dla każdego znajdzie się odpowiednia książka, także kryminalna. Oto moje propozycje kryminałów, które moim zdaniem przypadną do gustu także tym czytelnikom nie sięgającym zbyt często po kryminały. Słowem, dziesiątka nie całkiem typowych powieści kryminalnych!

1. Umberto Eco "Imię Róży"

Zacznę z grubej rury. Każdy, kto nie czytał tego fantastycznego kryminału historycznego, ma przed sobą prawdziwą ucztę. Opactwo, tajemnicza księga, trucizna i mnich, który jest prawdziwym detektywem, a do tego cudowna zabawa z czytelnikiem. Dla miłośników prozy historycznej, kochających zagadki i książki o książkach.

2. Wilkie Collins "Kobieta w bieli"

Powieść wiktoriańska, przez wielu uznawana za prototyp powieści detektywistycznej. Napisana z rozmachem, wielowątkowa i misternie zbudowana. Zachwyca także "Kamień księżycowy" tego zaprzyjaźnionego z Dickensem autora - książka z cudownym, zaskakującym zakończeniem. Dla wielbicieli powieści wiktoriańskich.

3. Ben Aaronovitch "Rzeki Londynu"

Pora na coś całkiem odmiennego. Pierwsza część uroczej serii o londyńskim policjancie, który jest jednocześnie nie całkiem jeszcze wyszkolonym czarownikiem. Policyjne procedury przy śledzeniu jednorożca, boginie zamieszkujące londyńskie rzeki, a w tym wszystkim pełne humoru perypetie niezbyt bystrego, ale sympatycznego młodzieńca. Dla fanów Harry'ego Pottera, wielbicieli fantastyki i Londynu.

4. Olga Rudnicka "Natalii 5"

Jeśli od kryminału odstrasza was mroczna i posępna atmosfera, warto sięgnąć po książki, w których intryga kryminalna traktowana jest z lekkim przymrużeniem oka. Pierwsza część serii o pięciu siostrach Sucharskich, autorstwa młodej polskiej pisarki, to lektura lekka i zabawna, zapewniająca świetną rozrywkę na ponury, jesienny wieczór. Dla tych, którzy lubią się dobrze bawić przy lekturze.

5. Josephine Tey "Córka czasu"

Nieco staroświecki i bardzo nietypowy kryminał - przykuty do łóżka detektyw rozwiązuje zagadkę sprzed pięciu wieków. Głównym podejrzanym jest król Anglii, Ryszard III, podejrzany o zamordowanie swoich bratanków. Oprócz całkiem wciągającej intrygi dostajemy też całkiem sensowny pretekst do rozważań o tym, czym jest prawda historyczna i w jaki sposób sami ją kreujemy. Dla wielbicieli epoki Tudorów.

6. Agatha Christie "Morderstwo w Orient Expressie"

Zastanawiałam się, czy jest sens umieszczać na tej liście książkę królowej kryminału. Być może jednak zachęcę do lektury kogoś, kto chciałby się z twórczością Agathy Christie zapoznać, ale przytłacza go wybór, nie jest też pewien, czy takie staroświeckie kryminały w ogóle przypadną mu do gustu. O to, od której książki Christie zacząć, spytała mnie niedawno córka. Wybór nie był prosty, ale ostatecznie poleciłam jej "Morderstwo w Orient Expressie" - zaskakującą powieść, w której autorka igra z czytelnikiem i od której trudno się oderwać. Dzięki niej można też zawrzeć znajomość z Herculesem Poirot. Dla osób, które lubią zaskakujące zwroty akcji.

7. Kate Summerscale "Podejrzenia pana Whichera"

Pora na coś nietypowego - kryminał non-fiction. Książka Kate Summerscale to tak naprawdę wynik dziennikarskiego śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionej półtora wieku temu. Rozwiązując zagadkę tajemniczej śmierci małego chłopca, autorka przy okazji zrehabilitowała jednego z pierwszych detektywów Scotland Yardu i naświetliła początki fascynacji historiami kryminalnymi, w wyniku której powieść detektywistyczna zaistniała jako gatunek. Choć to literatura faktu, czyta się z zapartym tchem. Dla miłośników reportaży i książek o mało znanych wydarzeniach historycznych.

8. Martha Grimes "Pod Huncwotem"

Wydaje mi się, że wielu czytelników kryminałów ceni sobie w tym gatunku także warstwę obyczajową. Zbrodnie są tym ciekawsze, kiedy w tle mamy jakąś ciekawą, niezbyt dużą społeczność. Cykl Marthy Grimes to właśnie takie książki. Zbrodnie popełniane są gdzieś na angielskiej prowincji, a tytuły poszczególnych części serii to nazwy angielskich pubów. Inspektor i jego przyjaciele dają się lubić, a tło stanowi przedziwna, intrygująca mieszanka oryginałów. Cudowny klimat angielskiej wsi, sporo humoru i niezbyt wydumane przestępstwa - jak dla mnie to doskonały przepis na przyjemną lekturę. Dla zakochanych w angielskiej prowincji.

9. Bernhard Jaumann "Godzina szakala"

A może kryminał, przy okazji którego dowiemy się czegoś o jakimś niezbyt znanym, egzotycznym kraju? Jest takich na naszym rynku sporo - już niedługo napiszę o kryminale, którego akcja toczy się w kłopotliwych prowincjach Chin. Tymczasem zaś polecam książkę z kraju bardzo mało chyba u nas znanego. "Godzina szakala" przenosi czytelnika do Namibii, przybliżając kilka zdarzeń z najnowszej historii tego afrykańskiego kraju. Na tle wydarzeń politycznych mamy wciągającą intrygę i odważną diagnozę namibijskiego społeczeństwa. Dla zainteresowanych światem.

10. Julian Barnes "Arthur & George"

Być może za dużo na tej liście książek historycznych, ale myślę, że ta powieś Barnesa przypadnie do gustu także tym czytelnikom, którzy za historycznymi powieściami nie przepadają. Dlaczego? Bo ta historia znajomości Arthura Conan Doyle'a, autora książek o Sherlocku Holmesie, i mało znanego prawnika, to zarówno porywająca powieść biograficzna, jak i po prostu doskonale opisana historia typowo obyczajowa. Nie można o niej zbyt wiele powiedzieć, żeby nie zepsuć komuś lektury. Po prostu po nią sięgnijcie! Jest może nieco zbyt długa, ale i tak warta każdej spędzonej nad nią minuty. Dla miłośników biografii, powieści psychologicznych i prawniczych.

A jakie książki wy byście polecili osobie, która nie przepada za kryminałami? A może coś dla nieco już znudzonych "wyjadaczy", którzy mnóstwo kryminałów już przeczytali? Stwórzmy listę nietypowych, a może po prostu wyjątkowo dobrych, powieści kryminalnych!

piątek, 04 września 2015

Przez kilka lat myślałam, że będę studiować archeologię. Zaczytywałam się w książkach o starożytnym Egipcie, o Inkach i Aztekach, chodziłam między tajemniczymi rzeźbami stojącymi na zboczach góry Ślęży i marzyłam o tym, co kiedyś sama wykopię z ziemi. W nagłym przypływie zdrowego rozsądku nie zawiozłam jednak papierów do Instytutu Archeologii, czego czasami trochę żałuję. Nadal kocham wszystkie historie związane z poszukiwaniem skarbów z dawnych epok, a dzięki wyjazdowi do chińskiego Turkiestanu odkryłam, że istnieje cała masa fascynujących opowieści o archeologach, przygodach i olśniewających odkryciach, o których nie wiem kompletnie nic!

Źródło: Kmusser (wikipedia.org)

Zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby mogą skrywać piaski pustyni Takla Makan? Karawany wędrujące przez setki lat wzdłuż Jedwabnego Szlaku musiały ją przebyć - leży ona na drodze zarówno do Europy, jak i do Indii i Iranu. Pustynia ta zawsze była prawdziwym postrachem dla podróżnych. To druga największa piaszczysta pustynia na świecie, słynna z powodu straszliwych burz piaskowych, które zrywają się bez żadnego ostrzeżenia. Niebo nagle ciemnieje, zaś ludzie i zwierzęta muszą szybko szukać schronienia lub chociaż przykryć się ciężkimi kocami, by ochronić się przed bezlitosnym wiatrem i pyłem. Łatwo stracić wtedy orientację - nikt nie wie, ile karawan zostało na pustyni na zawsze.

Dzisiaj przez środek Takla Makan biegnie asfaltowa szosa. Podobno nadal zdarzają się burze piaskowe, a jadące nią rejsowe autobusy muszą niekiedy zatrzymywać się na wiele godzin. Jednak przekroczenie pustyni stało się łatwe. Dawniej tylko szaleńcy udawali się w głąb pustyni. Wiozące cenne towary karawany wędrowały północnym lub południowym skrajem pustyni, tworząc dwie odnogi Jedwabnego Szlaku. Wędrowano od oazy do oazy, zaś niewielkie osady zaczęły się rozrastać, gdy ich mieszkańcy zorientowali się, że na podróżnych mogą nieźle zarobić. Powstawały miejsca noclegowe, w Azji Środkowej i Zachodniej zwane karawanserajami, tworzyły się też bazary, na których handlowano przewożonymi przez podróżnych towarami. Część cennego ładunku zostawała więc tutaj, a początkowo niewielkie siedliska rozrastały się, tworząc gwarne i piękne miasta, przyciągające artystów zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu.

Oczywiście, mieszkanie choćby na obrzeżach Takla Makan wiązało się z wieloma niebezpieczeństwami. Studnie mogły wyschnąć, zaś burze piaskowe zasypać część miasta. Niektóre z kwitnących osad pustoszały - czasem znienacka, czasem stopniowo. Zdobione domy, biblioteki pełne manuskryptów, pokryte freskami świątynie buddyjskie - wszystko to zasypywał piasek. Miasta znikały pod wydmami.

Kiedy w dziewiętnastym wieku świat opanowała gorączka poznawania, odkrywania i gromadzenia skarbów, znaleźli się śmiałkowie, którzy uwierzyli w krążące czasem po Sinkiangu pogłoski o niezwykłych skarbach, jakie można wykopać na pustyni. Poszukiwacze przygód, szpiedzy i naukowcy z Europy i Japonii zaczęli nieśmiało wyprawiać się na zachód Chin. Pierwsze odkrycia wprawiły ich w zachwyt. Zaczął się prawdziwy wyścig po skarby Jedwabnego Szlaku.

Brzmi sensacyjnie? Tak właśnie było, a opowieść o tych czasach spisana przez Petera Hopkirka w fascynującej książce "Obce diabły na Jedwabnym Szlaku. W poszukiwaniu zaginionych miast i skarbów w chińskiej części Azji Środkowej" to historia pełna dramatycznych przygód i niebezpieczeństw. Czytałam ją z wypiekami, siedząc na tarasie w Kaszgarze - mieście, z którego wyruszały wszystkie chyba ekspedycje zmierzające w stronę Takla Makan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peter Hopkirk to brytyjski pisarz, który sam zresztą mógłby zostać bohaterem książki przygodowej - był wojskowym i podróżnikiem, został kiedyś aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, był też na pokładzie samolotu porwanego przez terrorystów. Dobrze wie, o czym pisze w swoich książkach - przeszukuje archiwa, jeździ do miejsc, o których pisze. "Obce diabły na Jedwabnym Szlaku" to pierwsza z jego książek i jedna z dwóch wydanych po polsku (drugą czytam w tej chwili i z trudem się odrywam od lektury!), wszystkie zaś dotyczą Azji Środkowej i tego, w jak wielu ludziach ten rejon budził różne żądze.

Historia śmiałków, szukających skarbów na Takla Makan, budzi wiele emocji także ze względu na wiążące się z nią dylematy moralne. Europejczycy i Japończycy wywozili bowiem z Chin całe skrzynie pełne rzeźb, manuskryptów, bezcennych tkanin. Ze ścian świątyń zdejmowano całe freski, skuwano zdobienia domów. Współczesny podróżnik musi mieć bogatą wyobraźnię, bowiem ruiny starożytnych miast są praktycznie puste. O ile zresztą zostanie w ogóle w pobliże jakichkolwiek ruin wpuszczony, Chińczycy bowiem wyciągnęli wnioski z bolesnej lekcji i niechętnie dopuszczają obcokrajowców do tego, co pozostało po skarbach Jedwabnego Szlaku. Wiele ruin dostępnych jest tylko po wykupieniu bardzo drogich zezwoleń, zaś wycieczka musi odbywać się pod bezustanną opieką chińskiego przewodnika.

Trudno im się dziwić - bezcenne skarby leżą dzisiaj w magazynach muzeów na całym świecie i tylko niewielka ich część należy do Chińczyków. Co gorsza, większość przedmiotów wywiezionych z Takla Makan leży w magazynach, niedostępna dla zwiedzających, nie badana i nie katalogowana. Część uległa zniszczeniu, kiedy pod koniec II wojny światowej zbombardowane zostało Muzeum Etnograficzne w Berlinie.

Z drugiej strony, to, czego Europejczycy nie wywieźli, także częściowo uległo zniszczeniu. Żołnierze zakwaterowani w grotach pełnych buddyjskich fresków z nudów niszczyli malowidła. W czasie rewolucji kulturalnej zachęcano miejscowych do rozbierania starożytnych budowli i wykorzystywania kamieni jako materiałów budulcowych. Dzieła sztuki zostawione w wielu miastach w Afganistanie i Syrii dzisiaj nie istnieją, a świat bezradnie patrzy, jak są niszczone. Kto wie, ile ze skarbów Jedwabnego Szlaku przetrwałoby do dziś w niezbyt przecież spokojnym Sinkiangu?

To wszystko pytania bez odpowiedzi, które z pewnością czynią opowieść Hopkirka jeszcze ciekawszą. A przecież to i tak sensacyjna książka, opowiadająca o ludziach szaleńczo odważnych. W pogoni za marzeniami przemierzali pustynię, umierając niemalże z pragnienia. Wędrowali przez tereny, których mapy nie istniały. Spędzali na Takla Makan długie, zimowe miesiące, kiedy temperatury spadają tam mocno poniżej zera, zaś jedynym źródłem wody są przewożone na wielbłądach bryły lodu. By znaleźć ruiny, wkradali się w łaski miejscowych - kłamali, czarowali, przekonywali. Kierowała nimi pasja, ale także chęć posiadania, której nic nie mogło stłumić.

Hopkirk pisze dość sucho, jednak historie, które opowiada, są tak niesamowite, że jego styl nie przeszkadza w lekturze. Skupia się na przygodach sześciu podróżników: Szweda, Brytyjczyka, Francuza, Niemca, Amerykanina i Japończyka, pokazując, jak gorączka Jedwabnego Szlaku stopniowo ogarniała cały świat. Po lekturze jego książki mam ochotę natychmiast wyruszyć w podróż - tym razem nie na Takla Makan, ale do rozsianych po całym świecie muzeów, w których można zobaczyć przynajmniej część przywiezionych z pustynnych miast skarbów.

Zachęcam do lektury, a jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało moje (niestety krótkie) spotkanie z tą środkowoazjatycką pustynią, zapraszam tutaj.

Moja ocena: 5/6

niedziela, 30 sierpnia 2015

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie - wasze odpowiedzi były bardzo ciekawe i różnorodne! Zgodnie z zapowiedzą, dwie osoby, które otrzymają książkę, wyłoniłam w drodze losowania. Nie chciałam wybierać najciekawszych odpowiedzi, bo wiedziałam, że będzie to trudne! Wypisałam więc na karteczkach wszystkie osoby, które podzieliły się swoimi przemyśleniami, zarówno tutaj, jak i na Facebooku, i próbowałam skłonić Lucy do wylosowania dwóch imion, ale nie była skłonna do współpracy...

Musiałam sama sobie poradzić, i z przyjemnością ogłaszam, że książki powędrują do Lucyny Ch. (komentarz na Facebooku) i gosi_a_77 (komentarz na blogu). Gratuluję i proszę o przesłanie mailem adresów!

A przy okazji zachęcam do czytania książek historycznych, nawet jeśli nie jesteście przekonani!

czwartek, 27 sierpnia 2015

Chcielibyście czasem móc przeczytać jakąś książkę jeszcze raz po raz pierwszy? Zdarza się z rzadka, że dostajemy od losu taki prezent. Jako nastolatka z zachwytem odkryłam, sięgając po raz drugi po "Władcę pierścieni", że prawie nic nie pamiętam. Z rozmysłem delektowałam się lekturą, przypominając sobie fabułę po kawałku. Teraz zdarzyło mi się to po raz drugi - po prawie trzynastu latach wróciłam do książki, która zapoczątkowała zarówno moją miłość do twórczości Sary Waters, jak i narodziny obsesji na punkcie książek o epoce wiktoriańskiej.

Czytając "Złodziejkę" po raz pierwszy, zrobiłam coś, czego robić się nie powinno - opowiedziałam komuś całą akcję. Po prostu nie mogłam się powstrzymać - emocje we mnie kipiały, zaś to, co autorka funduje czytelnikowi po prostu domaga się jakiegoś ujścia. Na szczęście znalazłam słuchacza, który nie protestował, i czułam tylko lekki wyrzut sumienia. Teraz będę bardziej powściągliwa, ryzykując nawet, że powiem za mało. A najlepiej byłoby, gdybym w tym miejscu skończyła, a wy powinniście już od kilku chwil planować lekturę. I na wszelki wypadek znaleźć osobę, której będziecie mogli opowiadać o książce w trakcie czytania.

W "Złodziejce" Sarah Waters zabiera nas do wiktoriańskiego Londynu - świata złodziei, prostytutek, drobnych cwaniaczków. Flirtując nieco z Dickensem, autorka umieszcza swoją bohaterkę, Sue, w domu prowadzonym przez pana Ibbsa, skupującego ukradzione przedmioty i zręcznie przerabiającego je na coś, co można bezpiecznie sprzedać, oraz pani Sucksby, wychowującej porzucone dzieci i szkolącej je do różnych fachów. Sue jest również podrzutkiem - jej matka rzekomo chciała po nią wrócić, ale nie zdążyła, jako że w międzyczasie udało jej się trafić na szubienicę. Pani Sucksby obdarzyła ją szczególnym uczuciem i traktowała jak własną córkę. Niechętnie więc zgodziła się na rozstanie, kiedy daleki znajomy, niejaki Dżentelmen, zaproponował Sue interes życia. W zamian za doprowadzenie pewnej majętnej panny w jego ramiona, dziewczyna miała dostać więcej pieniędzy, niż kiedykolwiek w życiu widziała. Choć więc nie znała wielkiego świata, zgodziła się wyjechać na wieś i zostać pokojówką dziewczyny, którą Dżentelmen miał zamiar usidlić.

Od tego zaczyna się cała historia, i zapewne już się domyślacie, że nic więcej napisać nie mogę. Mogę jedynie wyjawić, że w opowieści o złodziejce i dziedziczce kryje się znacznie więcej, niż się spodziewacie po przeczytaniu zarysu fabuły, zaś lekturę tej książki okupicie wieloma emocjami, a być może także nieprzespaną nocą. Sarah Waters pokazała bowiem w "Złodziejce" prawdziwy kunszt, bawiąc się nie tylko ze swoimi bohaterami, ale także z czytelnikiem. Mogę sobie wyobrazić jej minę podczas pisania niektórych scen!

To również bardzo zmysłowa książka, co nie zaskoczy czytelników, którzy zetknęli się wcześniej z tą autorką. "Złodziejka" jest wyjątkowo sugestywnie napisana - wszystkie te pończochy, rzadko zdejmowane rękawiczki, gorsety, te ciemne i zimne wiktoriańskie sypialnie oddziałują silnie na wyobraźnię czytelnika. Przy czym Waters udaje się uniknąć banału - jedna z najbardziej zmysłowych scen dotyczy zębów...

Zazdroszczę wszystkim, którzy lekturę tej książki mają jeszcze przed sobą! A jednocześnie cieszę się, że dzięki wznowieniu sięgnęłam po nią ponownie. Sporo zdążyłam zapomnieć, a te nieliczne rzeczy, które pamiętałam, tylko wzmagały moją ciekawość podczas czytania - wiedziałam mniej więcej, co się stanie, ale nie mogłam sobie przypomnieć, jak do tego doszło. Pamiętałam, jak się czułam podczas pierwszej lektury, ale nie byłam pewna, z jakiego powodu. Czytałam więc w emocjach, niemalże nie odkładając książki, nie zwracając uwagi na to, że jest środek tygodnia, a praca czeka. Bo to taka lektura, którą odłożyć trudno - przez te kilkanaście godzin po prostu żyje się życiem jej bohaterów, własne mając za nic.

Być może zaczęliście już znajomość z Sarą Waters od innej książki, która się wam wprawdzie podobała, ale nie zachwyciła tak, jak się spodziewaliście. Sięgnijcie po "Złodziejkę" tak czy inaczej. To chyba najbardziej spektakularna powieść tej autorki, emocjonująca i pięknie napisana. Pokochacie ją.


Moja ocena: 6/6


wtorek, 25 sierpnia 2015

Przetrwałam miesiąc bez papierowych książek! Kocham swojego Kindla i naprawdę lubię na nim czytać, ale jednak czegoś mi brakowało. Niewykluczone, że wyboru - w domu mam znacznie więcej nieprzeczytanych książek, niż na czytniku!

O tym, co czytałam przez miesiąc włóczęgi po środkowej Azji, opowiem wkrótce. O samej włóczędze możecie oczywiście przeczytać na Innych stronach, do czego zachęcam, zwłaszcza że pojawiło się tam już sporo wpisów. Tymczasem zaś chciałam opowiedzieć o książce, którą przeczytałam przed samym wyjazdem, ale w natłoku zdarzeń umknęła mi jej recenzja. Zresztą takich pominiętych lektur mam więcej i po kolei postaram się o nich napisać. Aby zaś wynagrodzić wam miesiąc bez Miasta Książek, dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak mam dla was dwa egzemplarze "Zapomnianego legionu" - o tym, jak je zdobyć, napiszę na końcu!

Cóż to za książka w ogóle?

Lubicie czytać powieści historyczne, z mnóstwem przygód, wartką akcją i jakąś malowniczą epoką w tle? Ja tak, a kiedy byłam nastolatką, po prostu uwielbiałam książki, których akcja osadzona była w starożytności. Powieści takich autorów jak Robert Graves, Mika Waltari i wielu innych - wyszukiwałam je w bibliotece i czytałam po wielokroć. Teraz rzadziej po nie sięgam, ale miewam od czasu do czasu ochotę na przypomnienie sobie, dlaczego fascynowali mnie gladiatorzy, patrycjusze, niewolnicy - cały ten barwny, dziwny świat, pełen skrajnych emocji i niebezpieczeństw.

"Zapomniany legion" Bena Kane'a przykuł moją uwagę czymś jeszcze. Autor wykorzystał motyw rzymskiego legionu, który po przegranej przez Rzymian bitwie pod Carrhae powędrował gdzieś na wschód i zaginął. Być może wzięli udział w potyczkach między Chińczykami, a Hunami, a ich potomkowie do dzisiaj mieszkają gdzieś w Azji Środkowej lub w Chinach. Te regiony świata działają na mnie jak magnes, dlatego z tym większą ciekawością sięgnęłam po będącą pierwszym tomem trylogii książkę.

Od razu przyznam - sięgnęłam i przepadłam. "Zapomniany legion" czyta się świetnie, zaś czwórka bohaterów zdobywa naszą sympatię błyskawicznie. Bliżnięta - Fabiola i Romulus, poczęte w dramatycznych okolicznościach, gladiator Brennus i etruski wojownik Tarkwiniusz nie mają łatwego życia. Znajdują się niemalże na dnie drabiny społecznej, co oczywiście mocno komplikuje ich losy. Pragną się zemścić, wyzwolić, odnaleźć bliskich. Każdy, kto zna konwencję powieści historyczno-przygodowej wie, że będą musieli pokonać wiele przeszkód. Tym lepiej dla czytelnika - będzie mógł z zapartym tchem śledzić ich perypetie.

Wspomnieć należy, iż sporo w tej książce nieścisłości i klisz, jednak jeśli się przymknie na to oko i potraktuje całość czysto rozrywkowo, okaże się, że "Zapomniany legion" jest naprawdę doskonałą lekturą. Tło jest soczyste, malownicze i fascynujące, akcja toczy się wartko. Przeczytałam w dwa wieczory i będę niecierpliwie czekać na kolejne części!


Jeśli macie ochotę zapoznać się z losami czwórki bohaterów i dowiedzieć, dokąd być może powędrował zapomniany legion, mam dla was dwa egzemplarze. Żeby je otrzymać, napiszcie w komentarzu tutaj lub na Facebooku dlaczego lubicie czytać książki historyczne. Bo lubicie, prawda? Na odpowiedzi czekam do soboty, w niedzielę wylosuję dwie osoby, które otrzymają "Zapomniany legion"!

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 89
| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
Wyróżnienia
Teraz czytam
Top 5 najnowszych lektur
Bliskie mi adresy
Najpopularniejsze notki
O mnie
Przeczytane w 2015
Przeczytane w 2014
Przeczytane w 2013
Przeczytane w 2012
Przeczytane w 2011
Przeczytane w 2010
Przeczytane w 2009
Przeczytane w 2008
Przeczytane w 2007
Akcje czytelnicze Miasta Książek
Blogi o książkach i nie tylko - polskie
Blogi o książkach i nie tylko - angielskie
Blogi różne (polecam!)
Polskie strony o książkach
Angielskie strony o książkach
Wydawnictwa
Dla studentów
Napisz do mnie
Podziel się czytaniem
Szablon pochodzi stąd
Zdarzyło się dziś
TagiMiasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...