czwartek, 12 maja 2016

Oglądam sobie czasem filmy z wystąpieniami z konferencji TED. Mam sporo ulubionych, do których czasem wracam, sama lub podczas zajęć ze studentami. Jednym z wystąpień, które lubię analizować, jest prezentacja Amy Cuddy na temat mowy ciała. Zdaniem prelegentki za pomocą mowy ciała możemy kształtować naszą osobowość. Przykładowo, przyjmując przed egzaminem określone pozy, zwiększamy lub zmniejszamy swoje szanse.

W języku angielskim istnieje bardzo zgrabne wyrażenie: "fake it till you make it". W nieco mniej zgrabnym tłumaczeniu oznaczo ono: "udawaj, aż ci się uda". Chcąc coś osiągnąć, udawajmy osobę, która to może osiągnąć. Zachowujcie się jak ktoś, kim chcecie być, żeby ułatwić sobie zostanie tą osobą.

Taką właśnie ścieżkę postępowania wybrała Johanna, bohaterka powieści Caitlin Moran, angielskiej dziennikarki i pisarki. Ta gruba i niezbyt urodziwa nastolatka postanowiła pewnego dnia, że zostanie kimś innym - kimś, kto potrafi zarobić pieniądze i pomóc swojej rodzinie, kimś, kto nie ośmiesza się podczas publicznych wystąpień. Johanna kompletnie nie znała się na muzyce, była jednak zdeterminowana i podeszła do sprawy kompleksowo. W efekcie dostała pracę w londyńskim czasopiśmie i zaczęła obracać się wśród muzyków. Wymyśliła dla siebie pseudonim i jako Dolly Wilde zaczęła podbijać świat.

Nie było to oczywiście proste. W pewnym momencie powiedziała do swojego odbicia w lustrze:

Widzę Dolly Wilde namalowaną a swojej własnej twarzy - dwa z trudem współistniejące oblicza - ale może inni tego nie zauważają. Jeśli będę szybko chodzić i mówić, to może nikt niczego się nie domyśli. Potrzebuję tylko chwili, żeby się pozbierać. A może następnych osiemnastu lat.

Jako Dolly, Johanna jest nie tylko zabawna, ale i pracowita. Postanawia zająć się pisaniem, bo "to jedna z niewielu rzeczy, w których bieda ani brak znajomości nie ograniczają cię." Doskonali swój warsztat - korzysta ze słowników, dobiera najlepiej brzmiące słowa, godzinami słucha muzyki. Jest autoironiczna i bardzo bezpośrednia, używa przy tym dosadnego języka, którego wulgarność może miejscami szokować. Jest przy tym tak autentyczna, tak porażająco wiarygodna, że trudno mieć pretensje do autorki o język, skoro za jego pomocą zdołała wykreować taką bohaterkę.

Idea "fake it till you make it" zawsze fascynowała mnie, a jednocześnie odpychała. Kusząco brzmi możliwość zostanie kimś innym poprzez udawanie tej osoby, jednak trudno nie zauważać związanych z taką taktyką niebezpieczeństw. Świadoma ich jest także Johanna, która będzie ostatecznie musiała zdecydować, czy chce na zawsze zostać Dolly. Udało jej się wyrwać z małomiasteczkowego Wolverhampton, zrobiła karierę, ale co powinna robić dalej? Czy można tak po prostu stać się kimś innym i żyć długo i szczęśliwie?

To mądra, a przy tym niesłychanie zabawna książka, kolejna, którą za kilka lat podsunę swojej córce. Wolę Caitlin Moran jako felietonistkę, ale jej powieść nie rozczarowała mnie. Nie ma w niej ani jednej fałszywej nuty, zaś fragmenty traktujące o muzyce można wręcz uznać za doskonałe. Warto przeczytać, a także podsunąć znajomym nastolatkom, choćby dla tego fragmentu:

Ponieważ jestem osobą oczytaną, powstrzymuję się przed wykrzyczeniem tego oklepanego frazesu, który wykrzykują nastolatki: "NIENAWIDZĘ CIĘ. Ja się na świat NIE PROSIŁAM. Poza tym już kiedyś użyłam tej kwestii, na co moja matka odpowiedziała ze stoickim spokojem: "Cóż, jako buddyści wierzymy, że dzieci, owszem, proszą się na świat. Tak naprawdę wybrałaś mnie na matkę. Więc jeśli coś jest nie tak, obawiam się, że to z powodu złej energii, która towarzyszyła ci przy wyborze mojej osoby. Przykro mi".

Moja ocena: 5/6

Caitlin Moran "Dziewczyna, którą nigdy nie byłam"

Tłum. Joanna Golik-Skitał

Wydawnictwo Czarna Owca 2016

niedziela, 08 maja 2016

Chyba nie pamiętam, jak to się zaczęło. Jestem dziewczyną z miasta, wychowałam się na wrocławskim blokowisku, przyrodę znałam raczej z książek. Może pierwszy był Durrell i znoszone przez niego do domu zwierzaki? A może zaczęło się znacznie poważniej - od "Wirungi" i poczucia, że jestem coś winna Dian Fossey, choć jej nigdy nie widziałam?

Nie wiem, podobnie jak nie mam pojęcia, jak to się stało, że pewnego dnia zapisałam się na listę dyskusyjną Foto-przyroda, pojechałam na pierwszy w życiu plener fotografii przyrodniczej, a nawet dostałam na zaoczną biologię. Choć jednak nie pamiętam szczegółów, nie mam wątpliwości, że za tym wszystkim stoją książki.

Tak czy inaczej, nadal chętnie czytam o przyrodzie, a przyrodnicze lektury zajmują sporą część mojej biblioteczki. Z radością obserwuję także, że moda na czytanie o zwierzętach i roślinach dociera także do nas. W Wielkiej Brytanii jest mnóstwo książek o łąkach, lasach, o ptakach w mieście i poza nim, o motylach, rzekach i górach. Oczywiście - łatwiej wydaje się takie książki w kraju, w którym obserwowanie ptaków jest niemalże narodowym hobby, a porady dotyczące przyciągnięcia zwierząt do domowych ogródków pojawiają się regularnie w prasie. Na szczęście i nasi wydawcy coraz śmielej sięgają po książki typowo przyrodnicze. Marginesy mają świetną serię Eko, Czarne zaś Menażerię, a pojedyncze książki pojawiają się także w innych wydawnictwach. Ja zaś to wszystko kupuję, czytam i się napawam, tylko miejsce na półkach już dawno mi się skończyło.

Dzisiejsze słońce, kwiaty na balkonie i głosy jerzyków polujących między blokami sprawiły, że zaczęłam wyciągać kolejne przyrodnicze lektury, aby ostatecznie wybrać dziesięć książek o zwierzętach, które moim zdaniem warto znać!

Tom Michell "Lekcje z pingwinem"

O zwierzętach czyta się przyjemnie, bo bywają zabawne i urocze. Jeśli rozczulają was filmiki o kotach, papugach, sówkach i innych zwierzakach, zakochacie się w książce o młodym Brytyjczyku, który pod wpływem impulsu uratował oblepionego ropą pingwina. A kiedy okazało się, że ptak nie ma zamiaru odpłynąć w siną dal, zabrał go na kampus i zakwaterował w wannie. Książka jest przezabawna, ale też wzruszająca - ostrzegam!

Dave Goulson "A Sting in the Tale"

Książkę można napisać dosłownie o wszystkim - najlepszym dowodem jest zaskakujący bestseller o drewnie. Dave Goulson napisał porywającą książkę o trzmielach, którą czyta się jak najlepszą powieść, choć zawiera mnóstwo konkretnych informacji. Jest to zarazem relacja z tego, w jakim stanie jest nasze środowisko naturalne i jak bardzo wszystko jest ze sobą w przyrodzie powiązane.

Peter Matthiessen "Śnieżna pantera"

Nie po raz pierwszy umieszczam tę książkę na niedzielnej liście, i nie po raz pierwszy przyznaję, że gdybym miała do końca życia czytać w kółko jedną książkę, "Śnieżna pantera" miałaby duże szanse na to, że ją wybiorę. Piękna i mądra opowieść o tym, jak wyprawa w poszukiwaniu nieuchwytnego drapieżnika pomogła autorowi poradzić sobie z żałobą i odnaleźć sens.

William Fiennes "The Snow Geese"

Fascynują mnie wędrówki ptaków. Autor tej książki najwyraźniej tę fascynację podziela, ponieważ pewnego razu postanowił odbyć wędrówkę wraz ze stadem gęsi, konkretnie śnieżyc dużych. Książka nie jest po prostu relacją z tej wędrówki. To raczej zbiór różnych impresji, wiadomości o ptakach, wspomnień autora. Nic wielkiego, a jednak lubię do tej książki wracać.

Gerald Durrell "Moja rodzina i inne zwierzęta"

Sądzę, że nie muszę tej książki reklamować, jeśli jednak jakimś cudem jej nie znacie, koniecznie po nią sięgnijcie. To jedna z najbardziej uroczych, ciepłych i podnoszących na duchu książek, jakie kiedykolwiek napisano! Durrell napisał zresztą wiele innych książek, których bohaterami, przynajmniej po części, są zwierzęta, i powiem wprost - kocham je wszystkie!

Alan Rabonowitz "Jaguar"

Żałuję, że wydawnictwo Prószyński i S-ka nie wydaje już serii Obieżyświat. Ukazało się w niej sporo świetnych i nieoczywistych książek podróżniczych, a kilka tytułów dotyczy przyrody. "Jaguar" to opowieść o samotnej walce pewnego zoologa o ustanowienie pierwszego na świecie rezerwatu, którego celem jest ochrona jaguarów. Czyta się to niczym thriller, choć historia jest jak najbardziej prawdziwa!

Farley Mowat "Wirunga"

Nie jestem nawet pewna, czy najpierw przeczytałam książkę, czy obejrzałam film, pamiętam za to, że efektem tej lektury było po pierwsze bezkrytyczne uwielbienie dla Farleya Mowata (przeczytałam potem wszystko, co kiedykolwiek napisał), a po drugie wyjazd do centrum rehabilitacji orangutanów na Borneo. "Wirunga" to wprawdzie książka o gorylach górskich, a przede wszystkim o niesamowitej kobiecie, która dla tych goryli poświęciła wszystko, ale budzi obawę o los wszystkich małp człekokształtnych. Spotkanie z gorylami górskimi jest jednym z moich największych marzeń, przede wszystkim zaś chciałabym, żeby ich los był mniej niepewny. Po przeczytaniu "Wirungi" będzie śledzić wszystkie kampanie, których celem jest ochrona dzikich zwierząt, podpisywać petycje i wspierać organizacje ochrony przyrody drobnymi datkami. Inaczej się nie da, kiedy miało się do czynienia z Dian Fossey, choćby było to tylko spotkanie na kartach książki.

Stanisław Łubieński "Dwanaście srok za ogon"

Pisałam o tej książce całkiem niedawno tutaj - to świetnie napisany zbiór, nie ma szans, żebyście się zawiedli na tej lekturze!

Helen Macdonald "H is for Hawk"

Kolejna książka, o której niedawno pisałam (klik). Niebawem ukaże się w polskim tłumaczeniu, w serii Menażeria Wydawnictwa Czarne. Nie przegapcie, jeśli doceniacie piękny język i mądrą, niebanalną literaturę faktu. To nie tylko opowieść o oswajaniu jastrzębia. Przede wszystkim to książka o radzeniu sobie ze stratą, a także o szukaniu samej siebie.

Mikołaj Golachowski "Czochrałem antarktycznego słonia"

Jedna z moich najnowszych lektur, która od razu wdarła się na listę ulubionych. Jeszcze o tej książce napiszę, tymczasem powiem tylko, że podczas lektury śmiałam się, wzruszałam i wiem, że będę do niej wracać!

Nie zmieściły się książki Jamesa Herriota o przygodach pewnego weterynarza, które bawią mnie niezmiennie od bardzo wielu już lat (pozwólcie, że nie zdradzę, od ilu, żeby samej siebie nie dołować liczeniem). Nie zmieściła się książka ważna, której jednak nie mam i chyba mieć nie będę. Mowa o "Wydrach pana Gavina" Gavina Maxwella - jednej z pierwszych książek, jakie przeczytałam w oryginale. To urocza opowieść o wydrze, po lekturze której będziecie marzyć o posiadaniu takiego niesfornego zwierzaka. Zakończenie jednak złamało mi kiedyś serce i choć teraz byłabym pewne bardziej odporna, boję się po nią sięgnąć ponownie i sprawdzić. Powinnam też umieścić na kupce "Nie taki wilk straszny" Mowata - krótką i zabawną książeczkę o życiu ze stadem wilków, którą pominęłam, bo "Wirungi" tego samego autora pominąć nie mogłam.

Dopisalibyście do tej listy coś jeszcze? Jeśli lubicie czytać o zwierzętach, podzielcie się tytułami, jeśli zaś do tej pory omijaliście takie książki szerokim łukiem, może tym razem poczujecie się zachęceni?


środa, 04 maja 2016

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do różnych gatunków literackich, że nie zastanawiamy się, jak było dawniej. Przyjmujemy za pewnik istnienie literatury rozrywkowej, pisanej w taki sposób, żeby przykuć uwagę czytelnika i sprawić, że pójdzie spać zdecydowanie później niż zamierzał, tymczasem nie dalej niż 150 lat temu powieści, od których trudno się było oderwać, traktowane były ze sporą podejrzliwością. Dlatego "Tajemnica lady Audley" Mary Elizabeth Braddon, należąca do coraz bardziej popularnego wówczas gatunku powieści sensacyjnych, budziła sporo kontrowersji, co oczywiście przyczyniło się tylko do jej szalonej popularności.

W latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku niekwestionowaną gwiazdą literatury sensacyjnej był Wilkie Collins, jednak dwudziestosiedmioletnia Mary Elizabeth Braddon skutecznie uszczknęła kawałek tortu dla siebie. Napisała ponad osiemdziesiąt powieści, z których największym przebojem była właśnie "Tajemnica lady Audley". Książka poruszyła wiktoriańskie społeczeństwo, poważając jeden z kamieni węgielnych tej epoki - postać kobiety-anioła, strażniczki domowego ogniska. Czy współczesny czytelnik znajdzie przyjemność w lekturze, czy może powieść Braddon zestarzala się już i trąci myszką?

Nie całkiem tajemnicza tajemnica

Mówiąc szczerze, nie jest trudno rozgryźć tajemnicę lady Audley. Na szczęście niemal do ostatniej strony nie wiemy wszystkiego. Domyślamy się najważniejszego, choć "domyślamy" nie jest odpowiednim słowem - tak naprawdę niemalże od pierwszych stron wiemy, kim jest tajemnicza lady, która pojawiła się znienacka w miejscowości Audley, by podbić serce lorda i zostać jego żoną. Nie znamy jednak motywów jej postępowania i nie wiemy, czy jej przeszłość nie kryje więcej tajemnic. Z przyjemnością też obserwujemy zmagania Roberta, bratanka lorda Audley, który próbuje dociec prawdy.

Fabuła koncentruje się wokół Roberta i jego wysiłków zmierzających do odnalezienia zaginionego przyjaciela. W trakcie poszukiwań Robert odkrywa straszną tajemnicę, którą skrywa prześliczna i miła żona jego wuja i próbuje doprowadzić do jej zdemaskowania.

Nie dodam nic więcej, żeby nie psuć nikomu przyjemności z lektury, choć tak, jak już napisałam, większość czytelników nie będzie miała problemu z odgadnięciem prawdy. Akcja toczy się warto, Robert odnajduje kolejne ślady, jest też coraz bardziej zdeterminowany, a prowadzenie śledztwa idzie mu coraz lepiej. Czyta się to z przejęciem, choć momentami z uśmiechem na ustach.

Anty-bohaterka

Lady Audley jest intrygującą postacią. Wszyscy ludzie z jej otoczenia ją lubią, czytelnikowi jednak trudno podzielać tę sympatię. Jest coś przewrotnie złowrogiego w jej złotych lokach i niewinnej twarzyczce, jej zachowanie wydaje się bez zarzutu, trudno wręcz uwierzyć, że ta słodka istota miałaby być zdolna do popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa. Takie właśnie zdziwienie odczuwali ludzie epoki wiktoriańskiej na wieść o zbrodniach popełnianych przez kobiety z wyższych sfer - zresztą słynna, szeroko komentowana w gazetach zbrodnia z Road Hill House bez wątpienia zainspirowała Mary Elizabeth Braddon (pisałam o tej historii tutaj). Lady Audley jest ucieleśnieniem wiktoriańskich lęków - jest kobietą, w której winę nie sposób wręcz uwierzyć. Zresztą już sam fakt wyjścia poza swoją klasę społeczną i poślubienia człowieka z wyższej sfery musiał niepokoić czytelników, którzy żyli w społeczeństwie klasowym i podejrzliwie traktowali wszelkie próby zmiany czyjegoś miejsca w hierarchii.

Czytelnicy wiktoriańscy mogli tłumaczyć wszelkie nietypowe próby poprawienia swojej pozycji szaleństwem - wygodna wymówka, którą tłumaczono wiele kobiecych zachowań, jednak my możemy, a nawet powinniśmy zauważyć więcej. Lady Audley chciała kierować własnym losem, a żyła w epoce, która jej tego nie ułatwiała.

Detektyw-amator

Robert Audley jest za to jednoznacznie pozytywnym bohaterem. Ten spokojny sybaryta wiedzie beztroskie życie jako niepraktykujący adwokat, ale kiedy trzeba, potrafi się zmobilizować do działania. Z drugiej strony jego zaangażowanie w sprawy przyjaciela może skrywać jakieś drugie dno, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wątek niejakiej Clary. Niewątpliwie jednak sympatia czytelnika leży po stronie Roberta, który jest dokładnie takim detektywem, jakiego uwielbiali wiktoriańscy czytelnicy - zaangażowanym amatorem, który ma dobre intencje.

Ucieszyła mnie wieść o tym, że "Tajemnica lady Audley" została wreszcie wydana w języku polskim - brawa dla wydawnictwa Zysk i S-ka za uzupełnienie tej luki na rynku! Miłośnicy powieści wiktoriańskich z pewnością przeczytają tę książkę z przyjemnością, ale także ci czytelnicy, którzy boją się sięgać po klasyki, sądząc, że są trudne i nudne, powinni dać szansę "Tajemnicy lady Audley" - może jest to wiekowa książka, ale bez wątpienia spełnia kryteria dobrego czytadła.

Moja ocena: 5/6

"Tajemnica lady Audley" Mary Elizabeth Braddon

Tłum. Mira Czarnecka

Wydawnictwo Zysk i S-ka 2016

poniedziałek, 02 maja 2016

Wiecie, za co najbardziej lubię Londyn? Nie za Big Bena i piękny widok znad Tamizy, a nawet nie za rewelacyjne muzea. Najbardziej lubię go chyba za to, że za każdym rogiem czeka tu historia. Że wystarczy przejść się po dowolnej dzielnicy, by znaleźć zakątki, w których powstawały nasze ulubione książki, żyli i umierali pisarze i artyści, a wszystkie te miejsca są zadbane i pieczołowicie oznaczone. Uwielbiam wyszukiwanie niebieskich tabliczek, które informują o tym, że w danym budynku mieszkał ktoś znaczący, lubię też snuć się po bocznych uliczkach i napawać niespieszną atmosferą tych miejsc, które wydają się żywcem przeniesione z innej epoki. (No dobrze, oczywiście uwielbiam go też za wszystkie księgarnie).

Podczas ostatniego pobytu nie nastawiałam się jednak na żadne spacery, przekonana, że nie znajdę na nie czasu. Kiedy jednak okazało się, że hala Olympia, w której odbywały się targi, mieści się w malowniczej dzielnicy Kensington, a w materiałach targowych znalazłam opis literackiego spaceru po okolicy, postanowiłam, że wygospodaruję na taką przechadzkę trzy godzinki. Zmodyfikowałam lekko trasę, zabrałam swojego brata, i w pięknej pogodzie poszliśmy się przejść po tej wyjątkowo pięknej dzielnicy. Zapraszam na wspólny spacer, a dla tych z was, którzy chcieliby tę trasę powtórzyć, zamieszczam też dokładny opis.

Wyruszamy spod stacji metra High Street Kensington. Idąc wzdłuż Kensington High Street w kierunku południowym musicie oprzeć się pokusie wstąpienia do kilku sklepów charytatywnych. Jeśli tego nie zrobicie, prawdopodobnie przez resztę spaceru będziecie dźwigać zakupione książki, sklepy są bowiem całkiem nieźle zaopatrzone.

Skręcamy w prawo w Phillimore Gardens, a następnie w czwartą w prawo, w Phillimore Place.

Pod numerem 16 mieszkał tu kiedyś Kenneth Grahame, autor uroczej książki dla dzieci "O czym szumią wierzby".


Po dotarciu do końca uliczki, skręcamy w lewo w Argyll Road i od razu w prawo w Upper Phillimore Gardens.

Okolica robi się sielska i malownicza. Domy są pomalowane na biało, w słoneczny dzień można odnieść wrażenie, że jest się gdzieś na południu Europy.

Idziemy nadal prosto, natykając się po drodze na piękną skrzynkę na listy. Brytyjskie skrzynki na listy to moja mała obsesja, którą zaraziła mnie zresztą przyjaciółka. Zwróćcie na nie uwagę podczas pobytu w Londynie. Są symbolem tego, za co kocham Anglię - szacunku dla własnej historii i dbałości o otoczenie. Skrzynki te są bowiem w użytku od momentu, kiedy zostały w danym miejscu postawione, czyli często od ponad stu lat! Nastarsza skrzynka, która jest nadal w użyciu, ma już 163 lata - postawiono ją w 1853 roku, podczas panowania królowej Wiktorii. Po kształcie skrzynki można poznać, kiedy została postawiona, dość często wprowadzano bowiem nowe modele. Najprostszą metodą określenia przybliżonego wieku skrzynki jest jednak odczytanie umieszczonych na niej inicjałów, które oznaczają monarchę panującego w czasach postawienia skrzynki. Na najstarszych skrzynkach można zobaczyć litery VR, które są skrótem od Victoria Regina - trudno je znaleźć, bowiem w czasach królowej Wiktorii skrzynki często nie były oznaczane inicjałami królowej. Na rogu Campden Hill Road natknęliśmy się na skrzynkę z czasów Jerzego V (zatem postawiono ją między rokiem 1910 a 1936).

Litery GR oznaczają George Rex, a brak cyfry wskazuje na Jerzego V - skrzynki postawione za czasów Jerzego VI mają na sobie jeszcze rzymską cyfrę VI.

Co ciekawe, kilka kroków dalej natykamy się na jeszcze starszą skrzynkę na listy - Kensington okazuje się idealnym miejscem do polowania na te najstarsze. Tym razem jest to skrzynka postawiona w latach 1901 - 1910, za panowania Edwarda VII.

Upper Phillimore Gardens przechodzą płynnie w Holland Street. Pod numerem 37 mieszkała tu pisarka i poetka Radclyffe Hall, mało znana w Polsce autorka klasycznej powieści lesbijskiej "Studnia samotności".

Z Holland Street skręcamy w lewo w Gordon Place (na rogu bardzo klimatyczny pub, w sam raz na krótki odpoczynek), a następnie w prawo w Campden Grove. Zatrzymujemy się przy numerze 28b.

W 1931 roku mieszkał tu James Joyce - pobyt był dość krótki, ale to właśnie wtedy Joyce i Nora Barnacle wzięli ślub.


Zawracamy teraz i idziemy najpierw po własnych śladach, a następnie dalej prosto, do końca ulicy. Skręcamy w prawo w Horton Street i od razu w lewo w Observatory Gardens. Piękny budynek po prawej mieścił w sobie kiedyś (w pierwszej połowie XIX wieku) największy teleskop świata.


Po dojściu do końca ulicy skręcamy w prawo w Campden Hill Road. Pod numerem 80 mieszkał tu Ford Maddox Ford, powieściopisarz, którego możecie znać z powieści "Koniec defilady", której akcja toczy się w edwardiańskiej Anglii. Na jej podstawie nakręcono niedawno serial, w którym główną rolę grał Benedict Cumberbatch. Niestety, dom ukryty jest za wysokim murem.

Podobnie będzie z kolejnym domem, który chętnie obejrzałabym z bliska. Zmierzamy bowiem w kierunku Sheffield Terrace, gdzie mieszkała Agatha Christie.

Aby tam dotrzeć, idziemy dalej wzdłuż Campden Hill Road, a następnie skręcamy w prawo w Tor gardens. Kiedy dotrzemy do końca ulicy, skręcamy w lewo w Horton Street, a następnie znowu w lewo w Sheffield Terrace i wypatrujemy numeru 58.

Mistrzyni kryminału urodziła się oczywiście w hrabstwie Devon, jednak mieszkała przez jakiś czas także w Londynie. W tym domu spędziła siedem lat. Napisała tu aż szesnaście powieści, między innymi "Morderstwo w Mezopotamii" i "Śmierć na Nilu". W Londynie jest dużo więcej miejsc związanym z Agathą i jej powieściami, mam ochotę zrobić sobie kiedyś oddzielną wycieczkę jej śladami!

Szukałam najbliżej położonej skrzynki pocztowej, chcąc sfotografować tę, do której Agatha wrzucała listy. Być może była to ta?

Idziemy dalej wzdłuż Sheffield Terrace, a następnie skręcamy w prawo w Campden Hill Road. Idziemy w dół ulicy aż do skrzyżowania z Aubrey Walk. Skręcamy w lewo.

Ta wąska uliczka była w XVIII wieku bardzo popularnym zakątkiem - mieściło się tu spa, a leczniczych kapieli zażywała londyńska śmietanka towarzyska. Obecnie w miejscu spa stoi zabytkowy, również osiemnastowieczny dom.

Idziemy Aubrey Walk aż do skrzyżowania z Holland Park Avenue.

Tutaj nasza wycieczka się kończy. Możemy skręcić w lewo i wsiąść w metro na stacji Holland Park (jeszcze przez kilka miesięcy stacja będzie nieczynna), lub skoczyć na kawę do jednej z licznych kafejek. A jeśli podczas przechadzki nabraliście ochotę na jakieś książkowe zakupy, przy Holland Park Avenue, zaraz za stacją metra, mieści się filia znakomitej księgarni Daunt Books. My poszliśmy dalej, wzdłuż Holland Park aż do Olympii, aby zakończyć urocze popołudnie na targach książki. Na kolejny raz zostawiliśmy sobie drugą część dzielnicy Kensington, czyli uliczki na południe od High Street Kensington i dom, w którym mieszkał Thackeray i w którym kolację z tym pisarzem jadła niegdyś Charlotte Brontë. Cieszę się, że mam pretekst, by wrócić do tej sielskiej dzielnicy.

czwartek, 28 kwietnia 2016

Bohaterka, którą trudno polubić.

Chaotyczna, poszatkowana narracja.

Kiczowata okładka.

Intensywna reklama i informacja, że to najlepiej się sprzedający debiut roku w USA.

A jednak was rozczaruję i powiem szczerze, że mimo wszystkich tych czynników, "Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie" zrobiła na mnie spore wrażenie. Czytając, czułam chłód gdzieś w okolicach kręgosłupa i jakiś taki lekki ucisk w żołądku. Wszystko przez to, że mam nastoletnią córkę, a Jessica Knoll w sposób niezwykle sugestywny i niestety wiarygodny opisuje, w co może wpakować się szukająca akcpetacji nastolatka.

Bohaterką powieści jest niejaka TifAni FaNelli, obecnie prawie trzydziestolatka, robiąca karierę jako dziennikarka w kobiecym czasopiśmie i planująca ślub z rycerzem na białym koniu. W żyłach Luke'a płynie błękitna krew, jest bogaty i bez oporów daje swojej narzeczonej kartę kredytową, z której ta może wedle uznania korzystać, nosi też szacowne i dobrze brzmiące nazwisko. To właśnie tego nazwiska i kojarzonego z nim statusu społecznego TifAni pożąda najbardziej, dążąc do niego zmieniła zresztą lekko swoje imię i od dawna każe na siebie mówić Ani. Choć może się wydawać, że jest po prostu aspirującą snobką, tak naprawdę pragnie nazywać się inaczej, żeby wreszcie poczuć się bezpiecznie. Żeby nikt nie mógł jej już zrobić krzywdy.

O tym, skąd to poczucie niepewności u pięknej i odnoszącej sukcesy kobiety, dowiadujemy się stopniowo. TifAni zostaje zaproszona do udziału w filmie dokumentalnym na temat czegoś, co zdarzyło się przed laty w szkole średniej, do której uczęszczała, a narracja przeskakuje między czasami współczesnymi i pierwszymi miesiącami, które TifAni spędziła w nowej szkole.

Tutaj należy się wam małe ostrzeżenie. Bardzo łatwo natrafić w sieci na informację o tym, co przydarzyło się TifAni - wystarczy poszukać informacji o autorce książki, która kilka miesięcy po premierze książki zdradziła, że oparła się na własnych przeżyciach. Tak naprawdę to dopiero początek tajemnic, nie musicie się więc tych spojlerów nadmiernie bać, jeśli jednak wolicie odkrywać wszystko samodzielnie, nie czytajcie nic na temat Jessiki Knoll i jej książki. Ja się postaram niczego nie zdradzić.

TifAni nade wszystko pragnie akceptacji, a chyba wszyscy wiemy, że to może być początkiem poważnych kłopotów. Jest dość bystra, ale potrzeba znalezienia sobie miejsca w grupie rówieśników jest tak silna, że przysłania wszystko. TifAni robi dokładnie takie rzeczy, przed jakimi matki przestrzegają swoje córki. Jest przy tym doskonale naiwna, przekonana, że zachowuje się w miarę rozważnie, a kiedy staje się coś strasznego, sama przed sobą nie potrafi przyznać, że została skrzywdzona. Nadal pragnie być częścią grupy.

Ta część książki, która opowiada właśnie o tych pierwszych tygodniach w szkole, jest znakomita i bardzo sugestywnie napisana. Tragedia jest łatwa do przewidzenia, a zarazem niemożliwa do uniknięcia, po prostu dlatego, że TifAni jest nastolatką. Przeczuwamy też, że na jednym nieszczęściu się nie skończy i to uczucie oczekiwania na to, co się jeszcze może wydarzyć sprawia, że mimo dość chaotycznej narracji, od lektury trudno się oderwać. Druga część książki okazuje się jednak nieco inna. Autorka skręca mocno w stronę thrilleru, a oczekiwana tragedia okazuje się zupełnie inna, niż się mogliśmy spodziewać. Czyta się to świetnie, lecz trochę szkoda, że z dość subtelnej opowieści o dorastaniu zrobiła się powieść sensacyjna.

Mimo tych niedoróbek warto sięgnąć po "Najszczęśliwszą dziewczynę na świecie" i zadumać się przez chwilę nad tym, co my, kobiety, same sobie szykujemy. TifAni podniosła się po strasznych przejściach, zdobyła wykształcenie i dobrą pracę, mimo to nadal uważa, że musi być ciągle czujna. Jest stale na diecie, pod maską cynizmu ukrywa strach przed światem, i gotowa jest wyjść za człowieka, którego nie kocha, żeby się dodatkowo zabezpieczyć. Smutne to i niestety bardzo prawdziwe - obawiam się, że w wielu z nas kryje się cząstka takiej niepewnej Ani, która wciąż uważa, że nie należy jej się to, co ma.

Moja ocena: 4.5/6

Jessica Knoll "Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie"

Tłum. Dorota Pomadowska

Wydawnictwo Znak Literanova


środa, 20 kwietnia 2016

Jørn Lier Horst należy do moich ulubionych autorów kryminałów, ale po przeczytaniu "Ślepego tropu" muszę przyznać, że nie jest to pisarz dla każdego. Niejeden czytelnik poczuje się rozczarowany po tej lekturze, zwłaszcza jeżeli "Ślepy trop" będzie pierwszą książką Horsta, po którą sięgnie. Postanowiłam więc zamiast tradycyjnej recenzji wypunktować wady i zalety tej książki, oczywiście w nadziei, że jeśli będziecie wiedzieli, czego się spodziewać, polubicie tego autora tak samo jak ja.

Za co lubię Horsta?

  • Jego książki to bardzo wiarygodne i rzetelnie napisane opisy policyjnych procedur. Nie ma w nich żadnych udziwnień, a wszystko, o czym pisze Horst, mogłoby się naprawdę zdarzyć. Oczywiście, zagadki są dość złożone, ale nie ma tu takich dziwnych przypadków, które sprawiają, że książka robi się ciekawsza, ale niekoniecznie realistyczna.
  • William Wisting jest zwykłym człowiekiem. Nie wyróżnia się niczym, może poza swoją skrupulatnością. Jest bystry, ale nieprzesadnie, jest samotny, ale nie popada w depresję. Zamiast topienia smutków w alkoholu wybiera tapetowanie mieszkania swojej ukochanej córki. Jest dobrym ojcem, a wkrótce będzie zapewne dobrym dziadkiem. Mógłby być naszym sąsiadem, oczywiście o ile mieszkalibyśmy w niewielkim miasteczku w Norwegii.
  • Na pierwszy plan wysuwają się problemy, z jakimi muszą borykać się policjanci. Jørn Lier Horst coś o nich wie - przez lata pracował jako szef wydziału śledczego. Interesuje go etyka policjanta i to, jak łatwo ulec pokusie i w dobrej wierze wejść na drogę bezprawia. Uwrażliwia czytelników na dylematy, które są udziałem prokuratorów i śledczych, wzbudza w nas empatię i zrozumienie. Zakończenie, które może zaskoczyć, a nawet zirytować, jest tak naprawdę kropką nad i w temacie wyborów, których musi dokonywać każdy śledczy i ich konsekwencji.
  • Doceniam intrygi, które wymyśla ten pisarz. Zagadka zniknięcia taksówkarza, która stanowi główną oś fabuły "Ślepego tropu", okazuje się tak wielopoziomowa, że nie sposób ją samodzielnie rozgryźć. Każda mała podpowiedź się liczy, trzeba więc być czujnym i cały czas główkować.

Co mnie irytuje?

  • Warstwa psychologiczna pozostawia sporo do życzenia. Zwłaszcza Line, córka Wistinga, została w "Ślepym tropie" potraktowana po macoszemu. Ile razy można czytać, że boi się porodu? Dlaczego nie ma żadnych dylematów wiążących się z byciem samotną matką? We wcześniejszych tomach Line odkrywała sporą rolę w prowadzonych śledztwach, tutaj jest tylko ciężarną kobietą, która nagle straciła swoją dociekliwość.
  • Nie znajdziecie tu zbyt bogatego tła obyczajowego. Horst nie skupia się na problemach społecznych. Interesuje go praca policji i na niej się skupia. Mnie to odpowiada - sięgając po "Ślepy trop" dokładnie tego oczekiwałam, jednak czytelnik przyzwyczajony do niego innych kryminałów skandynawskich może poczuć się rozczarowany.

Istotnym utrudnieniem jest kolejność wydawanych tomów. Wydawnictwo Smak Słowa utrudniło trochę życie czytelnikom, zaczynając przygodę z książkami Horsta od dziewiątego tomu, który był wówczas najnowszy. Potem wydano tom ósmy i siódmy, a teraz dostaliśmy tom dziesiąty. Wprawdzie życie prywatne Williama i Line stanowi niezbyt istotne tło wydarzeń, jednak mimo wszystko lepiej czytać książki w takiej kolejności, w jakiej zostały napisane. Dla tych, którzy dopiero mają zamiar zacząć przygodę z Horstem, podaję kolejność wydanych w Polsce tomów (kliknięcie na tytuł przeniesie was do recenzji poszczególnych części):

1. "Poza sezonem"

2. "Psy gończe"

3. "Jaskiniowiec"

4. "Ślepy trop"

Ja oczywiście polecam, bardzo lubię spokojny i wyważony klimat tych powieści. A wy lubicie Horsta czy wolicie bardziej ekscytujące i bogatsze kryminały?

Moja ocena: 4,5/6

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Wiecie już, że lubię śledzić nagrody literackie. Zwłaszcza nagrody zagraniczne ułatwiają orientację w tym, co ciekawego wydaje się w innych krajach. O ile jednak sporo jest nagród brytyjskich, które obserwuję, z kilku nagród amerykańskich zdecydowanie preferuję nagrodę Pulitzera. Świetne książki bywają nagradzane National Book Award, ale często zapominam o tej nagrodzie, za to co roku w kwietniu czekam niecierpliwie na Pulitzera.

W tym roku laureatów poznamy jeszcze dzisiaj - nazwiska zwycięzców ogłaszane są o 15.00 czasu nowojorskiego. Jury przyznające Pulitzera nie dba o budowanie napięcia i nie zdradza zawczasu nazwisk finalistów - wszystkie karty będą odkryte dzisiaj.

Nagroda Pulitzera dla utworu fikcyjnego przyznawana jest (w różnych formach) od 1918 roku. Kiedyś nazywano ją nagrodą dla najlepszej powieści, od 1948 roku oficjalna nazwa brzmi The Pulitzer Prize for Fiction. Kryteria nie są zbyt jasne i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ulegały lekkim zmianom. Generalnie przyjmuje się, że Pulitzera otrzymuje najlepsza powieść (lub zbiór opowiadań) amerykańskiego autora, a jury preferuje książki, które dotyczą różnych aspektów amerykańskiego życia.

Sam sposób wyboru laureata jest dość nietypowy. Troje jurorów (wybieranych co roku), czyta wszystkie zgłoszone powieści (przykładowo w 2012 było ich ponad 300), a następnie wybierają trójkę finalistów. Trzy wyselekcjonowane tytuły są następnie przedstawiane głównemu panelowi jurorów, w skład którego wchodzi osiemnaście osób. Ta właśnie grupa przyznaje nagrody we wszystkich kategoriach, a trójka jurorów wybierających książki, które znajdą się w finale, nie może rekomendować żadnego z tych trzech tytułów. Jury przyznające nagrodę może się za to zwrócić do jury nominującego finalistów w danej kategorii o wybranie czwartego tytułu, jeśli żaden z trzech pierwotnie nominowanych nie spełni oczekiwań jurorów.

Wydaje się to dość skomplikowane, a w dodatku czasami dochodzi do kuriozalnych sytuacji, kiedy to nagroda nie zostaje w ogóle przyznana. Tak było w 2012 roku, kiedy troje jurorów wybrało trzy mocne tytuły, zaś panel główny postanowił nie przyznać nagrody, nie próbując nawet skłonić jurorów nominujących do wskazania czwartej opcji.

Może jednak właśnie dlatego, że proces przyznawania nagrody jest dwuetapowy, a może mimo tego, tytuły nagradzane Pulitzerem bywają naprawdę ciekawe i warto się nimi interesować. Przygotowałam dla was listę wszystkich książek, które dostały Pulitzera w tej właśnie kategorii. Podzielcie się w komentarzach tytułami, które czytaliście i polecacie!


Laureaci nagrody Pulitzera

 

2015 „Światło, którego nie widać” Anthony Doerr

2014 „Szczygieł” Donna Tartt

2013 „Syn zarządcy sierocińca” Adam Johnson

2012 nie przyznano

2011 „Zanim dopadnie nas czas” Jennifer Egan

2010 „Majsterka” Paul Harding

2009 „Okruchy codzienności” Elizabeth Strout

2008 „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao” Junot Diaz

2007 „Droga” Cormac McCarthy

2006 „March” Geraldine Brooks

2005 „Gilead” Marilynne Robinson

2004 „Znany świat” Edward P. Jones

2003 „Middlesex” Jeffrey Eugenides

2002 „Koniec Empire Falls” Richard Russo

2001 „The Amazing Adventures of Kavalier & Clay” Michael Chabon

2000 „Tłumacz chorób” Jhumpa Lahiri

1999 „Godziny” Michael Cunningham

1998 „Amerykańska sielanka” Philip Roth

1997 „Opowieść o amerykańskim marzycielu” Martin Dressler

1996 „Independence Day” Richard Ford

1995 „Kronika ryta w kamieniu” Carol Shields

1994 „Kroniki portowe” Annie Proulx

1993 „A Good Scent from a Strange Mountain” Robert Olen Butler

1992 „Tysiąc akrów” Jane Smiley

1991 „Rabbit at Rest” John Updike

1990 „Mambo Kings śpiewają o miłości” Oscar Hijuelos

1989 „Lekcje oddychania” Anne Tyler

1988 „Umiłowana” Toni Morrison

1987 „A Summons to Memphis” Peter Taylor

1986 „Na południe od Brazos” Larry McMurtry

1985 „Sprawy zagraniczne” Alison Lurie

1984 „Chwasty” William Kennedy

1983 „Kolor purpury” Alice Walker

1982 „Jesteś bogaty, Króliku” John Updike

1981 „Sprzysiężenie głupców” John Kennedy Toole

1980 „Pieśń kata” Norman Mailer

1979 „The Stories of John Cheever” John Cheever

1978 „Elbow Room” James Alan McPherson

1977 nie przyznano

1976 „Dar Humboldta” Saul Bellow

1975 „Gettysburg” Michael Shaara

1974 nie przyznano

1973 „The Optimist’s Daughter” Eudora Welty

1972 „Angle of Repose” Wallace Stegner

1971 nie przyznano

1970 „Zły charakter” Jean Stafford

1969 „Dom utkany ze świtu” Navarre Scott Momaday

1968 „Wyznania Nata Turnera” William Styron

1967 „Fachman” Bernard Malamud

1966 „Collected stories” Katherine Anne Porter

1965 „The Keepers of the House” Shirley Ann Grau

1964 nie przyznano

1963 „Koniokrady” William Faulkner”

1962 „Oścień smutku” Edwin O’Connor

1961 „Zabić drozda” Harper Lee

1960 „Advice and Consent” Allen Drury

1959 „Podróże Jamiego McPheetersa” Robert Lewis Taylor

1958 „A Death in the Family” James Agee

1957 nie przyznano

1956 „Andersonville” MacKinlay Kantor

1955 „Przypowieść” William Faulkner

1954 nie przyznano

1953 „Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway

1952 „Bunt na okręcie” Herman Wouk

1951 „The Town” Conrad Richter

1950 „Droga na zachód” A. B. Guthrie

1949 „Guard of Honor” James Gould Cozzens

1948 „Tales of the South Pacific” James A. Michener

1947 „Gubernator” Robert Penn Warren

1946 nie przyznano

1945 „A Bell for Adano” John Hersey

1944 „Journey in the Dark” Martin Flavin

1943 „Dragon’s Teeth” Upton Sinclair

1942 „In This Our Life” Ellen Glasgow

1941 nie przyznano

1940 „Grona gniewu” John Steinbeck

1939 „Roczniak” Marjorie Kinnan Rawlings

1938 „The Late George Apley” John Phillips Marquand

1937 „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell

1936 „Honey in the Horn” Harold L. Davis

1935 “Now in November” Josephine Winslow Johnson

1934 “Lamb in His Bosom” Caroline Miller

1933 “The Store” T. S. Stribling

1932 “Łaskawa ziemia” Pearl S. Buck

1931”Years of Grace” Margaret Ayer Barnes

1930 „Laughing Boy” Oliver Lafarge

1929 ”Scarlet Sister Mary” Julia Peterkin

1928 „Most San Luis Rey” Thornton Wilder

1927 „Early Autumn” Louis Bromfield

1926 „Arrowsmith” Sinclair Lewis

1925 „So Big” Edna Ferber

1924 „The Able McLaughlins”

1923 „One of Ours” Willa Cather

1922 „Smuga słońca” Booth Tarkington

1921 „Wiek niewinności” Edith Wharton

1920 nie przyznano

1919 „The Magnificent Ambersons” Booth Tarkington

1918 „His Family” Ernest Poole

Update:

Pulitzer Prize for Fiction w roku 2016 otrzymał Viet Thanh Nguyen za debiutancką powieść "The Sympathizer", która ma się ukazać jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Akurat. Akcja rozpoczyna się w Sajgonie w 1975 roku, a bohaterem jest mężczyzna rozdarty, podwójny agent, idealista i zdrajca. Brzmi to całkiem intrygująco, będę niecierpliwie czekała na polskie wydanie! Pełną listę laureatów i finalistów znajdziecie na stronie Pulitzer.org.


niedziela, 17 kwietnia 2016

Oszałamiający gwar, setki pisarzy, wydawców i agentów, negocjacje, wykłady, seminaria i spotkania towarzyskie, a przede wszystkim książki, tysiące książek - tak wyglądają Londyńskie Targi Książki, czyli druga pod względem rangi książkowa impreza w Europie.

Brzmi zachęcająco? Niestety, London Book Fair to nie impreza dla każdego i każdy, kto bywa na targach w Polsce, będzie zdziwiony. Nasze targi to przede wszystkim wielki jarmark, podczas którego kupuje się i sprzedaje książki czytelnikom. Targi londyńskie to impreza branżowa, podczas której kupuje się nie tyle książki, ile prawa do ich wydania. Większość odwiedzających to wydawcy, agenci, pisarze i inni ludzie związani z rynkiem książki zawodowo. Nie oznacza to, że zwykły czytelnik nie znajdzie tam nic dla siebie.

Żeby opowiedzieć o tym, co robiłam w Londynie, muszę przyznać się do czegoś, o czym tu nie wspominałam. Ponad rok temu już zaczęłam pracę jako redaktor inicjująca w Wydawnictwie Poznańskim, a przede wszystkim w Czwartej Stronie. Może brzmi to tajemniczo, ale oznacza pracę niezwykle przyjemną, czyli wyszukiwanie nowych tytułów do wydania. Do Londynu pojechałam więc na poszukiwania!

Zanim jeszcze targi się zaczęły, wzięłam udział w konferencji a właściwie warsztacie na temat sprzedaży praw. Agenci, wydawcy i specjaliści od prawa wydawniczego opowiadali o różnych kruczkach i metodach. Rok temu przydałoby mi się to bardziej, ale i tak dowiedziałam się kilku nowych rzeczy i uporządkowałam sobie to, czego nauczyłam się w ciągu ostatnich miesięcy.

Od wtorku zaś zaczęło się targowe szaleństwo! Hala Olympia, w której odbywają się targi, jest wprawdzie dość przestronna, ale wszędzie kłębiły się tłumy. Główną część hali zajmowały stoiska największych wydawnictw, zastawione stolikami, przy których nieustannie obywały się spotkania.

 

P

Oprócz stoisk wydawców angielskich na targach obejrzeć można było książki z całego świata.

Polscy wydawcy zgrupowani byli na dużym stoisku Instytutu Książki.


Spotkania z agentami odbywały się na piętrze, które zastawione było stolikami. To, co widzicie na zdjęciu, to zaledwie ułamek przestrzeni.

Muszę przyznać, że współczułam agentom, którzy mieli spotkania co pół godziny od rana do wieczora przez trzy dni... Ci, z którymi spotykałam się w środę po południu, sprawiali wrażenie mocno skołowanych.

W kilku miejscach targów odbywały się ciągle warsztaty, wykłady i spotkania autorskie. Spotkania podzielono na bloki tematyczne, z których jeden poświęcony był tylko Szekspirowi, jako że w tym roku mija 400 lat od śmierci angielskiego barda. Inne koncentrowały się na literaturze dziecięcej, trendach wydawniczych lub na problemach związanych z tłumaczeniami.

Całość mogła wywołać nie tylko zawroty głowy, ale wręcz konkretną migrenę. Na szczęście na mnie nadmiar książek nigdy nie działa przytłaczająco, byłam więc w swoim żywiole, przeglądając, podpytując i zapisując co ciekawsze tytuły.

Brzmi kusząco? Niewątpliwie, jeśli jednak postanowicie się kiedyś wybrać do Londynu, pamiętajcie, że:

  • Londyńskie Targi Książki nie są tanie. Trzydniowa wejściówka kosztuje około 30 funtów.
  • Jeśli chcecie nawiązać jakieś kontakty, musicie to zrobić przed targami. W trakcie targów nikt nie ma czasu na niezaplanowane spotkania, nie da się po prostu podejść do stoiska dużego wydawcy i pogadać.
  • Nie jest to miejsce do kupowania książek. Wprawdzie na piętrze była chyba sekcja z księgarniami, ale nie jest to istotna część targów.

Czy mimo to warto jechać? Oczywiście! Choćby po to, żeby zobaczyć, jakie tytuły są lub wkrótce będą na topie, wiąć udział w seminariach i spotkaniach, albo po prostu podpatrzeć życie międzynarodowego świata wydawniczego.

Ja skorzystałam oczywiście z okazji i odwiedziłam kilka ulubionych zakątków, a że spotkania na targach zajmowały sporą część dnia, po mieście snułam się wieczorami. Należy dodać, że w doborowym towarzystwie!


W londyńskim autobusie nocą. Od lewej: Magda (bulgarka.pl), mój osobisty brat, Kasia (Ex libris) i ja. Nie wiem, jakim cudem umknęło nam zrobienie zdjęcia podczas kolejnego wieczoru, kiedy dołączyła do nas Patrycja (Bezszmer).

Nie zdziwi was zapewne, że przywiozłam górę książek... Jeśli jesteście ciekawi, jakie, zajrzyjcie na instagramowy profil Miasta Książek (tutaj). I wypatrujcie kolejnych wpisów o Londynie, ponieważ udało mi się odbyć uroczą literacką wycieczkę po jednej z dzielnic i mam zamiar wam o niej wkrótce opowiedzieć!

niedziela, 10 kwietnia 2016

Kilka dni temu spytałam jedną z grup studentów, czy wybierają się na Pyrkon. Większość miała puste twarze, kilka osób stwierdziło, że chyba tak, ze trzy osoby przejawiły entuzjazm. A jeden student zapytał z całkowicie nieukrywanym niedowierzaniem:

- Pani też się wybiera?

Odpowiedziałam, że oczywiście, i spytałam, czy go to dziwi. Odparł, że tak, ale nie potrafił powiedzieć, dlaczego. Może to sobie dopowiadam, ale widziałam wyraźnie, że jego zdaniem Pyrkon to rozrywka dla młodzieży i nie wyobraża sobie, co właściwie miałabym tam robić. Poważna wykładowczyni na konwencie?

Otóż, szanowni państwo, życie nie kończy się po trzydziestce. Być może niektórzy sobie tak to widzą - na studiach trzeba się wyszumieć, potem jeszcze rok czy dwa można się poobijać, udając, że się szuka pracy, ale reszta życia upłynie na harowaniu, płaceniu rachunków i odbieraniu dzieci z przedszkola. Na pewno nie zaś na przebieraniu się i spędzaniu weekendu w tłumie roześmianych ludzi odgrywających jakieś scenki, walczących na miecze, grających w quidditcha i w planszówki. Z przyjemnością informuję, że weekend można tak spędzić niezależnie od wieku. Co więcej, znam całkiem dorosłych i poważnych ludzi, którzy tak spędzają całe życie!


W moim domu chodzenie na Pyrkon i ewentualnie na inne konwenty, które odbywają się gdzieś w pobliżu, stało się już oczywistością. Młoda miesiącami planuje przebranie, ja odgrażam się, że w przyszłym roku też do niej dołączę, studiujemy program, czytamy książki zaproszonych gości, żeby wiedzieć, co w trawie piszczy. Oczywiście potem jest zawsze za krótko, za szybko, za mało czasu, żeby się wszystkim nacieszyć, ale to nie szkodzi - wiemy, że za rok będziemy tu znowu.

Przyznam jednak, że w tym roku pyrkonowanie było wyjątkowo trudne, choćby dlatego, że pierwszym zetknięciem większości uczestników z imprezą było to:

Coś chyba w tym roku nie zagrało, bowiem w kolejce po odbiór preakredytacji stało się dłużej, niż trwa obejrzenie jednego odcinka większości seriali. Przypuszczam, problemem była po prostu rekordowa frekwencja. Nie znamy jeszcze ostatecznych liczb, ale podobno do soboty, do godziny dwunastej, na Pyrkonie odnotowano 30 tysięcy gości!

Na szczęście atrakcji było tak wiele, że wspomnienie o kolejce powinno się szybko zatrzeć. Co więc można robić na Pyrkonie, będąc poważną wykładowczynią po trzydziestce? ;)

Można grać w gry planszowe, które chcemy przetestować, zanim zdecydujemy się na zakup.


Można oddać się szałowi zakupów na jednym ze stoisk (podobno było ich ponad 200).


Można pójść na prelekcję o książkach, filmach, fantastycznych stworzeniach i światach, na warszataty rysunku i pisania, na konkurs wiedzy o ulubionym serialu, na wymianę książek.

Można zachwycać się pomysłowością poprzebieranych ludzi i tym, jak dopracowane są ich kostiumy.


Warto zachwycić się wystawą LEGO, na której można było zobaczyć takie cuda, jak maszyna losująca zbudowana z klocków.


Koniecznie trzeba kupić jakąś książkę. My co roku przynosimy coś nowego, powoli odkrywając nowych autorów i nowe serie.

A najlepiej po prostu wtopić się w tłum i cieszyć tym, że wokół jest tyle uśmiechniętych ludzi, którzy na te trzy dni przenoszą się niemalże całkowicie w świat fantazji. Kto by nie chciał od czasu do czasu zamieszkać w jakiejś książce?


Słyszy się czasem narzekania, że Pyrkon zrobił się zbyt wielki, że przychodzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co to jest fandom i czym różni się LARP od RPG. Cóż jednak z tego? Może ci, którzy przyszli tylko popatrzeć, sięgną wkrótce po jakąś książkę fantasy, obejrzą serial, kupią sobie grę? Może ich dzieci będą kiedyś miesiącami przygotowywać imponujące kostiumy? Cieszmy się tym, że tyle osób chce spędzić weekend w świecie fantazji i nie zastanawiajmy, czy są prawdziwymi fanami.

Po więcej zdjęć zapraszam na Facebooka i na Instagram (tak, tak, Miasto Książek dorobiło się wreszcie profilu na Instagramie, zapraszam)! A jeśli też napisaliście coś o Pyrkonie, podzielcie się linkami w komentarzach!

 

wtorek, 05 kwietnia 2016

Dziecko, które znika bez śladu, to popularny motyw thrillerów psychologicznych, a jednocześnie koszmar każdego chyba rodzica. Nie ma znaczenia, że dziecko, jak w przypadku Courtlandów, będących bohaterami książki Tima Johnstona, jest już prawie dorosłe.

Caitlin wkrótce zacznie studia. Jest zapaloną biegaczką, namówiła więc rodziców na wspólne wakacje w Górach Skalistych - chce solidnie potrenować, wie, że na uczelni konkurencja będzie spora, a ona chce zwyciężać w wyścigach. Pewnego ranka zabiera młodszego brata i wyrusza na trening. Chłopiec towarzyszy jej na rowerze, ale nie ma takiej kondycji, jak jego siostra i poruszanie się po górskich ścieżkach nie przychodzi mu łatwo. Trudno więc powiedzieć, kto kogo miał pilnować - brat siostry, czy odwrotnie.

Ostatecznie nie będzie to miało znaczenia. Chłopiec zostaje potrącony przez samochód, a dziewczyna znika bez śladu.

"W dół" Tima Johnstona to nie tylko wciągający thriller, w którym napięcie ani na moment nie opada, zaś zgrabnie poprowadzona intryga zadowoli najbardziej wybrednego czytelnika. To przede wszystkim pięknie napisana analiza tego, co dzieje się z rodziną dotkniętą w tak straszliwy sposób. Czy można się podnieść, nie wiedząc, co stało się z zagnioną córką i siostrą? A raczej, bardziej adekwatnie, czy z góry, na której ostatnio widziano Caitlin, da się kiedykolwiek zejść w dół?

Akcja obejmuje kolejne trzy lata, w którym to czasie rodzina Courtlandów praktycznie się rozpada. Każdy musi sam podjąć decyzję, czy jest w stanie zejść z góry, czy jest w stanie stworzyć sobie choćby namiastkę normalnego życia. Opowieść o tym, jak sobie radzą (a raczej, jak sobie nie radzą), przeplata się z prawdą o zaginięciu Caitlin, skąpo dawkowaną przez autora.

Dramatyczny finał sprawia, że zapominamy o rozterkach, ale po zamknięciu książki pytania powracają. Czy można kiedykolwiek przestać szukać? Czy zniknięcie jednego dziecka musi oznaczać faktyczną utratę drugiego, które tak samo przeżywa zaginięcie siostry? Johnston maluje portret rodziny, która nie jest w stanie podnieść się spod ciężaru, jakim jest nieobecność córki i siostry. Nawet kiedy wrócą do miasta, emocjonalnie będą wciąż tkwić na tej górze, czekając na rozwiązanie, które pozwoli im zejść. Ale czy to kiedykolwiek nastąpi?

Moja ocena: 5/6

Tim Johnston "W dół"

Tłum. Karolina Iwaszkiewicz

Wydawnictwo Marginesy 2016

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 97
| < Czerwiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zakładki:
Wyróżnienia
Top 5 najnowszych lektur
Bliskie mi adresy
Najpopularniejsze notki
O mnie
Przeczytane w 2017
Przeczytane w 2016
Przeczytane w 2015
Przeczytane w 2014
Przeczytane w 2013
Przeczytane w 2012
Przeczytane w 2011
Przeczytane w 2010
Przeczytane w 2009
Przeczytane w 2008
Przeczytane w 2007
Akcje czytelnicze Miasta Książek
Polskie blogi o książkach - polecam!
Blogi różne (polecam!)
Angielskie strony o książkach
Angielskojęzyczne blogi o książkach
Napisz do mnie
Podziel się czytaniem
Szablon pochodzi stąd
Zdarzyło się dziś
TagiMiasto Książek on Facebook

Blogi Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...